БГ Лов Форум: Реална балистика - професионални съвети от оръжейника Димитър Димитров - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (10 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Реална балистика - професионални съвети от оръжейника Димитър Димитров

#1
Потребителя е офлайн   teacher ballistics 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 97
  • Регистр: 19.03.11
Здравейте, казвам се Димитър Димитров - завършил съм ВНВАУ Г. Димитров - гр. Шумен - специалност АВ - класическо. Сега съм оръжейник във ВИП - София. Издал съм книга в която съм разгледал всички условия и фактори от които зависи произвеждането на точен изстрел. През 2010г. направих филм в който ще видите как теорията е вкарана на практика, в него ще видите стрелба която не е със състезателен характер, а единсвено показване на стрелци които стрелят от 100м до 1201м включително, но ще го видите след като бъде качен в БГЛОВ.
След среща и разговор с администратора на БГЛОВ г-н Терзийски, решихме да отворим тази тема в полза на вас българските ловци. Ще се радвам с моите съвети да съм ви полезен в усвояването на реалната балистика. С удоволствие очаквам въпроси ви.
Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто да го направиш!
0

#2
Потребителя е офлайн   ste2008 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3
  • Регистр: 10.02.10
Здравей,колега! Ако е възможно, би ли обяснил как да използваме възможностите на оптически прицел със скала MILDOT. Може ли да се определя разстояние,да се стреля на различни дистанции. Начин на използване на този вид скала, ако е възможно. Предварително благодаря!
0

#3
Потребителя е офлайн   n960 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 920
  • Регистр: 18.02.08

Виж мнениетоteacher ballistics написа на 24.03.2011 - 19:31 :

Здравейте, казвам се Димитър Димитров - завършил съм ВНВАУ Г. Димитров - гр. Шумен - специалност АВ - класическо. Сега съм оръжейник във ВИП - София. Издал съм книга в която съм разгледал всички условия и фактори от които зависи произвеждането на точен изстрел. През 2010г. направих филм в който ще видите как теорията е вкарана на практика, в него ще видите стрелба която не е със състезателен характер, а единсвено показване на стрелци които стрелят от 100м до 1201м включително, но ще го видите след като бъде качен в БГЛОВ.
След среща и разговор с администратора на БГЛОВ г-н Терзийски, решихме да отворим тази тема в полза на вас българските ловци. Ще се радвам с моите съвети да съм ви полезен в усвояването на реалната балистика. С удоволствие очаквам въпроси ви.


Добре дошъл!Ще следя с интерес темата...
0

#4
Потребителя е офлайн   Любо Димитров 

  • Господин Никой
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 6120
  • Регистр: 25.02.08
Здравейте г-н Димитров /ако може за по-кратко Митко?/. За мен е удоволствие, че към членовете на БГ ЛОВ се присъедини един полезен и вещ в балистиката човек.
Предвид големия интерес и многото теми пряко свързани с вътрешната и външна балистика, калибрите, тяхната история и предназначение, считам че присъстието ти във Форума ще е много полезно за всички потребители.
Поздрави и добре дошъл!
Ако Пушкин беше по-добър стрелец, щеше да остави на човечеството още много културно наследство.....
0

#5
Потребителя е офлайн   стефан станчев 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 46
  • Регистр: 28.01.11
Здравейте г Димитров гледах клиповете на клуб 1201 и видях че и пушки които не са за бенч дадаха много добри резолтати под вашето компетентно рьководене на стрелбите та искам да попитам
какви са вьзможностите на патроните в к 7,92/57 или по ново 8/57
и какво може да се очаква от Застава М 70 в този калибьр
0

#6
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26370
  • Регистр: 17.02.08

Виж мнениетоteacher ballistics написа на 24.03.2011 - 19:31 :

Здравейте, казвам се Димитър Димитров - завършил съм ВНВАУ Г. Димитров - гр. Шумен - специалност АВ - класическо. Сега съм оръжейник във ВИП - София. Издал съм книга в която съм разгледал всички условия и фактори от които зависи произвеждането на точен изстрел. През 2010г. направих филм в който ще видите как теорията е вкарана на практика, в него ще видите стрелба която не е със състезателен характер, а единсвено показване на стрелци които стрелят от 100м до 1201м включително, но ще го видите след като бъде качен в БГЛОВ.
След среща и разговор с администратора на БГЛОВ г-н Терзийски, решихме да отворим тази тема в полза на вас българските ловци. Ще се радвам с моите съвети да съм ви полезен в усвояването на реалната балистика. С удоволствие очаквам въпроси ви.

Здравейте и добре дошли и тук в БГ ЛОВ г-н Димитров, сигурен съм, че съветите ви към Българските ловци ще бъдат изключително полезни. Успех.
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#7
Потребителя е офлайн   pogo 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 74
  • Регистр: 23.07.08
Ще се радвам да споделяте информация и опита си в тази сфера с нас и да ни давате цени съвети.
Апел към админа и модовете, - Не позволявайте темата да се превърне в излагация, провокирана от нас съфорумците :96982iy: .... Нека от оръжейника Димитър Димитров да научим максимално и да се ограмотим, :cheers2:
.


Почитай ЛОВЦИТЕ и ДИВЕЧА им, за да ти бъде добре и за да живееш дълго на земята !


Който заменя свобода за "сигурност" - накрая губи и двете.


Няма по безнадеждно поробени от тези които погрешно смятат че са свободни !!!


.
0

#8
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26370
  • Регистр: 17.02.08

Виж мнениетоteacher ballistics написа на 24.03.2011 - 19:31 :

През 2010г. направих филм в който ще видите как теорията е вкарана на практика, в него ще видите стрелба която не е със състезателен характер, а единсвено показване на стрелци които стрелят от 100м до 1201м включително, но ще го видите след като бъде качен в БГЛОВ.

Стрелба на 1201 метра - 1ва част
Филм на Димитър Димитров


Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#9
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26370
  • Регистр: 17.02.08
Стрелба на 1201 метра - 2ра част
Филм на Димитър Димитров


Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#10
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26370
  • Регистр: 17.02.08
Стрелба на 1201 метра - 3та част
Филм на Димитър Димитров


Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#11
Потребителя е офлайн   teacher ballistics 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 97
  • Регистр: 19.03.11
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ДИСТАНЦИЯ ПО МIL DOT СКАЛА , И БЪРЗА СТРЕЛБА ПО ЦЕЛТА ЧРЕЗ ИЗПОЛЗВАНЕ НА СКАЛАТА:

За да исползваме успешно тази вид скала трябва да знаем няколко елемента :
- височина на целта
-снишението на балистичната крива по която се движи куршума за всеки период от време и дистанцията на която се намира целта
-отклонението на куршума в хоризонтална и вертикална плоскост при различен вятър по посока и сила
-температура при произвеждане на изстрела
-атмосферно налягане
-ъгъл до място на цел

При чист MIL DOT ( имам впредвид че няма деления по малки от 1MIL), растоянието между точките = 10 см на 100 м. Тези 10см на 200м са=20см и т.н.
След като знаем характерен размер на целта (височина или широчина) , то просто трябва да видиме колко пъти се нанася този размер в скалата и чрез проста формула която е Д=1000хВ/У - определяме дистанцията .
където В е стойност в метри и У е стойност = на броя MIL в която целта се побира

ПРИМЕР:
цел висока 50см. се нанася в скалата по височина в амките на 1MIL. Целта на какво разстояние е?

ОТГОВОР:

Д=1000х0.5/1=500м

След като знаем снижението на балистичната крива на движение на куршума след като сме се съобразили с всички условия на провеждане не стрелбата то чрез изнасяне на скалата над целта и ляво/дясно ако има вятър(изнасянето да е съобразено със силата и посоката на вятъра),то ние може да произведем бърз точен изстрел по целта чрез използване само на скалата .

ПРИМЕР:

Знаем вече, че целта е на 500м . ако снижението на балистичната крива на тази дистанция е примерно е 200см , то ние трябва да изнесем скалата по вертикала така че да се прицелиме в целта с 4-ия MIL.

Има скали които имат разграфяване през 1/2MIL , има и скали с хоризонтални линий на MIL-овете за по точна стрелба при вкарване на хоризонтална поправка съответстваща на нужната корекция за вятъра
:bulgaria:
Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто да го направиш!
0

#12
Потребителя е офлайн   teacher ballistics 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 97
  • Регистр: 19.03.11

Виж мнениетостефан станчев написа на 24.03.2011 - 20:27 :

Здравейте г Димитров гледах клиповете на клуб 1201 и видях че и пушки които не са за бенч дадаха много добри резолтати под вашето компетентно рьководене на стрелбите та искам да попитам
какви са вьзможностите на патроните в к 7,92/57 или по ново 8/57
и какво може да се очаква от Застава М 70 в този калибьр


Възможностите на този калибър , както и на всички други са добри . Какво имам впредвид - след удачен избор на съответен патрон ( а избора е единствено - с кой патрон съответната цев прави най добра група ), избор на монтаж , избор на оптичен уред , правилно монтиране на оптичния уред , измерване реално на дулната скорост , преизчисление на балистичния коефициент , може би регулиране силата на спусъка и други операции, то чак тогава може да се каже до каква дистанция куршума е стабилен и има съответната енергия така че да достигне точно целта . В предишния ми филм ( до сега са 3 филма ) показахме как ИЖ-18 стреля на 800м .

ОТПРАВЯМ СЕ КЪМ ВСИЧКИ : ЗАПОМНЕТЕ , ЧЕ НЯМА ДВЕ ЕДНАКВИ ЦЕВИ . ТОВА ,ЧЕ ЕДНА СТРЕЛЯ С ОПРЕДЕЛЕН ПАТРОН ДОБРЕ , СЪВСЕМ НЕ ОЗНАЧАВА ,ЧЕ ДРУГА СЪЩА ТАКАВА - ПО Т.Т. ДАННИ И ПРОИЗВОДИТЕЛ - СЪШО ЩЕ СТРЕЛЯ КАТО НЕЯ . :bulgaria:
Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто да го направиш!
0

#13
Потребителя е офлайн   iyuriy@bglov.com 

  • Потребител
  • PipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 20
  • Регистр: 11.09.10
Радвам се че си тук.Човек винаги има какво да научи от добър учител.
0

#14
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26370
  • Регистр: 17.02.08

Виж мнениетоteacher ballistics написа на 24.03.2011 - 19:31 :

Издал съм книга в която съм разгледал всички условия и фактори от които зависи произвеждането на точен изстрел.

Тема и презентация на книгата и как да я поръчате: КЛИК
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#15
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
На пазара повечето оптики с варио и мил-дот скала са от типа, дето скалата е разположена във втората фокална равнина, а не в първата, която е асоциирана с обектива. Моля г-н Димитров да разясни на колегите практическите тънкости при използването именно на тоя вид оптики за определяне на разстоянието и използването на мил-дота за определяне на наклона на прицела. Точките в скалата също имат определено значение, не само разстоянията между тях.
0

#16
Потребителя е офлайн   Lovec X 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 99
  • Регистр: 02.03.10
Прекрасен филм. Изкефих се максимално.
Имам въпрос към г-н Димитров.
От къде да изтегля /или купя/ надежден балистичен калкулатор?
Предварително благодаря!
0

#17
Потребителя е офлайн   dimitrov67 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 124
  • Регистр: 10.03.08
Господин Димитров, бих желал да ви запитам какво трябва да е раэстоянието от центъра на канала на цевта до върха на мушката и върха на мерника при механичните мерни прибори. Трябва ли да са еднакви или трябва да са различни с определено съотношение. Предварително едно голямо Благодаря за отговора.
0

#18
Потребителя е офлайн   tanatsi 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2266
  • Регистр: 14.03.08

Виж мнениетоdimitrov67 написа на 26.03.2011 - 18:31 :

Господин Димитров, бих желал да ви запитам какво трябва да е раэстоянието от центъра на канала на цевта до върха на мушката и върха на мерника при механичните мерни прибори. Трябва ли да са еднакви или трябва да са различни с определено съотношение. Предварително едно голямо Благодаря за отговора.



Всичко зависи от това къде искаш да пресечеш параболата на траекторията.
/извинявай,че се намесвам/
Но въпроса ти не е коректен-искаш да си поставиш нестандартни мерник и мушка?
0

#19
Потребителя е офлайн   dimitrov67 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 124
  • Регистр: 10.03.08

Виж мнениетоtanatsi написа на 26.03.2011 - 23:34 :

Виж мнениетоdimitrov67 написа на 26.03.2011 - 18:31 :

Господин Димитров, бих желал да ви запитам какво трябва да е раэстоянието от центъра на канала на цевта до върха на мушката и върха на мерника при механичните мерни прибори. Трябва ли да са еднакви или трябва да са различни с определено съотношение. Предварително едно голямо Благодаря за отговора.



Всичко зависи от това къде искаш да пресечеш параболата на траекторията.
/извинявай,че се намесвам/
Но въпроса ти не е коректен-искаш да си поставиш нестандартни мерник и мушка?

Не. Искам да поставя мерник и мушка на карабина, която оригинално ги няма. Намерих си мерник от бойна карабина. Измислих, как да го монтирам на карабината по най удачния начин без да правя каквото и да било по оръжието. Но сега трябва да си изработя мушка. И тук дойде проблема, колко да е висока. Иначе ще може да се коригира в ляво и дясно, но ако тръгна да я правя да се коригира и по височина ще е малко сложно, а аз не искам да я усложнявам.
0

#20
Потребителя е офлайн   tanatsi 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2266
  • Регистр: 14.03.08

Виж мнениетоdimitrov67 написа на 27.03.2011 - 07:03 :

Виж мнениетоtanatsi написа на 26.03.2011 - 23:34 :

Виж мнениетоdimitrov67 написа на 26.03.2011 - 18:31 :

Господин Димитров, бих желал да ви запитам какво трябва да е раэстоянието от центъра на канала на цевта до върха на мушката и върха на мерника при механичните мерни прибори. Трябва ли да са еднакви или трябва да са различни с определено съотношение. Предварително едно голямо Благодаря за отговора.



Всичко зависи от това къде искаш да пресечеш параболата на траекторията.
/извинявай,че се намесвам/
Но въпроса ти не е коректен-искаш да си поставиш нестандартни мерник и мушка?

Не. Искам да поставя мерник и мушка на карабина, която оригинално ги няма. Намерих си мерник от бойна карабина. Измислих, как да го монтирам на карабината по най удачния начин без да правя каквото и да било по оръжието. Но сега трябва да си изработя мушка. И тук дойде проблема, колко да е висока. Иначе ще може да се коригира в ляво и дясно, но ако тръгна да я правя да се коригира и по височина ще е малко сложно, а аз не искам да я усложнявам.



Най-елементарния начин е да я оставиш по-дълга и със скъсяване и прострелка да я оптимизираш,но въпроса какво става при
смяна на патрона остава открит.
Другият вариант е купуваш.
http://www.williamsg...ghtsdefault.htm

Прикачени файлове


0

Сподели темата:


  • (10 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни