БГ Лов Форум: АНКЕТА: Как ще се отрази ЗАБРАНАТА на едрите сачми при груповия лов на дива свиня? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (14 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

АНКЕТА: Как ще се отрази ЗАБРАНАТА на едрите сачми при груповия лов на дива свиня?

Анкета: АНКЕТА: Как ще се отрази ЗАБРАНАТА на едрите сачми при груповия лов на дива свиня? (641 потребител(и) са гласували)

Как ще се отрази ЗАБРАНАТА на едрите сачми при груповия лов на дива свиня?

  1. Ще намалеят инцидентите с простреляни ловци (178 глас(а) [8.24%])

    Процент гласували: 8.24%

  2. Ще намалеят изгубените ранени диви прасета (335 глас(а) [15.50%])

    Процент гласували: 15.50%

  3. Ще се увеличи популацията на дива свиня в България (162 глас(а) [7.50%])

    Процент гласували: 7.50%

  4. Ще намалее броя на отстреляните диви прасета (172 глас(а) [7.96%])

    Процент гласували: 7.96%

  5. Ще намалее броя на отстреляните хищници (150 глас(а) [6.94%])

    Процент гласували: 6.94%

  6. Ще се увеличат инцидентите с простреляни ловци (38 глас(а) [1.76%])

    Процент гласували: 1.76%

  7. Ще се увеличи популацията на сърна в България (85 глас(а) [3.93%])

    Процент гласували: 3.93%

  8. Ще намалее популацията на дива свиня в България (5 глас(а) [0.23%])

    Процент гласували: 0.23%

  9. Ще се увеличат разходите на ловците за боеприпаси (107 глас(а) [4.95%])

    Процент гласували: 4.95%

  10. Ще намалеят разходите на ловците за боеприпаси (18 глас(а) [0.83%])

    Процент гласували: 0.83%

  11. Няма да се спазва забраната и ще има наказани ловци и дружинки (256 глас(а) [11.85%])

    Процент гласували: 11.85%

  12. Забраната ще се спазва от всички ловци (6 глас(а) [0.28%])

    Процент гласували: 0.28%

  13. По малко ловци ще ловуват групово на дива свиня (56 глас(а) [2.59%])

    Процент гласували: 2.59%

  14. Повече ловци ще ловуват групово на дива свиня (3 глас(а) [0.14%])

    Процент гласували: 0.14%

  15. Ще се увеличат ловците, които ще ловуват с нарезно оръжие (176 глас(а) [8.14%])

    Процент гласували: 8.14%

  16. Няма да се спазва забраната и поради липса на контрол всичко ще е постарому (312 глас(а) [14.44%])

    Процент гласували: 14.44%

  17. Поради липса на купувачи, патроните с едри сачми ще изчезнат от магазините (43 глас(а) [1.99%])

    Процент гласували: 1.99%

  18. Не ми пука за забраната, ще си правя патрони с едри сачми и ще ловувам с тях (42 глас(а) [1.94%])

    Процент гласували: 1.94%

  19. Имам мнение, но не искам да го изразя (11 глас(а) [0.51%])

    Процент гласували: 0.51%

  20. Нямам мнение (6 глас(а) [0.28%])

    Процент гласували: 0.28%

Глас Гостите не могат да гласуват

#41
Потребителя е офлайн   bkp1951@com.bg 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3286
  • Регистр: 03.11.10
Колега Тревненец,

А сега сутринта на бистър ум прочетох и влязох в смисъла на още едно изречение. ",а иначе има вероятност да нахраните чакалите". Колега при вас чакалите могат ли да хванат и изядът живо прасе?????????? По нашия край не могат!!!!!!!!!!!!Защото нали казваш, че съчмите не могат да пробият бронята.Следователно....................... и така нататък. Офертата стои и днес.

Нищо лично колега. Но във форума има и млади ловци.Тази заблуждаваща "пропаганда" не е необходима. Вече има закон !!!!!!!!!!! Весели празници през януари. Живота е миг, а смъртта вечна.
https://www.youtube....ch?v=DUlwXAjbd2

https://www.youtube....h?v=0mLoLnnbo84

„Трябва да избираме верни хора на верните места"..................И да ги пазим.............

http://www.slovo.bg/...

"""""Да бъдеш или да не бъдеш и по-точно-Кого и Какво да бъдеш?Кого и какво да не бъдеш? Да бъдеш себе си или да бъдеш скрит под маска? Да бъдеш един, или да бъдеш друг? Да, много хора биха казали-"Бъди себе си", но реално никой винаги не е бил себе си, а светът се крепи на маски, светът се крепи на заблуди, на лъжи..""""
0

#42
Потребителя е офлайн   Бойчо Георгиев 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 89
  • Регистр: 16.07.10
Здравейте колеги ловци и съфорумци!!! Първо нека Ви честитя настъпването на Новата 2012тод. Нека да е мирна и благодатна...и в живота като цяло и в лова! Няма смисъл да се изправяме постоянно по форумите, кой е крив и кой е прав...кой е месар, кой е големият ловец, стрелец и тем подобни... Приет е нов закон, от него произтичат нови разпоретби и забрани, с който щем-нещем трябва да се съобразяваме докато са в сила. Практиката ще покаже прави ли са били законотворците или не... Поне в мен се прокрадва една мисъл.... Какъв е пък толкова проблема, че забраняват едрите съчми за лов....?! Щом като сме толкова добри стрелци и трепеме успешно прасоците с едри съчми, защо да не става това и с куршума?!! На колко метра стреляте сигурно със съчмите.... на не повече от 25-30 метра, е та за един квалифициращ себе си като добър стрелец, проблем ли ще е да уцели прасе с големината на телевизор или хладилник с куршума...?!! Който си ги е трепал със съчметата, ще си ги трепе и с куршума, а който ги е изпускал със сигурност ще ги изпуска, но със сигурност, по-малко ще са ранените и похабени животинчета. Тогава ще си проличат истинските стрелци/ловци/. Понякога заблудена съчма поваля животното и после гледаме страшните хвалби...от толко и толко метра ...с една съчма у ребрата и след толко и толко метра го намерихме ...паднал. И ставаме ГЕРОИ ! Аз не съм уклончив за съчмите или куршума... досега стрелях и със съчми и с куршуми..и с двете съм трепал и с двете съм изпускал. Изборът съчма, гладкоцевен кушум или карабината правя на място според сезона, терена, метерологичните условия за деня разстановката на пусиите и т.н... От тук натам е много просто, няма да ползвам съчмите!!! Нека не изпадаме във виртуална психоза, просто трябва да сме по-прецизни занапред и нещата ще си дойдат на място!!! Успех на всички и наслука! ЛОВЪТ ПРОДЪЛЖАВА...
0

#43
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
:D Да направя малко реклама - каква е разликата от едно бренеке в един патрон и от девет бренекета пак в един патрон , или пък от една сачма в един патрон и девет сачми в един патрон - въпрос на терминология поради неуточнени размери и понятия :D . Има едни "Центурион" с бренеке и шест 10/0 в контейнер в него - ко праим , или пък това с две сачми в контейнер - може да се каже и две бренекета в контейнер , защото по размери всяка една е с приблизителни размери на подкалибрено бренеке - ко праим...веем си за смях - цялата ни работа е такава...но пък някъде някой малоумник може да се изтъпани и да посочи тази анкета за фактор при решаване на въпрос при проблеми , ама е двустранно - или се хвали с резултатите, или се оправдава с тях...приятен ден :lol:
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#44
Потребителя е офлайн   adwokat 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 359
  • Регистр: 28.05.10
Никак няма да се отрази.Стреля се със всякакво оръжие,с всякакъв боеприпас въпреки че и към момента има забрани за оловни съчми,за брой патрони в магазините и т.н.Стреля се 365 в годината и по места хората се знаят по имена и по часове какво вършат и се стреля по всичко.Няма да се увеличи дивеча и няма да намалеят инцидентите защото самонадеяността,слабоумието,липсата на респект към мощта на оръжията няма да се коригират с наличието или липсата на забрана за използване на съчмите.Пазете се !
Всичко което напиша е неангажиращо.То изразява просто личното ми мнение по темите и не е задължително да е правилно.
0

#45
Потребителя е офлайн   Ицо Грозков 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 5734
  • Регистр: 16.03.11

Виж мнениетоБойчо Георгиев написа на 03.01.2012 - 10:46 :

Здравейте колеги ловци и съфорумци!!! Първо нека Ви честитя настъпването на Новата 2012тод. Нека да е мирна и благодатна...и в живота като цяло и в лова! Няма смисъл да се изправяме постоянно по форумите, кой е крив и кой е прав...кой е месар, кой е големият ловец, стрелец и тем подобни... Приет е нов закон, от него произтичат нови разпоретби и забрани, с който щем-нещем трябва да се съобразяваме докато са в сила. Практиката ще покаже прави ли са били законотворците или не... Поне в мен се прокрадва една мисъл.... Какъв е пък толкова проблема, че забраняват едрите съчми за лов....?! Щом като сме толкова добри стрелци и трепеме успешно прасоците с едри съчми, защо да не става това и с куршума?!! На колко метра стреляте сигурно със съчмите.... на не повече от 25-30 метра, е та за един квалифициращ себе си като добър стрелец, проблем ли ще е да уцели прасе с големината на телевизор или хладилник с куршума...?!! Който си ги е трепал със съчметата, ще си ги трепе и с куршума, а който ги е изпускал със сигурност ще ги изпуска, но със сигурност, по-малко ще са ранените и похабени животинчета. Тогава ще си проличат истинските стрелци/ловци/. Понякога заблудена съчма поваля животното и после гледаме страшните хвалби...от толко и толко метра ...с една съчма у ребрата и след толко и толко метра го намерихме ...паднал. И ставаме ГЕРОИ ! Аз не съм уклончив за съчмите или куршума... досега стрелях и със съчми и с куршуми..и с двете съм трепал и с двете съм изпускал. Изборът съчма, гладкоцевен кушум или карабината правя на място според сезона, терена, метерологичните условия за деня разстановката на пусиите и т.н... От тук натам е много просто, няма да ползвам съчмите!!! Нека не изпадаме във виртуална психоза, просто трябва да сме по-прецизни занапред и нещата ще си дойдат на място!!! Успех на всички и наслука! ЛОВЪТ ПРОДЪЛЖАВА...

:Laie_69[1]:
За злобния светът е зъл и злобен !
И той във всеки търси свой подобен......
Свободата е възможността да се прави , което е разрешено по право.
СВОБОДНИЯТ СЕ СТРЕМИ КЪМ СЪВЪРШЕНСТВО, ПОРОБЕНИЯТ - КЪМ СВОБОДА, А РОДЕНИЯТ РОБ - ДА СИ ИЗБИРА ГОСПОДАРЯ
Факта, че един човек има добро сърце, не означава, че не може да ти нацепи "кофата"!
Изисква се много кураж да бъдеш себе си, когато много невежи копелета имат проблем с това да бъдеш различен.
Няма по-досадни глупци от тези, които не са лишени съвсем от разум!
0

#46
Потребителя е офлайн   bkp1951@com.bg 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3286
  • Регистр: 03.11.10
Колега Бойчо Георгиев,

Сам казваш че ти се прокрадва една мисъл,която след това оформяш като мнение,което като гледам никак не е по различно от досегашните. Заставаш от страната на предпочитащите куршумите. Така правиме и останалите. Вярно че някои пишеме по няколко пъти,но това съвсем не значи че се опитваме да определиме кой е по-по -най. Но твърдението, че който може със съчми, то той може и скуршум е по вярно в обратната посока. И от него си прав само в едно- наистина ще си проличат добрите стрелци. Но от "стрелец" до "ловец" е толкова разликата колкото от мене до Уинстън Чърчил.Прави разлика между двете понятия. За да убиеш дивеча с куршум трябва задължително попадение в смъртоносна точка. Със съчмата е по различно. Няколко попадения в различни области на тялото спират животното и дават нова възможност за доубиване. Вярно че увеличават и процента на раняемост с фатален край/ с възможност и за заздравяване на раната/ , но знаеш ли колко по тежки рани се нанасят с куршум без животното да спре и също с фатален край без почти никакъв шанс да оживее в следващите дни.И хвалбата от "заблудена съчма" никак не е по различна от хвалбата при"заблудения куршум".Та както писах и преди въпроса е много спорен и с различни мнения които излагаме в тази тема.

Бъди жив и здрав и успехи в лова. А че трябва да спазваме законите ,две мнеия по въпроса няма. Жалко че те не всеки път са доизпипани. Само в нашата страна има закони които започва със закон,преминава през правилник,след това наредба за приложението му и накрая завършва на "И ДРУГИ".
https://www.youtube....ch?v=DUlwXAjbd2

https://www.youtube....h?v=0mLoLnnbo84

„Трябва да избираме верни хора на верните места"..................И да ги пазим.............

http://www.slovo.bg/...

"""""Да бъдеш или да не бъдеш и по-точно-Кого и Какво да бъдеш?Кого и какво да не бъдеш? Да бъдеш себе си или да бъдеш скрит под маска? Да бъдеш един, или да бъдеш друг? Да, много хора биха казали-"Бъди себе си", но реално никой винаги не е бил себе си, а светът се крепи на маски, светът се крепи на заблуди, на лъжи..""""
0

#47
Потребителя е офлайн   Votan 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 369
  • Регистр: 16.09.08
Като чета коментарите на колегите изглежда ловната етика на ловците в България е на много високо ниво, но така ли е в действителност? Всеки като се поогледа в дружинката си може да си отговори на този въпрос. Пресметнете си сами колко залагат на куршума? Аз лично съм скептично настроен относно забраната въпреки че съм с две ръце за нея, но нека бъдем и реалисти. Тук виждам много голямо противоречие: Значи стреляме с куршуми, а колко и какви са пречките да се сдобиеш с нарезно ловно оръжие, което би било предпочитано, като се има предвид стрелбата с куршум. Няма да изреждам пречките за да притежаваш наистина по- хуманното ловно оръжие и като равносметка да напиша, че уж си ловец, а самата организация поставя това под въпрос. Дано с този кратък пост ме разбрахте правилно какво всъщност исках да кажа.
Успех на всички ловци и ЧНГ- дано тя е по- успешна във всяко едно естество!
0

#48
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09
Забраната, в тази си форма няма никаква тежест! Нищо не е регламентирано... Не знаем какво точно е забранено... т.е. за сега няма забрана!
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#49
Потребителя е офлайн   trevnenec 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 121
  • Регистр: 10.04.08

Виж мнениетоbkp1951@com.bg написа на 02.01.2012 - 22:59 :

Виж мнениетоtrevnenec написа на 02.01.2012 - 16:06 :

Приветсвам,забраната за използването на съчми за лов на диво прасе (до колкото съм запознат то и до момента не се разрешаваше но....)Искам само да споделя,какъв нагледен опит направи моята група ,след успешен лов.Отсреляхме един нерез около 150кг. и след като го съблякохме се оказа,че калкана или още както се казва броня е дебела около3.5см.Реших нагледно да покажа на оптимистите,че със 13-00 на растояние 35-40 метра съчма не може да пробие тази броня.Пробваха се магнум,супер магнум,с концентратор без и резултата е един и същ-НЕМОГАТ ДА ПРЕМИНАТ през цялата броня.После опита се проведе с нарезно и бренеке-е резултата се сещате какъв е,даже слагахме и две парчета от бронята -резултата същия ,минава и се забива в дървото отзад.Нямате си представа какво изумлене настъпи и коментари от сорта аз го уцелих пък вдигна една пепел и замина пък то какво ставало.За да няма често такива коментари стреляйте с бренеке и нарезно,ако не уцелите хубаво прасето си заминава и на други излет пак ще ви излезе и ще изпитате удоволствието пак да гръмнете,а иначе има вероятност да нахраните чакалите.Пожелавам много слука на всички колеги през новата година и по точен мерник.


Колега Тревненец,

Предлагам ти една оферта. Аз съм от Берковица. Каня те на лов при нас на 07 или на 08 януари2012 г . Ние имаме няколко кожи с такава броня на единия навес където се събираме на обяд.Убити са чрез пробиване със съчми до отсрещната страна,включително и излезли навън. След лова ще постреляме в тях. Предимно със съчми. Ако това което го пишеш се окаже вярно то престоя и пътуването ще бъде за моя сметка съпроводено с една голяма черпня и на обратно ще си пътуваш с още една пушка подарък от мене. Моята. И с официално извинение пред целия състав на форума. Ако обаче се окаже невярно/то ест -бронята се пробие от 30/ТРИДЕСЕТ/метра с ОБИКНОВЕН патрон 2/0/две нули/-съчмите излязат от другата страна и се забият в дъските/ то черпата пак ще бъде от мене, но пък ти ще се върнеш в Трявна/ако си от там,според името/ без пушка. Ще ти съдействам при нашия косаджия за прехвърлянето. Условието обаче е едно -- стрелбата ще се извърши с фабрични патрони които ще съгласуваме предварително между нас.Кожата трябва да бъде поставена на ТВЪРДА повърхност.Като при живо прасе. Да не бъде простряна свободно,защото тогава се получава ефекта на стрелбата с автомат" Калашников" по простряно одеало от 300 метра.Надявам се в казармата да си го пробвал. След това ще ти покажа какво може патрон приготвен на ръка/в домашни условия/ от мене.

Ако си съгласен те чакам с удоволствие!!!!!!! И обещавам на колегите от сайта, които ти вярват да пуснеме снимки, даже и клипче.

Поздрави и наслука през януари.

ПП Един съвет от мене. Тези патрони с които сте стреляли в тази кожа НЕ ГИ ИЗПОЛЗВАЙТЕ в ловни излети. А само за проби.

Колега благодаря за поканата за лов и изпитания, но аз споделям това което съм видял с очите си.Може и да има някакъв ефект на одеялото но факта че бренекетата и куршумите пробиваха двойната кожа е факт.Аз съм направил своя избор в лова на диво прасе,и за този сезон не съжалявам.И аз съм стрелял със съчми и съм убил няколко прасета,но от този сезон съм с карабината.Който иска да си стреля със сачмите(ако няма проблем с власта).Като го заковеш с един 30-06 чуството, че си уцелил точно е много по вълнуващо от колкото да наблягаш на случайноста.Наслука през новия сезон и ти пожелавам вълнуващи моменти в лова.
0

#50
Потребителя е офлайн   hatunamatata 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 44
  • Регистр: 12.12.11
Забраняват ги, ок. Сигурно си имат и аргументи. Аз понякога в зависимост от мястото слагах за екзотика по едни нули в комбинацията, но няма как, трябва да измисля друго. За да е мирно селото ще спазвам закона.
0

#51
Потребителя е офлайн   ko4a 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 8
  • Регистр: 14.08.08
Драги ми колеги,не е случайно искането за ограничение на съчмите.За мен това са слаби стрелци които разчитат на снопа съчми случайно да ударят щото са повече от една.Биите с бренекета и тренирайте по точно окото си и реакциите.На слука за последния свински лов. ;)
0

#52
Потребителя е офлайн   ненов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 310
  • Регистр: 01.12.10

Виж мнениетоadwokat написа на 03.01.2012 - 12:11 :

Никак няма да се отрази.Стреля се със всякакво оръжие,с всякакъв боеприпас въпреки че и към момента има забрани за оловни съчми,за брой патрони в магазините и т.н.Стреля се 365 в годината и по места хората се знаят по имена и по часове какво вършат и се стреля по всичко.Няма да се увеличи дивеча и няма да намалеят инцидентите защото самонадеяността,слабоумието,липсата на респект към мощта на оръжията няма да се коригират с наличието или липсата на забрана за използване на съчмите.Пазете се !


Браво много точно казано:D
0

#53
Потребителя е офлайн   ivan_73 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 877
  • Регистр: 11.11.08
и аз съм за забраната ;) защото при нас застреляха две кучета със сачми ..... аз стрелям с карабина и нея заменям за сачми . Който постреля една година с нарезно няма да помисли за сачми... ;) мое мнение....
Аз бях зле настроен към нарезното докато се престраших и не съжелявам...
0

#54
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08

Виж мнениетоivan_73 написа на 04.01.2012 - 19:51 :

и аз съм за забраната ;) защото при нас застреляха две кучета със сачми ..... аз стрелям с карабина и нея заменям за сачми . Който постреля една година с нарезно няма да помисли за сачми... ;) мое мнение....
Аз бях зле настроен към нарезното докато се престраших и не съжелявам...

Само така Ванка - колко прасета махна с карабината ?
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#55
Потребителя е офлайн   don_baro1 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 89
  • Регистр: 15.08.10
И без това никога не съм слагал съчми при лов на дива свиня. Винаги само с куршуми / бренекета /. Или с карабината.
0

#56
Потребителя е офлайн   Бойчо Георгиев 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 89
  • Регистр: 16.07.10

Виж мнениетоbkp1951@com.bg написа на 03.01.2012 - 14:59 :

Колега Бойчо Георгиев,

Сам казваш че ти се прокрадва една мисъл,която след това оформяш като мнение,което като гледам никак не е по различно от досегашните. Заставаш от страната на предпочитащите куршумите. Така правиме и останалите. Вярно че някои пишеме по няколко пъти,но това съвсем не значи че се опитваме да определиме кой е по-по -най. Но твърдението, че който може със съчми, то той може и скуршум е по вярно в обратната посока. И от него си прав само в едно- наистина ще си проличат добрите стрелци. Но от "стрелец" до "ловец" е толкова разликата колкото от мене до Уинстън Чърчил.Прави разлика между двете понятия. За да убиеш дивеча с куршум трябва задължително попадение в смъртоносна точка. Със съчмата е по различно. Няколко попадения в различни области на тялото спират животното и дават нова възможност за доубиване. Вярно че увеличават и процента на раняемост с фатален край/ с възможност и за заздравяване на раната/ , но знаеш ли колко по тежки рани се нанасят с куршум без животното да спре и също с фатален край без почти никакъв шанс да оживее в следващите дни.И хвалбата от "заблудена съчма" никак не е по различна от хвалбата при"заблудения куршум".Та както писах и преди въпроса е много спорен и с различни мнения които излагаме в тази тема.

Бъди жив и здрав и успехи в лова. А че трябва да спазваме законите ,две мнеия по въпроса няма. Жалко че те не всеки път са доизпипани. Само в нашата страна има закони които започва със закон,преминава през правилник,след това наредба за приложението му и накрая завършва на "И ДРУГИ".


Като казвам, че който цели със съчми, ще цели и с куршум, имам предвид, точно определеният момент на попадението в животното, а не разправям ала бала... Предполагам си запознат с теорията на изстрела и с това, че сачменият сноп напускайки канала на цевта се разтваря и в диаметър и на дължина, което намялява процента на попадения в жизненоважните органи, откъдето идва стопирането на отстреляното животно.Няма да се съглася с това, че на повече от 35 метра, който и да е стрелец ще успее да вкара в животното минимално необходимите 4 попадения, освем ако животното не стой кото статуя. При това положение,всеки би го уцелил и с куршум. Къде е гаранцията, че изстреляният съчмен сноп ще порази животното точно там, където искаш, примерно ти/врат, сърце-бял дроб/?! Затова казвам, че с куршума или го целиш или си заминава, а раната от случайно попаднал куршум, предизвиква много по-голяма кръвозагуба, следователно по-голям стопиращ ефект и по-лесно проследяване на раненото животно, отколкото раната на 1-2 съчми, защото и кинетичната енергия на съчмата е в пъти по-малка от тази на куршума.... Та колега няма кво да го увъртаме повече, предполагам, че всеки ще си стреля и занапред с квото му е"най-сигурно", естественно на своя отговорност. Лично аз се чувствам по-комфортно когато стрелям с куршум /и с гладкото и с нарезната/, а направя ли пропуск въобще не се сърдя на нищо друго, освем на себе си...Повече стрелба му е майката ...и всичко си идва намясто! Пожелавам ти и аз много слука ...и не им се притеснавай толкова на куршумите :D :seeya:
0

#57
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетоБойчо Георгиев написа на 05.01.2012 - 14:47 :

Като казвам, че който цели със съчми, ще цели и с куршум, имам предвид, точно определеният момент на попадението в животното, а не разправям ала бала...

Баш си е ала-бала...

Виж мнениетоБойчо Георгиев написа на 05.01.2012 - 14:47 :

Предполагам си запознат с теорията на изстрела

На теория и децата са запознати.. ;)

______________________________________

По темата: Ловът с едри сачми не се е практикувал по грешка толкова много години... грешката е мотивът за забраната... Тотална глупост!!!! :angry:
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#58
Потребителя е офлайн   bkp1951@com.bg 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3286
  • Регистр: 03.11.10
Колега Катеначо,

Ти може би намери най краткото, ясно,теоритично ,практично и т.н. понятие -- ГРЕШКА Е МОТИВА ЗА ЗАБРАНАТА !!!!!!!!!!!!!!!! Три думи определящи всичко останало като тотални глупости. Поводи и причини --- триста!!!!! :hurray:
https://www.youtube....ch?v=DUlwXAjbd2

https://www.youtube....h?v=0mLoLnnbo84

„Трябва да избираме верни хора на верните места"..................И да ги пазим.............

http://www.slovo.bg/...

"""""Да бъдеш или да не бъдеш и по-точно-Кого и Какво да бъдеш?Кого и какво да не бъдеш? Да бъдеш себе си или да бъдеш скрит под маска? Да бъдеш един, или да бъдеш друг? Да, много хора биха казали-"Бъди себе си", но реално никой винаги не е бил себе си, а светът се крепи на маски, светът се крепи на заблуди, на лъжи..""""
0

#59
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11
Колеги, според мен зад забраната се крие най вероятно волята на определен кръг от хора, живо заинтересовани и вложили доста в ловът. Според последните статистики 80% от едрия дивеч е между оградите на отдадените на концесия ловни площи /едва ли останаха държавни ловни стопанства които отчасти или напълно да са отдадени/. Вторият факт е, че след земеделието и селското стопанство именно ловът е втори в класацията по реални приходи които могат да бъдат прогнозирани тъй като където правилно се полагат грижи дивечът е възобновяем източник. И по всяка вероятност забраната за ползването на съчми предшества големите промени в ловната област на държавата. Смятам, че не е далеч денят когато оцелелите след промените редови ловци, ще ритат буци по къра, жадно и очакващо ще поглеждат небето да се смили слуката и им изпрати някоя гургулица или друго прелетно пернато /ако може и тях да оградят ще го направят/ което ще накара въздуха да замирише на барут. Мненията са лично мои, не е задължително да ги приемате за верни. За много години, и дано дълго да се радваме на това което ще остане от ловът. Поздрави и Наслука!
0

#60
Потребителя е офлайн   Николай Хаджиев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 303
  • Регистр: 06.04.11
Такава забрана няма да има радвайте се колеги, ще си ловуваме с 13/0 спокойно.
0

Сподели темата:


  • (14 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни