БГ Лов Форум: Разселване и аклиматизация на нови ловни видове! - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Разселване и аклиматизация на нови ловни видове! Обогатяване, фауната на България.

#41
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26378
  • Регистр: 17.02.08
може на някой да е полезна тази таблица:

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: 009692240_big.jpg

Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#42
Потребителя е офлайн   Александър А.А. 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 815
  • Регистр: 30.10.08
От днес.Прикачено изображение: SPM_A0129.jpg
http://vbox7.com/play:1659ab23
Прикачено изображение: SPM_A0130.jpg
http://vbox7.com/play:6ebe963b
0

#43
Потребителя е офлайн   tacho 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 356
  • Регистр: 30.12.08
Цитат(Sasho_ala @ Mar 2 2010, 17:13 ) <{POST_SNAPBACK}>

Евала Колега само така
0

#44
Потребителя е офлайн   aquilon 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 205
  • Регистр: 17.07.09
Цитат(pe6o @ Dec 21 2008, 13:12 ) <{POST_SNAPBACK}>
Колеги някой да е чувал дали в БГ има фермерен ловен пътпъдък?Били с по-малко тегло от японските и по-големи възможности за летене и оцеляване сред дивата порода. Не ми трябва за разселване а за обучение на кучета.И някой може ли да каже дали няма да имам проблеми с горските при евентуален отстрел извън разрешения срок за ловуване?


За фермерно отглеждани не, но за отделни бройки все се намира по някой любител.
Можем дружно да потърсим и осъществим внос, при това на добра цена.
За алпийския козирог не знам да е вид обитавал наши високопланински райони, но Безоаровият козел е наш вид и в момента в съседна гърция го има. При на с от войните насам изчезва.
0

#45
Потребителя е офлайн   petsata81 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 207
  • Регистр: 20.09.09
разселване на фазани с. Крета общ.Мездра направата на хранилки е задалжителна

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: DSC01208.JPG
  • Прикачено изображение: DSC01209.JPG
  • Прикачено изображение: DSC01210.JPG
  • Прикачено изображение: DSC01215.JPG
  • Прикачено изображение: DSC01254.JPG
  • Прикачено изображение: DSC01252.JPG

0

#46
Потребителя е офлайн   Benelli 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 143
  • Регистр: 25.03.10
Цитат(sacho @ Nov 28 2008, 14:49 ) <{POST_SNAPBACK}>
Колега , навремето повдигнах темата в другия клуб... Доста се интересувах относно заека подземник , сондирах мнения и никъде не срещнах аргументи против разселването му в България... Дивия заек и заека подземник са два различни вида и доколкото знам единия не представлява заплаха за другия. В средна и южна Европа двата вида съжителстват без проблеми. Защо и у нас да не е така? Предимствата на подземника са в добрата плодовитост , защита от хищници ,в резултат на което се получава бърз прираст... Лошо ли ще е според тебе да има стабилна популация на този вид и да има 15-20 излета годишно на него? Навсякъде в Европа ,в страните с ловни традиций този вид се развъжда и се полагат грижи за увеличаване на популацията... У нас просто никой не се интересува от разселване - тези от НСРЛС не ги е грижа нито за ловците нито за дивеча , тях единствено парите ги интересуват , а е тяхна работа да подсигурят нови видове за аклиматизация и разселване , аз се опитвах да внеса няколко двойки но от Франция ми казаха ,че ако искам да аклиматизирам вида ,желателно е да започна с мин. 10 двойки годишно като за да има ефект трябва да разселвам 5 г. или това прави 50 двойки х 150 евро едната + транспорта + евентуални загуби.... Оказа се ,че това не е работа за един човек , трябва организация и средства - една малка част от тези който потъват в джобовете на чиновниците от Сдружението! Ако има някой ентусиаст - нека пише , ще споделим опит и ако намерим средства съм готов да опитаме !

Ако се саберем повечко хора си заслужава да опитаме ?!?
0

#47
Потребителя е офлайн   Tonito 

  • УнИкАлЕн
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1922
  • Регистр: 14.03.08
до няколко дни ще разцелим кеклиците, а фазанчетата най-вероятно ще ги гледаме до есента
cool.gif

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: picture_001.jpg
  • Прикачено изображение: picture_002.jpg

0

#48
Потребителя е офлайн   Цецо Ловеца 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 01.09.09
Колеги, на път съм да поема самоинициатива за разселване на дивеч в нашият район и по специално фазан. Мястото е Трънско. Допитах се до хора, защото знам, че преди е имало фазанария. Сега ми казват, че не можело да се разселят фазани, а и да можело- няма как да се извади бележка за отстрел. Питам какво можем да направим като самоинициатива- законно ли е ако си построим съоръженията с лични средства и разселваме няколко поредни години? След години ако се разселват добре, ще имаме ли право да ловуваме?
Публикувано изображение
0

#49
Потребителя е офлайн   Емил Радев 

  • АМАН
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1484
  • Регистр: 22.01.09
Какво значи не можело да ти дадат бележка за фазан ? Пак ли тъпотии в таз държава ? Има ли фазан в района и ако е в срока за ловуване - ловуваш - като не си превишаваш нормата за отстрел . Много се дразня и когато някой колега каже - при нас не дават бележка за бекас .... Абе платил си си членски внос , платил си си билет , бележката си плащаш и ти казват неможе .... Не си знаем правата колеги .... При положение ,че си редовен ловец и си плащаш бележката - нямат право да ти откажат бележка - от твоята дружинка , с гостуването - както знаете нещата стоят по-друг начин ... Но аз пък съм съгласен да платя бележка от 10 или 20 лева за два дни на колеги , при положение че хората наистина полагат усилия и си стопанисват дивеча сами .... Но да отидеш и от твоята дружинка или дружество да ти откажат каквато и да е бележка - си е подигравка ...
0

#50
Потребителя е офлайн   Цецо Ловеца 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 01.09.09

Виж мнениетоЕмил Радев написа на 26.01.2011 - 17:03 :

Какво значи не можело да ти дадат бележка за фазан ? Пак ли тъпотии в таз държава ? Има ли фазан в района и ако е в срока за ловуване - ловуваш - като не си превишаваш нормата за отстрел . Много се дразня и когато някой колега каже - при нас не дават бележка за бекас .... Абе платил си си членски внос , платил си си билет , бележката си плащаш и ти казват неможе .... Не си знаем правата колеги .... При положение ,че си редовен ловец и си плащаш бележката - нямат право да ти откажат бележка - от твоята дружинка , с гостуването - както знаете нещата стоят по-друг начин ... Но аз пък съм съгласен да платя бележка от 10 или 20 лева за два дни на колеги , при положение че хората наистина полагат усилия и си стопанисват дивеча сами .... Но да отидеш и от твоята дружинка или дружество да ти откажат каквато и да е бележка - си е подигравка ...

За съжаление си е точно така... подиграват се с нас! И така и не можах да разбера- какво трябва да направим, за да почнем да си получаваме средствата за разселване на двата вида фазан, яребица и кеклик? Един полу-неграмотен човек, който е председател на сдружението каза: "Тази местност не е подходяща за фазани, затова няма разселване. А и дори да разселите- няма как да остреляте." А как преди можеше, а след като разграбиха фазанарията- вече не може?

ПП: Моля хора, които са запознати, да ме посъветват как да си търсим правата!
Публикувано изображение
0

#51
Потребителя е офлайн   Емил Радев 

  • АМАН
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1484
  • Регистр: 22.01.09
http://www.slrb.org/...=135&Itemid=131 - това ти е програмата за разселване на НЛРС СЛРБ . Чети - гледай , има срокове за кандидатстване по тази програма , има производствени стопанства на птици , има цени ...... И това е по-програма , а по принцип тези 35 лева членски внос дето ги плащаме - отиват за дивеч , за подхранване , за закупуване и разселване на дивеч .... Явно желание няма от където трябва .....
0

#52
Потребителя е офлайн   Цецо Ловеца 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 01.09.09
Разбира се, че няма...аз не твърдя обратното! Но какво да променя сам? И какво лошо има в това, че не искам моите пари да отиват в нечий джоб? А като поех инициатива, отговорът бе: (написан е по-горе)
Публикувано изображение
0

#53
Потребителя е офлайн   Gal1n_88 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 117
  • Регистр: 12.04.09
и да допълня брат ми - Цецо Ловеца: Попитахме един от сдружението - можем ли да разселваме и да ловуваме фазани - той каза :" не може да се земе бележка, защото ги няма в този ареал - трябва много години подред да разселвате и евентуално да получите разрешение за лов" ....ама момчета ако имате желание купете 100 200 фазана тука само НАШ'ТЕ ще си излизаме да си ги стреляме тихомълком де ....." не знам какво да кажа.....
"Жестоки рани те покриха, злото извика с радост: "Тя ще угасней!"

Но ти издигна гордо пак челото - Българийо, живей!" - Иван Вазов
0

#54
Потребителя е офлайн   bullet 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 416
  • Регистр: 14.11.10
този човек дет сте го питали с този си отговор въобще не е поощрил бракониерството :beatdeadhorse5:
Много е опасно едновременно да си откровен и глупав
0

#55
Потребителя е офлайн   Валери Стоилков 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1002
  • Регистр: 14.12.08

Виж мнениетоЦецо Ловеца написа на 26.01.2011 - 11:23 :

Колеги, на път съм да поема самоинициатива за разселване на дивеч в нашият район и по специално фазан. Мястото е Трънско. Допитах се до хора, защото знам, че преди е имало фазанария. Сега ми казват, че не можело да се разселят фазани, а и да можело- няма как да се извади бележка за отстрел. Питам какво можем да направим като самоинициатива- законно ли е ако си построим съоръженията с лични средства и разселваме няколко поредни години? След години ако се разселват добре, ще имаме ли право да ловуваме?


Колега, пиши къде в трънско искаш да разселваш фазани?


Айде, наслука и да не ви пука !
0

#56
Потребителя е офлайн   tanatsi 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2266
  • Регистр: 14.03.08

Виж мнениетоВалери Стоилков написа на 27.02.2011 - 19:46 :

Виж мнениетоЦецо Ловеца написа на 26.01.2011 - 11:23 :

Колеги, на път съм да поема самоинициатива за разселване на дивеч в нашият район и по специално фазан. Мястото е Трънско. Допитах се до хора, защото знам, че преди е имало фазанария. Сега ми казват, че не можело да се разселят фазани, а и да можело- няма как да се извади бележка за отстрел. Питам какво можем да направим като самоинициатива- законно ли е ако си построим съоръженията с лични средства и разселваме няколко поредни години? След години ако се разселват добре, ще имаме ли право да ловуваме?


Колега, пиши къде в трънско искаш да разселваш фазани?



Да не би да му помогнеш? :lol:
0

#57
Потребителя е офлайн   Воден Чаиров 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1299
  • Регистр: 29.03.08

Виж мнениетоЦецо Ловеца написа на 26.01.2011 - 11:23 :

Колеги, на път съм да поема самоинициатива за разселване на дивеч в нашият район и по специално фазан. Мястото е Трънско. Допитах се до хора, защото знам, че преди е имало фазанария. Сега ми казват, че не можело да се разселят фазани, а и да можело - няма как да се извади бележка за отстрел. Питам какво можем да направим като самоинициатива - законно ли е ако си построим съоръженията с лични средства и разселваме няколко поредни години? След години ако се разселват добре, ще имаме ли право да ловуваме?

За съжаление си е точно така ... подиграват се с нас! И така и не можах да разбера - какво трябва да направим, за да почнем да си получаваме средствата за разселване на двата вида фазан, яребица и кеклик? Един полу-неграмотен човек, който е председател на сдружението каза: "Тази местност не е подходяща за фазани, затова няма разселване. А и дори да разселите - няма как да остреляте." А как преди можеше, а след като разграбиха фазанарията - вече не може?

ПП: Моля хора, които са запознати, да ме посъветват как да си търсим правата!

Първо, ако някога е имало волиер, попитай старите колеги (дядо си) как са се държали фазаните след разселването.
Може наистина да им е височко (като н.в.) и да мигрират надолу по поречието на Ерма ...!?
Ако са се задържали и хората са ловували нормално, не виждам причина и сега да не се разселят.
Още повече, че при вас опасните за фазана хищници не са много.
А иначе недоумявам, как председател на сдружение, може да каже че няма да ви даде бележки за лов,
при положение, че сами си разселите птиците ... т.е. свършите неговата работа ...!?
Практика е в много дружини, където фазана не се задържа естествено ...
... да се прави разселване с цел незабавен отстрел ... но се прави, при това от сдруженията ...!?!
......................................................................................................
Ако старите ловци казват, че фазана се задържа и вирее нормално ...
... съвета ми е да си направите волиер и да разселите.
А когато дойде време за бележки и не ви дадат ... "викайте силно" ...
... пък дано някой ви чуе и попита тези в сдружението ... за какво аджеба става дума ...!?! :D ;) :D
0

#58
Потребителя е офлайн   Валери Стоилков 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1002
  • Регистр: 14.12.08

Виж мнениетоtanatsi написа на 27.02.2011 - 22:49 :

Виж мнениетоВалери Стоилков написа на 27.02.2011 - 19:46 :

Виж мнениетоЦецо Ловеца написа на 26.01.2011 - 11:23 :

Колеги, на път съм да поема самоинициатива за разселване на дивеч в нашият район и по специално фазан. Мястото е Трънско. Допитах се до хора, защото знам, че преди е имало фазанария. Сега ми казват, че не можело да се разселят фазани, а и да можело- няма как да се извади бележка за отстрел. Питам какво можем да направим като самоинициатива- законно ли е ако си построим съоръженията с лични средства и разселваме няколко поредни години? След години ако се разселват добре, ще имаме ли право да ловуваме?


Колега, пиши къде в трънско искаш да разселваш фазани?



Да не би да му помогнеш? :lol:


Попитах защото познавам горе-долу района и имаше фазанарии.


Айде, наслука и да не ви пука !
0

#59
Потребителя е офлайн   Цецо Ловеца 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 01.09.09
Значи, за цялото "Знеполе" и долината на р. Ерма. Там има много полета, тръняци, река и канал от язовира за напояване. Не виждам защо да е неподходящ за разселване фазана там?

В отг. на Лъчо- Дядо ми каза, че са се държали фазаните доста добре, но нали знаеш, че от недобросъвестни, не можеш да опазиш нищо. Фазаните са били избити за 2 до 3 лета ОЩЕ НА ПЪДПЪДЪЧИЯ ЛОВ се е стреляло. И от тогава не са разслевани, защото така е "по-удобно" за някои. И надморската височина от около 400-600м не е никак неподходяща за фазан.
Публикувано изображение
0

#60
Потребителя е офлайн   Валери Стоилков 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1002
  • Регистр: 14.12.08
Знеполето е затворена котловина и ако фазаните се аклиматизират ще бъде чудесно. Преди повече от 20 г. имаше фазанария и в едно трънско село- Лева река. Там обаче е доста по-високо-1002 м е в центъра на селото. Фазаните се предаваха за разселване в други райони. Пускаха и около селото, но рядко се задържаше някой фазан повече от 1-2 години. Слизаха към Земен. Преди 2 г. в знеполето знам, че разселваха яребици. Казаха, че са пуснали 200 бр ама какво е станало нямам идея.


Айде, наслука и да не ви пука !
0

Сподели темата:


  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни