БГ Лов Форум: Странна случка с Геко Тейлмантел 7,62х39 - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Странна случка с Геко Тейлмантел 7,62х39

#21
Потребителя е офлайн   Huntermen 

  • Георги Шумков
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 8054
  • Регистр: 21.05.08

Виж мнениетоplamen222 написа на 15.01.2016 - 15:11 :

Виж мнениетоГ.Узунов написа на 15.01.2016 - 04:18 :

И според мен е ниска скорост .Най вероятно поради не добра кернировка е влязла смазка в барута.Пробвай в дърво с патрони от същия пълнител и измери дали дълбочината на проникване е еднаква.Или просто дефектен патрон.Презареди ли следващия патрон добре?


Да презареди го.

Късата цев+стария механизъм с газово бутало(не знам колко енергия отнема той, може би е повече от на по-новите "SLR"-и)+80-те метра разстояние.........дали може просто оръжието толкова да си може?? Като цяло не ми се вярва, но не знам какво да мисля. Ето ви и снимката:


Най-вероятно колега причината е в боеприпаса!
Имам доста повален дивеч с СЛР-а и нямам прошито животно, защото ползвам ловни (а не бойни) патрони със кух отвор отпред (HP)!
Мекия връх (SP), който си ползвал ти, много често при презареждане се реже част от мекия му връх (подостря се)! Това влошава както точността и балистиката на куршума, така и неговия стоп ефект! Такива боеприпаси (за този калибър специално) са за разсточния не повече от 60-80 метра! След тази дистанция разсейките са значителни и непредсказуеми!
Това е мое мнение, продиктувано от практиката ми, и не задължавам никого с него!
Ако се поровиш в темата за "СЛР"-рите ще намериш много информация по въпроса, който си поставил!
Поздравления за слуката и следващото да е по-голямо!
НЕ Е ВАЖНО КОЛКО Е ГОЛЯМ ЧОВЕК, ВАЖНО Е КОЛКО МУ Е ГОЛЯМО СЪРЦЕТО !
0

#22
Потребителя е офлайн   plamen222 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 140
  • Регистр: 18.01.12

Виж мнениетоАнгел Ангелов написа на 15.01.2016 - 16:16 :

Виж мнениетоplamen222 написа на 15.01.2016 - 15:11 :

Виж мнениетоГ.Узунов написа на 15.01.2016 - 04:18 :

И според мен е ниска скорост .Най вероятно поради не добра кернировка е влязла смазка в барута.Пробвай в дърво с патрони от същия пълнител и измери дали дълбочината на проникване е еднаква.Или просто дефектен патрон.Презареди ли следващия патрон добре?


Да презареди го.

Късата цев+стария механизъм с газово бутало(не знам колко енергия отнема той, може би е повече от на по-новите "SLR"-и)+80-те метра разстояние.........дали може просто оръжието толкова да си може?? Като цяло не ми се вярва, но не знам какво да мисля. Ето ви и снимката:


E това с буталото вече не го разбрах!
Поясни моля, че нещо не ми се връзва.


Имам в предвид, че механизмът с газово бутало абсорбира част от енергията на изстреляния куршум. "СА 93" е по-стар от "SLR" и като гледам двете оръжия има малки разлики в механизмите им за презареждане. Та се чудех дали може първият механизъм да изисква повече енергия за да презареди следващия патрон и следователно да взима повече енергия от изстреляния? Дали на по-новия "SLR" механизмът е подобрен за по-малко абсорбиране на енергия от изстреляния куршум? Макар, че според мен дори и да е подобрен, едва ли ще има огромна разлика, но нали ти казвам-просто си се чудя.
0

#23
Потребителя е офлайн   filipe708 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1939
  • Регистр: 13.07.10
По принцип всяко едно оръжие, започва да презарежда едва когато куршума вече е напуснал цевта. Отката също така допринася за презареждането, но и това след като куршума вече е напуснал цевта. ;)/>

Всъщност, за калашника не знам, тъй като то е едно съветско инженерно чудо :D/> (съветско....... дали B)/> )



0

#24
Потребителя е офлайн   Ангел Ангелов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1054
  • Регистр: 15.05.08
Мммда след като напусне цевта. Нали се сещате какво ще стане, ако е преди това, и се отключи затвора. Опърлени вежди. :lol:
0

#25
Потребителя е офлайн   Stoqanov 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 38
  • Регистр: 13.04.14

Виж мнениетоplamen222 написа на 11.01.2016 - 20:26 :

Здравейте.
Вчера се случи следното: изстел по прасе (може би около 100кг.) от около 80м с Геко Тейлмантел 7,62х39-9,7г. Прасето падна след около 30м. При дрането се установи, че куршумът минава между ребрата зад плешката, през сърцето и белия дроб и се спира в лопатката на другата плешка, без да я пробие. За мое ОГРОМНО учудване, изваденият куршум изглежда ето така:




Та въпросът ми е как така куршумът мина почти през цялото прасе без НИКАКВА деформация?!?!? Случвало ли се е на някой? По принцип знам, че Геко Тейлмантел са сравнително меки куршуми. Имам и други животни с тях, но имаше и изходна рана и на нея си личеше, че куршумът се отваря.....и то доста прилично. Оръжието е СА 93 в горе споменатия калибър. Ще се опитам да кача снимка и на прасето.

Поздрави!

Колега , само за протокола , би ли проверил дали куршума го "лови" магнит?
0

#26
Потребителя е офлайн   plamen222 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 140
  • Регистр: 18.01.12

Виж мнениетоStoqanov написа на 17.01.2016 - 03:44 :

Виж мнениетоplamen222 написа на 11.01.2016 - 20:26 :

Здравейте.
Вчера се случи следното: изстел по прасе (може би около 100кг.) от около 80м с Геко Тейлмантел 7,62х39-9,7г. Прасето падна след около 30м. При дрането се установи, че куршумът минава между ребрата зад плешката, през сърцето и белия дроб и се спира в лопатката на другата плешка, без да я пробие. За мое ОГРОМНО учудване, изваденият куршум изглежда ето така:




Та въпросът ми е как така куршумът мина почти през цялото прасе без НИКАКВА деформация?!?!? Случвало ли се е на някой? По принцип знам, че Геко Тейлмантел са сравнително меки куршуми. Имам и други животни с тях, но имаше и изходна рана и на нея си личеше, че куршумът се отваря.....и то доста прилично. Оръжието е СА 93 в горе споменатия калибър. Ще се опитам да кача снимка и на прасето.

Поздрави!

Колега , само за протокола , би ли проверил дали куршума го "лови" магнит?


Проверих-не го "лови".
0

#27
Потребителя е офлайн   plamen222 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 140
  • Регистр: 18.01.12

Виж мнениетоddimitrov64 написа на 17.01.2016 - 21:18 :

Виж мнениетоАнгел Ангелов написа на 15.01.2016 - 16:16 :

Виж мнениетоplamen222 написа на 15.01.2016 - 15:11 :

Виж мнениетоГ.Узунов написа на 15.01.2016 - 04:18 :

И според мен е ниска скорост .Най вероятно поради не добра кернировка е влязла смазка в барута.Пробвай в дърво с патрони от същия пълнител и измери дали дълбочината на проникване е еднаква.Или просто дефектен патрон.Презареди ли следващия патрон добре?


Да презареди го.

Късата цев+стария механизъм с газово бутало(не знам колко енергия отнема той, може би е повече от на по-новите "SLR"-и)+80-те метра разстояние.........дали може просто оръжието толкова да си може?? Като цяло не ми се вярва, но не знам какво да мисля. Ето ви и снимката:


E това с буталото вече не го разбрах!
Поясни моля, че нещо не ми се връзва.


Колегата иска да каже, че системата за презареждане отнема от енергията на куршума. Това е абсолютно погрешно схващане. Много хора си мислят, че самозарядните оръжия усвояват по-малко енергия от тези с ръчно презареждане. Това мнение е напълно безпочвено. Правил съм замервания на едни и същи патрони с Блазер R-93 и Браунинг BAR-2 с еднакви по дължина цеви в кал. 308 Win. Показателите в началните скорости са идентични. Причината за това е следната: В кинетична енергия се превръща само около една трета от енергията на изгорелия барут. Около една трета отива за преодоляване на триенето и загряване на цевта и останалата една трета отива буквално "на вятъра". Част от тази последна една трета се използува за презареждане на оръжието при самозарядните оръжия.
Що се отнася до странната случка - тя не е странна а съвсем нормална. Колегата описва пътя на куршума - все меки части. Меки но достатъчно за да го спрат плавно. Експанзията на куршума се случва само при достатъчно висока скорост. В случая е била недостатъчна за това. Имам следната случка: Преди години прострелях диво прасе 100 - 120 кг с 13 грамов куршум 7,62х54R. Животното не падна на място. Намери го съседната дружинка на другия ден. Беше простреляно през корема и гръдния кош диагонално при почти еднаква входна и изходна рана. Тези патрони бяха фабрични руски на Новосибирския завод, които измерени през цевта на ИЖ 94, с каквато стрелях тогава едва доближаваха 700 м/с. Тези патрони преправих и постигнах скорост от 775 м/с. С преправените вече патрони имах възможност да убия прасе почти същото по размер. Ефекта от новия заряд при същия куршум беше поразителен. Попадение в гръдния кош без да среща много твърди чести - ребро само на изхода. Изходната рана беше значителна. Част от белия дроб и стомаха смлени, а люспа от куршума извадих от врата на животното. Така че извода е очевиден - за да има експанзия скоростта трябва да е достатъчно висока.


Не знам колега. Винаги съм мислел, че газовото бутало отнема част от силата на куршума. Но щом си правил измервания и на двата вида пушки...ясна работа. Това ме навежда на мисълта, че въпросната пушка от снимката по-горе, занапред ще се ползва само за хищници, тъй като както изглежда не става много много за лов на дива свиня (както си и мислех) или поне не може да й се разчита (наясно съм, че с това изречение ще отнеса много критики).

А какво ще кажеш за дължината на цевта? Ако примерно патронът беше изстрелян от 51см. цев на "SLR", това би добавило още около може би 40-50 м/с към скоростта на куршума. Дали тази ксорост щеше да предизвика експанзия?
0

#28
Потребителя е офлайн   filipe708 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1939
  • Регистр: 13.07.10
На всеки см, разликата е от 3 до 5 м/сек. Според зависи (барут/куршум итн )
0

#29
Потребителя е офлайн   plamen222 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 140
  • Регистр: 18.01.12

Виж мнениетоfilipe708 написа на 21.01.2016 - 22:22 :

На всеки см, разликата е от 3 до 5 м/сек. Според зависи (барут/куршум итн )


Именно де-около 40-50м/с.
0

#30
Потребителя е офлайн   Thedestroyer 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2426
  • Регистр: 07.10.09
Нито калибъра е подходящ за този вид лов ,нито патрона е от най качествените - получава се "комплекс" от негативи които както някои колеги посочиха вече водят до "по живо -по здраво " точно когато очакваш резултат :(/>:(/>:(/>

Както дядовците казват - Коза си сака пръч !
0

#31
Потребителя е офлайн   ORKA_71 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 663
  • Регистр: 14.06.10
Здравейте и аз да се включа в темата с моята 1 ст. и моля Ви извинете ме, че съм лаконичен.
Значи навремето като си купих SLR 95 LHMB си купих най различни патрони, като самата прострелка я направих с армейски патрони, а след това започнах с тестването кой става като група и кой не. По време на тестването установих че най добра група ми дават ППУ с полуоблечен оживален куршум еднаквас тази на армейските от 3 см на 100 метра, а селиера и ППУ с остър оловен връх чеп за зеле не стават т.е. групата бе около 25 -27 см на 100 метра. Образно тези ги зачекнах и останах само на ППУ с оживалната форма. Последствие попаднах на един разкошен бернаул, който се ползваше по състезанията но IPSC който бе с кух връх, който дафе група от 3 см на 100 метра.
Седейки един ден и чудейки се какво ще правя накупените селиери и ППУ с остри оловни върхове взех и се загледах и истаноеих, че при вкарване на патрона в патронника същият се удря и при вкарване и сече върха, а оловото остава по левия заключващ заден упор на цевта. Случея с оловото ме подсети за кабумнатия Калаш на Jose вследствие изстрел при незаключен затвор. Помислих малко и реших, селиерите да ги направя с плосък връх. Речено сторено. Направих 10 патрона така и марш на тестова стрелба. Резултата групата се сви от 25-27 см на 7 см на 100 метра , което е приемливо за калаш на който максимално отворена група му дават 15 см. До тук добре, но иска и четинест попар. И на това попаднах, но за мое нещастие се оказа спорен глигана. Резултата от селиерите бе, че същите се разпаднали от удара в прасето, но това го научих след около седмица, когато председателя на дружинката каза че е вадил куршуми от гръбнака на прасето по което освен ме стреля и един колега но с 30-06 пак селиери. Как установих че куршума от гръбнака е мой, ми по броя нарези останали. Изоставих калаша да седи в касата поне готов за нашествието от орки и зомбита.
Преди време ми похвалиха патроните на Хонеди за калаш колко добри били и така. Един ден отивам до близкия магазих и що да видя, Хорнеди 124 грейна и Геко 9,7 грама. Купувам от едните, купувам от другите и се прибирам в къщи. На част от геко-то махнах мекия връх на друга част не. Обадих се на един приятел който има хронограф и бегом на стрелбището за тест.
Първа стрелба Хорнеди нито точност, а за заявена скорост от 715 м/с пвъобще неможе да се говори. Боклуците дадоха скорост при цев 508 мм скорост от 600 м/с. Минах на армейски ... те дадоха скорост от 740 м/с точност горе съм написал и дойде ред на Геко.
Баси геко-то при заявена скорост от 680 м/с при 60 см цев дадоха 670 м/с с разлика патрон от патрон 1 м/с, а при хорнеди разликите бяха от 40-50 м/с. Тест за точност на геко. Със шибания оловен връх - мъка, а без върха 6-7 см на 100 метра. По време на теста без да искам идарих металнатабтръба за която бе закрепена мишената, като входна дупка колкото показалец , а от другата страна изкъртено парче метал с диаметър 5-6 см.
Точно пред последния ден на ловния сезон приятеля на който бе хронографа отидохме на лов в едно поле под аренда и на третата гонка аз имах шанса да пробвам въпросното Геко по едно 100 кг прасе, като изстрела бе на 35-40 метра докато се движише фукарийката. Резултат: изстрел , прасето замръзна и се срина. Понеже имам лошия навик да повтарям му пуснах един дублет, прасето изквича и до там. След края на гонката отидах да си видя резултата който бе прасе около 100 кг на което съм му направил триплет с група окло 3-4 см . От местото на изстрела до падането прасето бе направило окло 1 м. На 1 зад прасето на висичината на попадението всечко бе опръскано в кръв. Това го описвам защото така и не видях на какво са станали куршумите, дали са вътре или са излезли. Причина имам прасе, а нямам глава, дреболии и пай. Такава е била практиката в това ловно поле, защото се давало на гоначите.
Лично аз благодаря за снимания изваден проектил на Гвко от поразено прасе
0

#32
Потребителят е онлайн   kcv 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 718
  • Регистр: 11.01.11
Като стана дум а за размери, та ето и от мен 5ст.

http://www.bglov.com...ndpost&p=631962

Да поясня, че оръжието с дължина на цевта 215мм.

А това, че "какалашките" не би подходящи за свински лов, ще го подмина с насмешка.

Тренирайте бързо примерване и повее стрелба, момчета и момичета.

Ай наслука.
ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците

Цитат

На един лов,жена ми уби две прасета и един ме пита като седнахме да ядеме,какво и правя та може да ги бие така
Викам,па ела довечера и ще видиш какво и правя,може да ти хареса па да почнеш и ти да ги биеш
0

#33
Потребителя е офлайн   ORKA_71 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 663
  • Регистр: 14.06.10

Виж мнениетоkcv написа на 24.01.2016 - 21:58 :

Като стана дум а за размери, та ето и от мен 5ст.

http://www.bglov.com...ndpost&p=631962

Да поясня, че оръжието с дължина на цевта 215мм.

А това, че "какалашките" не би подходящи за свински лов, ще го подмина с насмешка.

Тренирайте бързо примерване и повее стрелба, момчета и момичета.

Ай наслука.


Стрелям точно и бързо, а и патрони не щадя. Колкото повече толкова повече.
П.П и с Глок пада на гонка особенно като ти свършат патроните в shotgun и нямаш време да презаредиш изпълняваш програма two gun
0

#34
Потребителя е офлайн   moleca 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1348
  • Регистр: 19.08.09
След колко метра ще падне прасето, не зависи до такава степен от калибъра, колкото от мястото на поражението и конструкцията на куршума. Ако сърцето е пълно с кръв и бъде уцелено, животното ефектно пада на място. Но умира от инсулт, защото кръвта се изтласква с висока скорост към мозъка, следствие на породеното свръхналягане от изстрела. Обратното - ако сърцето е празно, дори и добре уцелено, животното изминава някакво разстояние преди да умре. Това е така, защото мозъка работи още известно време.
И най-добрия калибър с перфектно подбран куршум няма да помогне, ако не се уцели точното място. Както и обратното, разбира се. Резултата е ясен - кръв, търсене, разочарование и агонизиращо животно, умиращо някъде, за да стане храна за хищниците...........
Аз лично залагам на разумна достатъчност в калибрите за едър лов, но не подценявам ситуацията. Често се случва да се стреля по връхлитащо те животно, а там няма време за втори изстрел.
И именно калибъра и куршума са осигуровката в тънката граница на няколкото секунди.
Полемиката за 7,62х39 е стара и не искам да вземам страна, а и темата не е за това. Лично за себеси вече не използвам този калибър.
0

#35
Потребителя е офлайн   Diversant 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 363
  • Регистр: 23.02.12

Цитат

Помислих малко и реших, селиерите да ги направя с плосък връх. Речено сторено. Направих 10 патрона така и марш на тестова стрелба. Резултата групата се сви от 25-27 см на 7 см на 100 метра , което е приемливо за калаш на който максимално отворена група му дават 15 см.

Колега, би ли качил снимка на някой с премахнат връх? Предполагам че го изрязваш до мантията и така върха става с доста широка плоскост, интересува ме при презареждане не се ли подбива куршума в ръба на патронника (както обикновено)?
0

#36
Потребителя е офлайн   ORKA_71 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 663
  • Регистр: 14.06.10

Виж мнениетоDiversant написа на 15.02.2016 - 15:06 :

Цитат

Помислих малко и реших, селиерите да ги направя с плосък връх. Речено сторено. Направих 10 патрона така и марш на тестова стрелба. Резултата групата се сви от 25-27 см на 7 см на 100 метра , което е приемливо за калаш на който максимално отворена група му дават 15 см.

Колега, би ли качил снимка на някой с премахнат връх? Предполагам че го изрязваш до мантията и така върха става с доста широка плоскост, интересува ме при презареждане не се ли подбива куршума в ръба на патронника (както обикновено)?

Точно до където свършва ризницата режа и след това полирам с финна плоска пила за метал.
Има едвам забележимо закачане, което го решавам с един вид леко обиране на образувалият се остър ръб отново с пиличката
0

#37
Потребителя е офлайн   Diversant 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 363
  • Регистр: 23.02.12
Благодаря, ще го пробвам задължително! :thumbsup:
0

#38
Потребителя е офлайн   ORKA_71 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 663
  • Регистр: 14.06.10

Виж мнениетоDiversant написа на 17.02.2016 - 09:57 :

Благодаря, ще го пробвам задължително! :thumbsup:/>/>


Пробвай и дай мнение
0

#39
Потребителя е офлайн   Боче 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 120
  • Регистр: 15.09.10
Защо махате оловото на върхът. Така не се ли променя грамажа и балистиката.
0

#40
Потребителя е офлайн   ORKA_71 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 663
  • Регистр: 14.06.10

Виж мнениетоБоче написа на 20.03.2016 - 16:51 :

Защо махате оловото на върхът. Така не се ли променя грамажа и балистиката.

Калаша няма рампа и сече оловните върхове или премачква, като по неведоми пътища оловото се събира на задните упори на цевта от там следва едно незаключване и става kaboom. За тчността.. Ми то ксто ти се премачкс върха да ти таковам на точната стрелба .. отваря група от 27 см нагоре, а като го махнеш групата е 7 см. Така сега се сети какеа група искаш
0

Сподели темата:


  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни