БГ Лов Форум: Трябва ли да се разреши груповия лов на сърна? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (22 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Трябва ли да се разреши груповия лов на сърна?

Анкета: Трябва ли да се разреши групов лов на сърна? (602 потребител(и) са гласували)

Трябва ли да се разреши групов лов на сърна?

  1. Гласувал Да (309 глас(а) [51.33%] - Виж)

    Процент гласували: 51.33%

  2. Не (293 глас(а) [48.67%] - Виж)

    Процент гласували: 48.67%

Глас Гостите не могат да гласуват

#41
Потребителя е офлайн   valko nedev 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2425
  • Регистр: 07.08.08

Виж мнениетоbkp1951@com.bg написа на 13.02.2012 - 20:38 :

Колега Валко Недев,

Аз като слаб теоритик ще те питам нещо да ми го обясниш. Относно "избиването". Как така се получава, че доста години, в един район се "изтребват"безотговорно диви прасета, а все си ги има. А в друг район в който се "отстрелват планово" по едно, две прасета все си ги няма и то доста години. Не си ли задаваш въпроса че има и нещо друго.

А този пример вече не е актуален. Той не е закономерност, а единичен случай.



Веднага ти отговарям така е защото има много добри хора само ,че в кавички / МОЖЕ ДА СЕ ЗАПИТАТ И МНОГО ОТ ГОРСКИТЕ КАК ИМ Е НАРЕЖДАНО /от един район да се прехвърлят прасета и ако не се случи как ще си изгубят работата.
Просто сте добър район с " платежно" / с хора на хората/

Слаба ти е теорията
0

#42
Потребителя е офлайн   valko nedev 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2425
  • Регистр: 07.08.08
И друг път сме спорили с теб по темата .
Дано да дойде времето да седнем на една маса и да обсъдим нещата, само да не е късно и да си разказваме за доброто старо време
0

#43
Потребителя е офлайн   valko nedev 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2425
  • Регистр: 07.08.08
Мисля , че най - добре е да са оповестяват публично нормите на дивеч след таксация в ловните райони, и в даденост към ловните дружини.

ПУБЛИЧНО - ДА СЕ ЗНАЕ КЪДЕ , КОЛКО И КАКЪВ ДИВЕЧ ИМА
0

#44
Потребителя е офлайн   bkp1951@com.bg 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3286
  • Регистр: 03.11.10
Колега Валко Недев,

Ще ни преместят пак в спама. За твое сведение въобще ме няма в теорията. Ама такава глупост като твоята не съм чул.
Как ги преместват бе човек? Поединично ли или групово? Не говоря за ловните стопанства. В нашия район нито има такова, нито някой е с "платежно". И горските ни, ако прочетат това, ще се превиват от смях поне три дни. Как ти хрумна това бе човек? Наистина тази вечер се развеселих. Прочетох че един предлага да не ловуваме 7-8 години. А ти че "преместват" дивото прасе. Не ми се сърди колега. Въобще не познаваш начина на живот на това животно. И не само ти. Всички които казват, че с години нямат такива представители, а районите са им планински или полу планински са на твоето дередже. И си мислят че някои им отвлича дивеча. Да. Точно така е. Не отвлича а привлича. Ама метода е този, който ти казваш, толкова верен колкото аз съм Уинстън Чърчил.

Нищо лично. В кулинарията си велик, но в лова това ти е втора издънка. Първо е случайност,второ е грешка, трето -вече е закономерност.
https://www.youtube....ch?v=DUlwXAjbd2

https://www.youtube....h?v=0mLoLnnbo84

„Трябва да избираме верни хора на верните места"..................И да ги пазим.............

http://www.slovo.bg/...

"""""Да бъдеш или да не бъдеш и по-точно-Кого и Какво да бъдеш?Кого и какво да не бъдеш? Да бъдеш себе си или да бъдеш скрит под маска? Да бъдеш един, или да бъдеш друг? Да, много хора биха казали-"Бъди себе си", но реално никой винаги не е бил себе си, а светът се крепи на маски, светът се крепи на заблуди, на лъжи..""""
0

#45
Потребителя е офлайн   valko nedev 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2425
  • Регистр: 07.08.08

Виж мнениетоbkp1951@com.bg написа на 13.02.2012 - 21:18 :

Колега Валко Недев,

Ще ни преместят пак в спама. За твое сведение въобще ме няма в теорията. Ама такава глупост като твоята не съм чул.
Как ги преместват бе човек? Поединично ли или групово? Не говоря за ловните стопанства. В нашия район нито има такова, нито някой е с "платежно". И горските ни, ако прочетат това, ще се превиват от смях поне три дни. Как ти хрумна това бе човек? Наистина тази вечер се развеселих. Прочетох че един предлага да не ловуваме 7-8 години. А ти че "преместват" дивото прасе. Не ми се сърди колега. Въобще не познаваш начина на живот на това животно. И не само ти. Всички които казват, че с години нямат такива представители, а районите са им планински или полу планински са на твоето дередже. И си мислят че някои им отвлича дивеча. Да. Точно така е. Не отвлича а привлича. Ама метода е този, който ти казваш, толкова верен колкото аз съм Уинстън Чърчил.

Нищо лично. В кулинарията си велик, но в лова това ти е втора издънка. Първо е случайност,второ е грешка, трето -вече е закономерност.


Не несмятам , че този път е в някъква доза спам и ще изместят темата . Нали знаеш ,че винаги обичам да работя с факти и самия тебе мога да обора с твой думи. Не съм превържиник на тезата на колегата за 7-8 години , но да се има едно на ум.Незнам дали е смешно или трагично но може случайно да попиташ някой който е в течение на нещата да попиташ как се прибират с примки и капани прасетата . Познавам поне десетина където нейм се губи работата - НЕ МЕ МОЛИ ДА ЦИТИРАМ ОТГОВОРНОСТА ИМ КЪМ ЛОВНИТЕ РАЙОНИ / ЗНАЕШ ЗАЩО/
0

#46
Потребителя е офлайн   valko nedev 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2425
  • Регистр: 07.08.08
Абе хора Вие незнаете ли ,че се намираме в България и какво ли не видяхме най - малко па и в лова .Случайно не видяхме как хора си плащат да обстрелват картонени прасета или как пъдпъдъка са бърка с заек , а най- малкото днес е откриването на едрия и задишената сърна е в казана , а ето го и закриването, аааааа...... ми излезнами и няма да и простя и т.н. и т.н.
0

#47
Потребителя е офлайн   bkp1951@com.bg 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3286
  • Регистр: 03.11.10
Знам и за капани и за други неща. Но пак повтарям. Това в нашия край го няма. Между другото преди повече от 25 години имаш такива капани ,когато се изпълняваше план за пазара. Но от тях прасетата отиваха направо в хладилника. А популацията хич не намаляваше.

Други неща държат прасетата в определен район. Писал съм какви в друга тема.
https://www.youtube....ch?v=DUlwXAjbd2

https://www.youtube....h?v=0mLoLnnbo84

„Трябва да избираме верни хора на верните места"..................И да ги пазим.............

http://www.slovo.bg/...

"""""Да бъдеш или да не бъдеш и по-точно-Кого и Какво да бъдеш?Кого и какво да не бъдеш? Да бъдеш себе си или да бъдеш скрит под маска? Да бъдеш един, или да бъдеш друг? Да, много хора биха казали-"Бъди себе си", но реално никой винаги не е бил себе си, а светът се крепи на маски, светът се крепи на заблуди, на лъжи..""""
0

#48
Потребителя е офлайн   петър стоянов 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 504
  • Регистр: 27.12.11
Ако не се лъжа темата беше да се разреши ли груповия лов на сърна.И за да не тръгнем пак по някоя заобиколна тема,която няма начин да не е дъвкана поне десетина пъти,отговарям директно на въпроса-ТВЪРДО НЕ!Колко са дружините където не се стреля сърна-броят се на пръсти.Почти навсякъде излезе ли сърна или елен,ако такова животно все още се среща свободно в горите ни, се стреля.Дайте да не се правим ,че не знаем за какво става въпрос.А представете си какво ще стане ако се разреши !Какво ни пречат сърните,мили,красиви животни.Някой беше писал,че му ядяли ябълките.Дрън,дрън.Аз също имам 50 дка овошки,има около мен и зайци,и сърни,имаше и елени.Е и?И ябълките ,и крушите и сливите ми са си по дърветата,кората си е здрава,защото около всяко дърво съм си направил оградка.Друг беше писал,че сърните му разваляли кучетата.Ами като им давате да ядат вътрешностите и кожите на сърните какво смятате,че ще търсят в гората такива кучета.Защо при нас кучетата си вършат работата с прасетата и много,много не се заплесват по сърни.Е да,кучетата ни са доста скъпи,но сигурно има защо.Та така по въпроса за сърните.Оставете животинките намира и си трепете прасета,ако през седмицата вече не сте свършили тази работа.Или чакали и лисици,само че те не се ядат. :D
0

#49
Потребителя е офлайн   TRAP_ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1598
  • Регистр: 18.09.11

Виж мнениетопетър стоянов написа на 14.02.2012 - 10:29 :

!Какво ни пречат сърните,мили,красиви животни..Оставете животинките намира
Колега по твоята логика трябва да се забранят за лов почти всички видове.Защото има още много красиви животни от разрешените.Я кажи ти въобще ако си ловец какво ловуваш?
Много мъртви души в тия форуми гаранция има и от екото.Не всички може да сме на едно и също мнение ако сте против груповият лов на сърна дайте някакви други доводи,но с това че било хубаво и мило животно все едно не сте ловци.
0

#50
Потребителя е офлайн   piri 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: Banned
  • Мнения: 10297
  • Регистр: 15.02.11
Коя дружинка като си изпълни плана за отстрел ще си впише всичко в бележката и няма да поиска нова?
Коя дружинка ще си напише истинска цифра за таксация на дива свиня?
Едно стадо от диви свине също живее на район. Това е научно доказано. Слага се предавател на прасетата и се вижда че те живеят на район. И това са приблизително 400 квадратни километра. Тоест ако 8 дружинки имат по петдесет квадратни километра район се получава 400. И ако искаме да сме обективни при планиране на острела трябва това стадо от 40 да речем свине да го разделим на 8 и се получава 5 броя запас от това стадо. Друг е въпросът че въпросното стадо може един месец при наличие на спокойствие и храна да да седи само в района на една дружинка. Таксацията трябва да предхожда разпадането на стадата през март за да не стане объркване веднъж да се преброят в стадата животните и втори път излезлите от тях отделно.
Но в същото време в района на тези дружинки има и единаци и някои по-малки стада. Завъртят се тук, там.
Също така има да речем стадо което обитава трайона на три от тези дружинки плюс пет други, по същия начин има преливане от други единици и стада към други дружинки.
Таксацията би трябвало да се направи веднага след края на сезона от всички тези дружинки, на няколко пъти като се засекат ОЦЕЛЕЛИТЕ животни и по броя на стадата по следите от големината на копитата и т.н. се определи възрастта и броя с голяма степен на вероятност. Тия данни трябва да се обобщят и данните за дивеча да се разпределят на броя местообитания. Въз основа на това може да се планира стопански оправдан план за отстрел.
Но както и да се направи е важно да се осъзнае не само от ловците а и от почитателите на бракониерството че отстрелването на женската свиня е основната причина да няма достатъчно дивеч. Друг е въпросът че за някои колеги 20-30 прасета отстрел е много. За други и пет е много. В Троян 109 е малко, че миналата година били 131.
Абсолютно съм убеден че при опазване на женските свине цифрата 109 е постижима на много места в страната като при БКПто тя ще е постижима буквално след три години, защото имат някакъв приличен запас още сега.
ДАЙТЕ ДА СТОПАНИСВАМЕ ДИВЕЧА! Никой няма да ни помогне освен самите ние - ловците. Да спрем да ловуваме с мисълта само за днес а да подсигурим по-доброто ни утре.
На добра слука на истинските колеги между нас!!!

Спамът на пири е единственият който се санкционира. С ХИЛЯДИ ЧАСОВЕ.

Волтер: Може да не съм съгласен с мнението ти, но ще дам живота си за да можеш да го изразяваш свободно.

Гордея се с трънчани - 93 % на референдума отрекоха минния мираж.

Отвращавам се от алчни човечета, посягащи на ловната ни организация.
0

#51
Потребителя е офлайн   nikov80 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 36
  • Регистр: 11.08.11
И при нас сърните са достатъчно и кучетата хукват по тях веднага,а прасета имаме мн малко, НО не е ли по-добре да се замислим защо намаляват прасетата? Сърните лесно ще ги избием ии...? Неказвам че нетрябва да се регулират,ама ние си имаме вече 2-3 вълка, като гледам не остават гладни и ще трябва с тях да се заемаме.
0

#52
Потребителя е офлайн   петър стоянов 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 504
  • Регистр: 27.12.11
Колега TRAP,ловец съм и то не от вчера,но от малко по-различна порода.Аз не отивам в гората за месо,а за да си почина,да се разходя,да се порадвам на природата и на дивите животни.Ти имаш една представа за лова ,аз друга.Аз не те обвинявам,не те нападам,не те обиждам.Имам мнение по въпроса и го споделям.Оставам с впечатлението,че след като толкова си опрял до сърните и толкова яростно реагираш,значи не сте оставили живо прасе в района ви.И понеже явно не ти допада мнението ми,би ли си сложил ръката на сърцето и чистосърдечно да ми отговориш-тази година колко сърни си отстрелял.Можеш и да ме излъжеш,но няма как да ти повярвам,че при вас не се стреля по сърни.Бъди жив и здрав. ;)
0

#53
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетопетър стоянов написа на 15.02.2012 - 14:11 :

Колега TRAP,ловец съм и то не от вчера,но от малко по-различна порода.Аз не отивам в гората за месо,а за да си почина,да се разходя,да се порадвам на природата и на дивите животни.Ти имаш една представа за лова ,аз друга.Аз не те обвинявам,не те нападам,не те обиждам.Имам мнение по въпроса и го споделям.Оставам с впечатлението,че след като толкова си опрял до сърните и толкова яростно реагираш,значи не сте оставили живо прасе в района ви.И понеже явно не ти допада мнението ми,би ли си сложил ръката на сърцето и чистосърдечно да ми отговориш-тази година колко сърни си отстрелял.Можеш и да ме излъжеш,но няма как да ти повярвам,че при вас не се стреля по сърни.Бъди жив и здрав. ;)

Колега Стоянов, първо и най-важното - да ходиш на лов и да не те интересува месото е нещо много лошо... Противно на общото мнение, месар и кожар е истинската причина ловците да са ловци още от древността... Ходи в природата, радвай и се, почивай си... но по тази логика не трябва да носиш пушка. Защото ще се окаже, че освен всичко друго ти се иска и да застреляш нещо... а ако го застреляш, без да се интересуваш от оползотворяването му после... това също е много лошо нещо ;)

Сърната е полезен дивеч, с ядливо месо и стабилна популация... в резултат на дългата збрана! За какво се прави тази забрана, ако не да се стабилизира популацията?? И каква е следващата стъпка - да напълним горите със сърни и това е?!?!? ...Естествено, че като ядлив дивеч трябва да бъде ловувана и оползотворявана... Тези врели некипели, сълзливи истории, с които излизате, че сърните са много крехки и симпатични същества и дайте да ги оставим на мира... Това може да важи за всеки вид дивеч нали?? Дайте да оставим на мира и прасетата.... и пъдпъдъка и т.н.

Сърната трябва да се стреля, колкото и да е симпатична... защото малко след това тя вече не е сърна, а по 2 кила чисто месо ;) ...такова дето го няма в магазина!
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#54
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09
В допълнение: Както знаете - числеността на хищниците зависи от броя на плячката им в района, а не обратното... По тази проста логика, ако се оставят твърде голям брой сърни в даден район, то той ще се набъка с хищници от всякакъв вид... От там нататък негативите са няколко: Повече болести, повече изяден полезен дивеч и т.н.
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#55
Потребителя е офлайн   piri 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: Banned
  • Мнения: 10297
  • Регистр: 15.02.11
Катеначо, не знаех че ходиш на лов заради месото, Приятелю? Съвременният лов по света почти не опира до месото. А що се отнася до хищниците и жертвите, знаеш ли че вълкът не е създаден да се храни със сърни а с диви свине и елени най-вече. Преследването на сърна от глутницата не е ефективно тъй като не може да нахрани повече от 3-4 вълка. Неслучайно Стефчо поставя темата за теглото на вълка - на много места няма вълк по-тежък от 30-40 килограма. Да такова ще им е теглото като ядат мишки и шипки и по някоя сърна а липсва едрия дивеч. Въобще отнасянето на сърната към едрия дивеч е много весело. За да вземеш 2 кила месо при групов лов на сърна при ударена една сърна не трябва да сте повече от 5-6-7 човека максимум. В ловно стопанство да отстреляш женска сърна е под 100 лева а женска свиня ти е 500 евро. Разликата не е случайна. По женска сърна нито съм стрелял нито имам такива намерения. Препоръчвам ти го и на теб. Вземи си изкарай един курс за подборен и се ориентирай трофейно. Накрая само това остава, споменът. Двете кила или петте кила няма да ти останат като спомен, а само ще пресечете размножаването на някоя зряла женска, а с това и да ви роди и отгледа трофеен мъжкар. Всичко друго ориентирано към сърнешкия лов е хем леко или повече комплексарско хем дребнаво, хем блудкаво. Поздрави!
Екологично месо има. В темата за добитъка на лов като те срещне овчаря си натовари едно агънце срещу 100-200 лева, хем повече месо, хем и спокойно ще го минеш при ветеринаря. А за 200-300 лева можеш да си вземеш прилично теленце и има да плюскаш цяла година. И пак е екологично и на вкус бие кървавото сърнешко, изтощено от кучешко преследване 5-10 километра на зиг-заг. На ловеца на трофеи сметката му излиза във финансов план, на ловеца за месо не му излиза да знаеш. Вземи и смятай. Само че пропуснатите сърни които не сте стреляли не ги смятай като месо всяка година а първата, втората минус 50%, третата минус 80% и накрая ... въобще не ги смятай. Избият ли се зрелите женски прирастът ви умира прав. А трофеите които тръгват от 500 лева (приличните) та до 6-7 хиляди най-доброто просто няма да ги имате. Дружинки които се редят по сърнешките места обикновено се лишават и от свински лов. Много умно да плащаш по 60 лева за бележка за свиня и да се залагаш за сърни. При разценките на ловните стопанства една група може да извади 300 лева за един ден да си удари три сърни за месо и да си ходи спокойно за свине до края на сезона. Трап поне има някакво основание защото пише че там прасета няма. В такива места като няма друг едър дивеч да се съберат като дружинка на едър лов защо да не им се отпусне някоя сърна. Няма лошо. Но пак всички трябва да мислят за бъдещето на дивеча. Бъдете живи и здрави, умни и красиви! Поздрави!
Между другото, знаете ли че в Европата (не Балканската и Руската, а истинската) има много ловци които въобще не ловуват сърни и им е принцип а още повече които даже и трофейно не ловуват а добиват само абнормни трофеи - неправилно развити рога.
На добра слука на истинските колеги между нас!!!

Спамът на пири е единственият който се санкционира. С ХИЛЯДИ ЧАСОВЕ.

Волтер: Може да не съм съгласен с мнението ти, но ще дам живота си за да можеш да го изразяваш свободно.

Гордея се с трънчани - 93 % на референдума отрекоха минния мираж.

Отвращавам се от алчни човечета, посягащи на ловната ни организация.
0

#56
Потребителя е офлайн   hatunamatata 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 44
  • Регистр: 12.12.11
Mнение от неразбиращ:)

Според мен, не трябва да се стига до групов лов на сърна. Тогава вече мисля, че ще му отървем края. Аз съм ЗА да не се закачат тези животни. Имах късмета сина ми да види живи сърни които дигнах по време на разходка, не мога да ви опиша радоста в очите му.
А и те сърните си имат достатъчно естествени врагове в гората. Пък и не ми се струва интересен лова на сърната, То бяга и идва при ловеца, и кво да дй да го опукам, не ми се връзва с групов лов.

Пак казвам мое си е мнението, не го тълкувайте грешно.
0

#57
Потребителя е офлайн   TRAP_ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1598
  • Регистр: 18.09.11

Виж мнениетоKatena4o написа на 15.02.2012 - 14:23 :

Колега Стоянов, първо и най-важното - по тази логика не трябва да носиш пушка.

Тези врели некипели, сълзливи истории, с които излизате, че сърните са много крехки и симпатични същества и дайте да ги оставим на мира... Това може да важи за всеки вид дивеч нали?? Дайте да оставим на мира и прасетата.... и пъдпъдъка и т.н.

:thumbsup:
Не съм месар няма и да бъда.Защо ходя на лов съм писал в друга тема която е по този въпрос та няма да се повтарям пак за това.Много пъти когато съм ходил да гостувам на едър лов съм казвал на колегите, че не искам дял от месото стига да са гостоприемни.Иначе естествено ,че като има месо си го оползотворявам няма да го хвърля на боклука.
Не виждам каква е причината да не се разрешава груповия лов на сърна при положение ,че на много места направо ври от сърни.
Много пъти се случва да не излезе и едно прасе а да излязат и то на стрелкова дистанция 5-6 понякога и повече на излет.
Другото нещо за което Катеначо е прав при тази голяма популация а тя ще се увеличава все повече е ,че ще започнат да се израждат и стават все по хилави.На подборно ловуване много добре знаете ,че само малка част от ловците ходят на такъв лов.Едно,че нямат всички тази възможност друго ,че бележки за подборен не се дават така лесно да не говорим за места където не се и дават.То и хищника е разрешен целогодишно пък е същото с бележките.
0

#58
Потребителя е офлайн   TRAP_ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1598
  • Регистр: 18.09.11

Виж мнениетопетър стоянов написа на 15.02.2012 - 14:11 :

И понеже явно не ти допада мнението ми,би ли си сложил ръката на сърцето и чистосърдечно да ми отговориш-тази година колко сърни си отстрелял.Можеш и да ме излъжеш,но няма как да ти повярвам,че при вас не се стреля по сърни.

Да колега ще ти отговоря на този въпрос не съм отстрелял нито една сърна.Пък ти ако искаш вярвай. Все ми е тая.Ти ми отговори тогава какви животни си отстреля и ако е така защо си ги отстрелял не са ли и те били хубави животни?Защото всяко едно животни има нещо хубаво особено ако е сред природата.
0

#59
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетоpiri написа на 15.02.2012 - 15:40 :

Катеначо, не знаех че ходиш на лов заради месото, Приятелю? Съвременният лов по света почти не опира до месото. А що се отнася до хищниците и жертвите, знаеш ли че вълкът не е създаден да се храни със сърни а с диви свине и елени най-вече. Преследването на сърна от глутницата не е ефективно тъй като не може да нахрани повече от 3-4 вълка. Неслучайно Стефчо поставя темата за теглото на вълка - на много места няма вълк по-тежък от 30-40 килограма. Да такова ще им е теглото като ядат мишки и шипки и по някоя сърна а липсва едрия дивеч. Въобще отнасянето на сърната към едрия дивеч е много весело. За да вземеш 2 кила месо при групов лов на сърна при ударена една сърна не трябва да сте повече от 5-6-7 човека максимум. В ловно стопанство да отстреляш женска сърна е под 100 лева а женска свиня ти е 500 евро. Разликата не е случайна. По женска сърна нито съм стрелял нито имам такива намерения. Препоръчвам ти го и на теб. Вземи си изкарай един курс за подборен и се ориентирай трофейно. Накрая само това остава, споменът. Двете кила или петте кила няма да ти останат като спомен, а само ще пресечете размножаването на някоя зряла женска, а с това и да ви роди и отгледа трофеен мъжкар. Всичко друго ориентирано към сърнешкия лов е хем леко или повече комплексарско хем дребнаво, хем блудкаво. Поздрави!

Морално не е издържано ловът да приключва с натискането на спусъка... Тогава изпитваш душевен кеф... но едно животно е умряло! Щом това животно спира да те интересува след отстрела му, тогава нещо не ти е наред... (Говорим за ядливия дивеч)... Значи си отишъл там за да застреляш нещо живо! Демек - нещо не ти е наред със самочувствието и т.н. От тая гледна точка - месарството е за предпочитане, пред екзекуторството... нали?

Друг е въпроса за женските, малките, майките и т.н. Там всеки може сам да прецени... и да си го носи на съвестта...

Трофейния лов е хубаво нещо.. но само при някои видове животни. Специално мен сръндашкия не ме влече, ама никак... нито еленски...
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#60
Потребителя е офлайн   set 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 443
  • Регистр: 07.03.08

Виж мнениетоKatena4o написа на 15.02.2012 - 14:23 :


Колега Стоянов, първо и най-важното - да ходиш на лов и да не те интересува месото е нещо много лошо... Противно на общото мнение, месар и кожар е истинската причина ловците да са ловци още от древността... Ходи в природата, радвай и се, почивай си... но по тази логика не трябва да носиш пушка. Защото ще се окаже, че освен всичко друго ти се иска и да застреляш нещо... а ако го застреляш, без да се интересуваш от оползотворяването му после... това също е много лошо нещо ;)

Сърната е полезен дивеч, с ядливо месо и стабилна популация... в резултат на дългата збрана! За какво се прави тази забрана, ако не да се стабилизира популацията?? И каква е следващата стъпка - да напълним горите със сърни и това е?!?!? ...Естествено, че като ядлив дивеч трябва да бъде ловувана и оползотворявана... Тези врели некипели, сълзливи истории, с които излизате, че сърните са много крехки и симпатични същества и дайте да ги оставим на мира... Това може да важи за всеки вид дивеч нали?? Дайте да оставим на мира и прасетата.... и пъдпъдъка и т.н.

Сърната трябва да се стреля, колкото и да е симпатична... защото малко след това тя вече не е сърна, а по 2 кила чисто месо ;) ...такова дето го няма в магазина!



Еееех младо, младоо..

Ловът за всеки човек е различен. Някой носи пушката, за да отстреля трофей, друг за хищник, трети за месце. Един е свинар, друг лисичар, а трети пилчар. Всеки има свое разбиране.

От няколко години не вземам месо. Колегите много ми се радват. И аз на тях :D .

Сърна не съм стрелял и нямам желание. Спомням си чичо ми как си хвърли пушката след лов на сърни.

Та лова е доста индивидуално изживяване. ;)
Прост свинар.
0

Сподели темата:


  • (22 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

2 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни