БГ Лов Форум: снаредяване на боеприпаси в кал.30-06 за къси цеви - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

снаредяване на боеприпаси в кал.30-06 за къси цеви 50 см.

#1
Потребителя е офлайн   ice 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 127
  • Регистр: 23.08.10
здравейте колеги,пускам темата за да споделим какви барути и навески ползваме в калибър 30-06 с къси цеви (предимно с полуавтомати)
0

#2
Потребителя е офлайн   NICK77 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 325
  • Регистр: 16.08.12
От моя опит добри резултати се получават с куршуми 180-185 грн - Вихта 550 и Суизрелоуд RS60. Скорости в диапазона 770-790 м/с ..
Успех!
0

#3
Потребителя е офлайн   hispeed 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1822
  • Регистр: 21.09.09

 ice написа на 22.02.2018 - 14:52 :

здравейте колеги,пускам темата за да споделим какви барути и навески ползваме в калибър 30-06 с къси цеви (предимно с полуавтомати)


H4895 e специално създаден за 30-06 и запазва характеристиките в много голям температурен диапазон, но цапа т.е. трябва по често да се чисти
Рецептата за моят Браунинг Лонк Трак 30-06 е куршум Норма Орикс 180 Gr с барут H4895 46 Gr с обем малко под допустимия.
С гонкаджийска опкика 1.5-6х42 групата е 4-6 см. в зависимост от температурата.

Например H338 иска разлика от 1.25 Gr при 0 градуса и 30 градуса.
С поздрав,
0

#4
Потребителя е офлайн   ice 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 127
  • Регистр: 23.08.10
ето и моята рецепта барут NCD-02-51,7,куршум Сако СХХ 180 gn
но идеята ми беше ползване на по-бързогорящи барути за късите цеви,затова споделяйте
0

#5
Потребителя е офлайн   todor_gps 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1486
  • Регистр: 20.03.08

 ice написа на 24.02.2018 - 15:01 :

ето и моята рецепта барут NCD-02-51,7,куршум Сако СХХ 180 gn
но идеята ми беше ползване на по-бързогорящи барути за късите цеви,затова споделяйте


Айде да видим, кой ще даде хубава рецепта за 180гре. куршум с бързо горящ барут..... :P
Писал съм го и в темата за N530, късата цев дава къси скорости, и решението е оптималния барут за тежеста на куршума, а не в избирането на по-бърз барут....
Та тежките снаряди се ускоряват по-бавно и се засилват с бавни барути .....
Като погледнете в таблиците за load data, най-бързия барут предвиден за 180гре. куршуми, развива най-ниска скорост, за късите цеви ще е същото и в много малки изключения може да се получи изключение....
Така, че търсете скорост при N550, и по-бавно горящите в случая.....
0

#6
Потребителя е офлайн   Pliofcho 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 517
  • Регистр: 18.05.13

 todor_gps написа на 24.02.2018 - 15:57 :

 ice написа на 24.02.2018 - 15:01 :

ето и моята рецепта барут NCD-02-51,7,куршум Сако СХХ 180 gn
но идеята ми беше ползване на по-бързогорящи барути за късите цеви,затова споделяйте


Айде да видим, кой ще даде хубава рецепта за 180гре. куршум с бързо горящ барут..... :P/>
Писал съм го и в темата за N530, късата цев дава къси скорости, и решението е оптималния барут за тежеста на куршума, а не в избирането на по-бърз барут....
Та тежките снаряди се ускоряват по-бавно и се засилват с бавни барути .....
Като погледнете в таблиците за load data, най-бързия барут предвиден за 180гре. куршуми, развива най-ниска скорост, за късите цеви ще е същото и в много малки изключения може да се получи изключение....
Така, че търсете скорост при N550, и по-бавно горящите в случая.....


Колегата Тодор отново се хвана за теглото. И в моята тема за 530 не разбра аргумените ми и тук изглежда съшо.
Идеята е не да се разглеждат тежки или леки куршуми за калибъра, а в късата цев да се постигне оптимално изгаряне на повече кличество барут.
С по бавния барут може да се ускорява по бързо тежък проектил в дълга цев, но при къса огненото кълбо пред цевта е заряд хвърлен на вятъра, който при по бързо горене би могъл да изгори преждевременно (преди куршума да е напуснал цевта) като отдаде енергията си на това което изтласква без значение от теглото му. Такива подбуди подтикват притежателите на къси цеви да обмислят изпозлването на бързи пудри.
Надявам се този път да ме разбереш правилно.
0

#7
Потребителя е офлайн   todor_gps 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1486
  • Регистр: 20.03.08

 Pliofcho написа на 25.02.2018 - 18:17 :

 todor_gps написа на 24.02.2018 - 15:57 :

 ice написа на 24.02.2018 - 15:01 :

ето и моята рецепта барут NCD-02-51,7,куршум Сако СХХ 180 gn
но идеята ми беше ползване на по-бързогорящи барути за късите цеви,затова споделяйте


Айде да видим, кой ще даде хубава рецепта за 180гре. куршум с бързо горящ барут..... :P/>/>/>/>/>
Писал съм го и в темата за N530, късата цев дава къси скорости, и решението е оптималния барут за тежеста на куршума, а не в избирането на по-бърз барут....
Та тежките снаряди се ускоряват по-бавно и се засилват с бавни барути .....
Като погледнете в таблиците за load data, най-бързия барут предвиден за 180гре. куршуми, развива най-ниска скорост, за късите цеви ще е същото и в много малки изключения може да се получи изключение....
Така, че търсете скорост при N550, и по-бавно горящите в случая.....
P.S. N530 липсва в новата таблица за релоуд в 30-06.....та внимавайте много, аз не бих го ползвал..... :D/>/>


Колегата Тодор отново се хвана за теглото. И в моята тема за 530 не разбра аргумените ми и тук изглежда съшо.
Идеята е не да се разглеждат тежки или леки куршуми за калибъра, а в късата цев да се постигне оптимално изгаряне на повече кличество барут.
С по бавния барут може да се ускорява по бързо тежък проектил в дълга цев, но при къса огненото кълбо пред цевта е заряд хвърлен на вятъра, който при по бързо горене би могъл да изгори преждевременно (преди куршума да е напуснал цевта) като отдаде енергията си на това което изтласква без значение от теглото му. Такива подбуди подтикват притежателите на къси цеви да обмислят изпозлването на бързи пудри.
Надявам се този път да ме разбереш правилно.



Няма какво повече да кажа, ....трябва някой да изгори и залежалите барути....няма аз да горя залудо барут.... :P
Давйте и чакам резултати....
0

#8
Потребителя е офлайн   todor_gps 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1486
  • Регистр: 20.03.08
Само се притеснявам, някой да не измисли нова вътрешна балистика и да изкара с някой бързо горящ барут, скорости по-високи с 51см цев, от 61см.... :D
0

#9
Потребителя е офлайн   ice 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 127
  • Регистр: 23.08.10

 todor_gps написа на 26.02.2018 - 21:28 :

Само се притеснявам, някой да не измисли нова вътрешна балистика и да изкара с някой бързо горящ барут, скорости по-високи с 51см цев, от 61см.... :D/>

ей хора, идеята беше да споделим работещи рецепти за късите цеви ,а не да влизаме в безкрайна полемика ;)
0

#10
Потребителя е офлайн   todor_gps 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1486
  • Регистр: 20.03.08

 ice написа на 27.02.2018 - 13:58 :

 todor_gps написа на 26.02.2018 - 21:28 :

Само се притеснявам, някой да не измисли нова вътрешна балистика и да изкара с някой бързо горящ барут, скорости по-високи с 51см цев, от 61см.... :D/>/>

ей хора, идеята беше да споделим работещи рецепти за късите цеви ,а не да влизаме в безкрайна полемика ;)/>


Няма полемика, работещите рецепти за къси цеви, са оптималните рецепти за дълги цеви, аз на пример винаги търся възможната най-висока скорост....
Схващането, че при използване на бързо горящ барут, ще се получат по-високи скорости при къси цеви, има някаква логика, но на практика не се получава така.... :D
Използването на оптималните барути за калибъра ще ви дадат по-високи скорости в късите цеви....
Използването на бързи барути предизвиква по-бързо достигане на мах. налягане и в повечето случаи води до по-ниски навески ....
В табл. на Вихта за леки куршуми 125gre. -8.1гр.
N135 max. 52.5gre. Vo=935m/s
N540 max. 60.3gre. Vo=994m/s
За какво ти е бързо горящ барут и какво като е изгорял целия, като развива скорост по-ниска със 60м/с
И в двата случая късата цев ще е с 30-35м/с по ниска скорост.....
Разгледайте таблиците и ще видите закономерността, за която ви говоря, най-бързия барут подходящ за калибъра и теглото на куршума е най-отгоре, с най-ниска навеска и почти най-ниска скорост за съответната цев, тази тенденция ще се запази и при по-късата.....няма как барут, който не може да развие добра скорост в дълга цев, да го направи в къса, щото ускоряването ще спре по-рано....
Не използвайте барути които не са включени в таблиците на производителите, те не са там, щото не са подходящи, а не щото са изпуснати случайно..... :P или щото някой ще направи вълшебна рецепта.... :D
Не случайно и NIK77, ви препоръча N550 и RS 60, a те не са бързи, не са и най-бавни, но са оптимални за калибъра..... :D
0

#11
Потребителя е офлайн   ice 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 127
  • Регистр: 23.08.10
и нека съживим малко темата:
- някой ползва ли барут на Lovex ,след вдигането на цените при Бендида аз рещих да опитам с този барут и ето резултати :
1.при навеска 51,7 грейн.Lovex S 062 ,куршум Nosler part.180gn ,капса ginex , t 25 C група 1 МОА с оптика 1-4х24
0

#12
Потребителя е офлайн   Илко Илиев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 377
  • Регистр: 09.04.13

 todor_gps написа на 27.02.2018 - 15:06 :

 ice написа на 27.02.2018 - 13:58 :

 todor_gps написа на 26.02.2018 - 21:28 :

Само се притеснявам, някой да не измисли нова вътрешна балистика и да изкара с някой бързо горящ барут, скорости по-високи с 51см цев, от 61см.... :D/>/>/>/>

ей хора, идеята беше да споделим работещи рецепти за късите цеви ,а не да влизаме в безкрайна полемика ;)/>/>/>


Няма полемика, работещите рецепти за къси цеви, са оптималните рецепти за дълги цеви, аз на пример винаги търся възможната най-висока скорост....
Схващането, че при използване на бързо горящ барут, ще се получат по-високи скорости при къси цеви, има някаква логика, но на практика не се получава така.... :D/>/>
Използването на оптималните барути за калибъра ще ви дадат по-високи скорости в късите цеви....
Използването на бързи барути предизвиква по-бързо достигане на мах. налягане и в повечето случаи води до по-ниски навески ....
В табл. на Вихта за леки куршуми 125gre. -8.1гр.
N135 max. 52.5gre. Vo=935m/s
N540 max. 60.3gre. Vo=994m/s
За какво ти е бързо горящ барут и какво като е изгорял целия, като развива скорост по-ниска със 60м/с
И в двата случая късата цев ще е с 30-35м/с по ниска скорост.....
Разгледайте таблиците и ще видите закономерността, за която ви говоря, най-бързия барут подходящ за калибъра и теглото на куршума е най-отгоре, с най-ниска навеска и почти най-ниска скорост за съответната цев, тази тенденция ще се запази и при по-късата.....няма как барут, който не може да развие добра скорост в дълга цев, да го направи в къса, щото ускоряването ще спре по-рано....
Не използвайте барути които не са включени в таблиците на производителите, те не са там, щото не са подходящи, а не щото са изпуснати случайно..... :P/>/> или щото някой ще направи вълшебна рецепта.... :D/>/>
Не случайно и NIK77, ви препоръча N550 и RS 60, a те не са бързи, не са и най-бавни, но са оптимални за калибъра..... :D/>/>


:iagree:/> Абсолютно точно и коректно обяснение. Послушайте колегата. Той знае какво говори....
… Аз съм ловец. Създаден съм такъв. И когато съм на лов душата ми е в Рая. А иначе заедно със всички вас живея в Ада.
0

#13
Потребителя е офлайн   ice 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 127
  • Регистр: 23.08.10
по всичко личи ,че някой не е чел мануалите на Lovex, не преоткриваме топлата вода,просто оптималните барути са няколко и RS062 e един от подходящите.
Само е по-бърз от другите два.
0

#14
Потребителя е офлайн   todor_gps 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1486
  • Регистр: 20.03.08

 ice написа на 30.05.2018 - 20:58 :

по всичко личи ,че някой не е чел мануалите на Lovex, не преоткриваме топлата вода,просто оптималните барути са няколко и RS062 e един от подходящите.
Само е по-бърз от другите два.


Дааа по бърз е и от RS 60 и от N550, само където в таблицата на производителя е по-бавен........ :P/>
А какво трябва да видим в таблиците на Ловеч..... :P/>
Прикачен файл  Burnrate_Chart_dt.pdf (716,02K)
Брой сваляния: 227
0

#15
Потребителя е офлайн   ice 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 127
  • Регистр: 23.08.10
:lol: аман от писачи
0

#16
Потребителя е офлайн   ice 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 127
  • Регистр: 23.08.10

 ice написа на 31.05.2018 - 21:17 :

:lol:/> аман от писачи

бъркаш suis reload с lovex
0

#17
Потребителя е офлайн   todor_gps 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1486
  • Регистр: 20.03.08

 ice написа на 31.05.2018 - 21:20 :

 ice написа на 31.05.2018 - 21:17 :

:lol:/>/> аман от писачи

бъркаш suis reload с lovex


аман от писачи.... :D
0

#18
Потребителя е офлайн   ice 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 127
  • Регистр: 23.08.10
ето за това ставаше дума https://explosia.cz/...oading-powders/ :D/>
не сме се разбрали, но благодаря за отзивчивостта на колегата todor
0

#19
Потребителя е офлайн   todor_gps 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1486
  • Регистр: 20.03.08

 ice написа на 01.06.2018 - 16:08 :

ето за това ставаше дума https://explosia.cz/...oading-powders/ :D/>/>
не сме се разбрали, но благодаря за отзивчивостта на колегата todor


Да S062 подходящ е, какви скорости постигаш и с каква цев?
0

#20
Потребителя е офлайн   barsito 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 642
  • Регистр: 04.04.12
Отскоро си купих сет за снарядяване на 30-06 .Имам барут EMB -03 сръбски бавно горящ за магнум калибри и 6.5 /264/ .
Въпрос :Дали ще стане някаква рецептеа с БАР 51 см цев ,куршум Hornady SST 165 gr ????
0

Сподели темата:


  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни