БГ Лов Форум: Ловът на едър дивеч само с нарезно оръжие? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (58 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Ловът на едър дивеч само с нарезно оръжие? АНКЕТА

Анкета: Ловът на едър дивеч само с нарезно оръжие? (983 потребител(и) са гласували)

Ловът на едър дивеч само с нарезно оръжие?

  1. Гласувал ДА (293 глас(а) [29.81%] - Виж)

    Процент гласували: 29.81%

  2. Гласувал НЕ (680 глас(а) [69.18%] - Виж)

    Процент гласували: 69.18%

  3. НЯМАМ МНЕНИЕ (10 глас(а) [1.02%] - Виж)

    Процент гласували: 1.02%

Глас Гостите не могат да гласуват

#1
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26369
  • Регистр: 17.02.08
Една анкета: Ловът на едър дивеч само с нарезно оръжие? Срок на анкетата - 3 години! ;)

Наслука.
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#2
Потребителя е офлайн   iliyk 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 51
  • Регистр: 25.03.08
Тогава и оранжеви шапки и желетки няма да имат ефект,ще трябва каски и бронежелетки.Лова в дружинките няма нищо общо с този в ловните стопанства,и докато поне 40% незнаят защо са в гората това е пълно безумие.
0

#3
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетоВасил Терзийски написа на 09.10.2012 - 20:48 :

Една анкета: Ловът на едър дивеч само с нарезно оръжие? Срок на анкетата - 3 години! ;)

Наслука.

Не само, че ще влезне в сила, но от мен да знаеш, ще има и изискване за минимален калибър... да не е по-малък от 7 мм.... (ти едвам се вписваш) ;)

Това означава, че 243, 22-250, 6,5 и т.н. отпадат... :o .......мислете му от сега!
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#4
Потребителя е офлайн   Иван Каранайденов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 342
  • Регистр: 13.05.10
Според мен заглавието на анкетата трябва да е: "ЛОВЪТ САМО ЗА ЛОВЦИ С МЕСЕЧЕН ДОХОД НАД 2000 ЛЕВА " Публикувано изображение
Поздрави и наслука.
ЛОШО ВРЕМЕ,ЛОША ЖЕНА И СИЛНА РАКИЯ ЗА ЛОВЕЦА НЯМА!
„Когато сме мъртви, това е за дълго. Когато сме ловци, това е завинаги!
0

#5
Потребителя е офлайн   Иван Каранайденов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 342
  • Регистр: 13.05.10

Виж мнениетоiliyk написа на 09.10.2012 - 21:24 :

Тогава и оранжеви шапки и желетки няма да имат ефект,ще трябва каски и бронежелетки.Лова в дружинките няма нищо общо с този в ловните стопанства,и докато поне 40% незнаят защо са в гората това е пълно безумие.


Напълно съм съгласен с теб колега само малко бих искал да коригирам процентите според мен са над 50%.
Поздрави и наслука.
ЛОШО ВРЕМЕ,ЛОША ЖЕНА И СИЛНА РАКИЯ ЗА ЛОВЕЦА НЯМА!
„Когато сме мъртви, това е за дълго. Когато сме ловци, това е завинаги!
0

#6
Потребителя е офлайн   nolan 

  • Потребител
  • PipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 22
  • Регистр: 03.10.11
Да. И задължително с карабини от 2000лв. и нагоре :angry:
ATA arms NEO, Иж-27
0

#7
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетоИван Каранайденов написа на 09.10.2012 - 21:58 :

Според мен заглавието на анкетата трябва да е: "ЛОВЪТ САМО ЗА ЛОВЦИ С МЕСЕЧЕН ДОХОД НАД 2000 ЛЕВА " Публикувано изображение
Поздрави и наслука.

Що бе? ...хубавото бренеке е много по-скъпо от един патрон 30-06 например?!
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#8
Потребителя е офлайн   Христо_Христов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 153
  • Регистр: 03.04.11
Става, ако отпаднат доп. изисквания за закупуването на нарезно оръжие и има период от 5 - 6 години за лов на едро и с нарезно и с гладко.
0

#9
Потребителя е офлайн   Венци М 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 478
  • Регистр: 25.10.10
Чак само с нарезно мисля,че е прекалено. По скоро с пълната забрана на съчмите при групов лов. Много дивеч отива зян с тях, включително и на последния лов от неделя! Забраната за ползване на едри съчми е крайно неефективна, най - малкото защото не е спряла тяхната продажбапо магазините!!!! Едва ли има ловец след забраната ходещ на едър лов с гладкоцевка да не носи дали в джоба или в цевта по някой патрон 11/0, 13/0 или 14/0 (просто за по-сигурно). Дали ги е купил от магазина или са от стари запаси тези патрони ще се стрелят и ще раняват дивеч докато не се изчерпат. Затова съм за нарезното или поне да се забрани продажбата на патрони с едри съчми в магазинната мрежа, защото съгласете се изкушението сега е голямо. Ако се приеме такъв закон обаче (да се ловува на едро само с нарезно), то трябва да се дадат поне 3 години гратисен период, за да могат всички колеги да се сдобият с такова.
В Онлайн Зоомагазин Зоостраст ще намерите широка гама храни и аксесоари за вашия домашен любимец на конкурентни цени.
0

#10
Потребителя е офлайн   ivogolemia 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 760
  • Регистр: 25.09.08
Колеги замислете се сериозно как ще се получи на практика групов лов-какъвто е на дивата свиня, само с нарезно ! Според мен невъзможно просто ще трябва гоначите да са бронирани и да ходят с карабини из гората че да отвръщат на огъня от пусиите особено с вътрешните в гората доста добра престрелка могат да си спретнат ако им излезнат повечко прасета ! Това е страшно опасно при групов лов и като се има предвид че един гладкоцевен куршум на 30-40 метра е доста по добър от нарезното освен ако не ходите на лов с гаобица мисля че това е смешно да се поставя като въпрос изобщо !
0

#11
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетоivogolemia написа на 10.10.2012 - 07:10 :

...мисля че това е смешно да се поставя като въпрос изобщо !

За съжаление, нашият многоуважаем админ, не поставя подобни въпроси току така.... ;) обикновено е подплатен с информация от извора :o
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#12
Потребителя е офлайн   ivogolemia 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 760
  • Регистр: 25.09.08

Виж мнениетоKatena4o написа на 10.10.2012 - 07:20 :

Виж мнениетоivogolemia написа на 10.10.2012 - 07:10 :

...мисля че това е смешно да се поставя като въпрос изобщо !

За съжаление, нашият многоуважаем админ, не поставя подобни въпроси току така.... ;) обикновено е подплатен с информация от извора :o

Тоя извор доста неща не е премислил ! Ама то цялата ни държава е такава та няма да се очудя управниците да се радват на нещастните случаи при такъв лов !
0

#13
Потребителя е офлайн   sea turtle 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 167
  • Регистр: 05.09.10

Виж мнениетоХристо_Христов написа на 10.10.2012 - 05:36 :

Става, ако отпаднат доп. изисквания за закупуването на нарезно оръжие и има период от 5 - 6 години за лов на едро и с нарезно и с гладко.

Гласувах с "Да".
Напълно подкрепям поста на колегата Христо Христов.
0

#14
Потребителя е офлайн   Иван Каранайденов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 342
  • Регистр: 13.05.10
Искам да ви попитам колеги според вас с каква цел се прави това,да се намалят нещастните случаи ли всички знаем,че това са глупости за това вина носим само ние задприкладните устройства.За да има по-малко ранени и агонизиращи животни тук пак ние имаме известна вина. Ако знаем всеки един боеприпас на каква дистанция може да порази целта,според мен ще намираме доста по-малко животни с калцирали съчми вътре,но живи, докато ако удари куршума на неподходящото място я се замислете какво става.Счупени крака,но прасе няма.Изпокъсани черва тогава агонията е пълна.Убивали сме прасе без долна челюст това съчмата не може да го направи според мен.Ако има ловеца необходимото знание за животното,за оръжието,за правилния боеприпас според мен ще бъдат избегнати много от тези нещастни случаи и прочие.Всяко едно оръжие и боеприпас си имат своите предимства и недостатъци.Тук нещата се свеждат само до едно и това са парите, повече ловци да изкарат подборния да тръгнат там някакви пари по мрежата нагоре.След това да отидем в оръжейните магазини всичко е така навързано.Аз съм на 26 години, ловец съм от 6, в гората с кучетата съм от около 10годишен. За всичкия този стаж, ако мога така да го нарека съм стигнал до тези "изречения".Не казвам ,че съм напълно прав може и да греша някъде,има много по- опитни ловци, от които винаги съм готов да науча нещо ново.
Поздрави и наслука.
ЛОШО ВРЕМЕ,ЛОША ЖЕНА И СИЛНА РАКИЯ ЗА ЛОВЕЦА НЯМА!
„Когато сме мъртви, това е за дълго. Когато сме ловци, това е завинаги!
0

#15
Потребителя е офлайн   villeger 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 229
  • Регистр: 16.05.11

Виж мнениетоИван Каранайденов написа на 10.10.2012 - 10:20 :

Искам да ви попитам колеги според вас с каква цел се прави това,да се намалят нещастните случаи ли всички знаем,че това са глупости за това вина носим само ние задприкладните устройства.За да има по-малко ранени и агонизиращи животни тук пак ние имаме известна вина. Ако знаем всеки един боеприпас на каква дистанция може да порази целта,според мен ще намираме доста по-малко животни с калцирали съчми вътре,но живи, докато ако удари куршума на неподходящото място я се замислете какво става.Счупени крака,но прасе няма.Изпокъсани черва тогава агонията е пълна.Убивали сме прасе без долна челюст това съчмата не може да го направи според мен.Ако има ловеца необходимото знание за животното,за оръжието,за правилния боеприпас според мен ще бъдат избегнати много от тези нещастни случаи и прочие.Всяко едно оръжие и боеприпас си имат своите предимства и недостатъци.Тук нещата се свеждат само до едно и това са парите, повече ловци да изкарат подборния да тръгнат там някакви пари по мрежата нагоре.След това да отидем в оръжейните магазини всичко е така навързано.Аз съм на 26 години, ловец съм от 6, в гората с кучетата съм от около 10годишен. За всичкия този стаж, ако мога така да го нарека съм стигнал до тези "изречения".Не казвам ,че съм напълно прав може и да греша някъде,има много по- опитни ловци, от които винаги съм готов да науча нещо ново.
Поздрави и наслука.


Eвала наборе! Абсолютно си прав!!!! B)

Жив и здрав и много слука! B)
ПАЗЕТЕ ДИВЕЧА!!!!!!!!!!!!!!
0

#16
Потребителя е офлайн   Емо Георгиев 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 753
  • Регистр: 13.05.09
В нашата дружина използването на нарезно е напълно забранено. Просто района не го позволява. Карабина само индивидуално.
0

#17
Потребителя е офлайн   Huntermen 

  • Георги Шумков
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 8054
  • Регистр: 21.05.08
Всичко зависи от задприкладното устойство!

Ако няма грам мисъл при боравенето с оръжие, няма значение дали е гладко или нарезно, инциденти винаги ще има!
Значи безопасността зависи от ползващия оръжието и от това да се спазват правилата при движение в ловните полета по време на лов - имам предвид и гоначите и ловците на пусии (сигнални жилетки, шапки, ярки дрехи, чести подвиквания особено при наближаване на пусиите, а не щом чуят куче да лавне да се спотайват и да дебнат те да гръмнат първи, да не се местят от пусиите и т.н.).

Що се отнася до нараняванията на дивеча!
Съгласете се, че ако ви излезне едно сериозно прасе и сте с 13/0, шансът да го стопирате е много по-малък от това, ако сте с нарезно оръжие! Освен това при стрелба с нарезно разчитате само на един куршум, затова всеки ще се стреми да се подготви по-добре като стрелкови умения, а не като с "нулите" - а бе все някоя ще го закачи и затова бърза и не се мерят както трябва! Това не се отнася за всички разбира се, но поне за 80% от ползващите гладко при едър лов са така!
Добрата стрелкова подготовка ще намали прахосването на дивеча, а и стрелящия ще е с друго самочувствие по време на лов! Другото предимство е периметъра, който може да покрие едно нарезно оръжие! Той е поне 2-3 пъти по-голям в сравнение с гладкото! Веднага ще ревнете - зависи от терена! Съгласен съм, зависи, но ако терена е с големи разстояния?
С нарезното може да се стреля и на близо и на далече, а с гладкото само на близо!

Що се отнася до цените!
Всички знаем, че има скъпи както нарезни, така и гладки оръжия!
Хубавото е, че има нарезни във всички ценови нива!
Пак ще бъде - който има пари и мерак ще купува скъпи, който има само мерак ще купува по-евтини!

Та от изписаното по-горе става ясно, че съм гласувал за нарезното, но съм съгласен с колегите, които казват, че трябва да има преходен период преди пълната забрана на гладкото за едър лов!

Поздрави и на слука на всички!
НЕ Е ВАЖНО КОЛКО Е ГОЛЯМ ЧОВЕК, ВАЖНО Е КОЛКО МУ Е ГОЛЯМО СЪРЦЕТО !
0

#18
Потребителя е офлайн   villeger 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 229
  • Регистр: 16.05.11

Виж мнениетоHuntermen написа на 10.10.2012 - 11:54 :

Всичко зависи от задприкладното устойство!

Ако няма грам мисъл при боравенето с оръжие, няма значение дали е гладко или нарезно, инциденти винаги ще има!
Значи безопасността зависи от ползващия оръжието и от това да се спазват правилата при движение в ловните полета по време на лов - имам предвид и гоначите и ловците на пусии (сигнални жилетки, шапки, ярки дрехи, чести подвиквания особено при наближаване на пусиите, а не щом чуят куче да лавне да се спотайват и да дебнат те да гръмнат първи, да не се местят от пусиите и т.н.).

Що се отнася до нараняванията на дивеча!
Съгласете се, че ако ви излезне едно сериозно прасе и сте с 13/0, шансът да го стопирате е много по-малък от това, ако сте с нарезно оръжие! Освен това при стрелба с нарезно разчитате само на един куршум, затова всеки ще се стреми да се подготви по-добре като стрелкови умения, а не като с "нулите" - а бе все някоя ще го закачи и затова бърза и не се мерят както трябва! Това не се отнася за всички разбира се, но поне за 80% от ползващите гладко при едър лов са така!
Добрата стрелкова подготовка ще намали прахосването на дивеча, а и стрелящия ще е с друго самочувствие по време на лов! Другото предимство е периметъра, който може да покрие едно нарезно оръжие! Той е поне 2-3 пъти по-голям в сравнение с гладкото! Веднага ще ревнете - зависи от терена! Съгласен съм, зависи, но ако терена е с големи разстояния?
С нарезното може да се стреля и на близо и на далече, а с гладкото само на близо!

Що се отнася до цените!
Всички знаем, че има скъпи както нарезни, така и гладки оръжия!
Хубавото е, че има нарезни във всички ценови нива!
Пак ще бъде - който има пари и мерак ще купува скъпи, който има само мерак ще купува по-евтини!

Та от изписаното по-горе става ясно, че съм гласувал за нарезното, но съм съгласен с колегите, които казват, че трябва да има преходен период преди пълната забрана на гладкото за едър лов!

Поздрави и на слука на всички!



Здравейте!!!

Понякога няма време за премерване,( много често всичко става за част от секундата), особено сега, когато шумата не е паднала! Затова забраната за мен е неприемлива. С нея принуждават ловците да имат минимум две оръжия (повече такси)! ;)
Мисля, че тия от горе трябва да наблегнат повече на ловната етика и морал, както и ние ловците - само тогава може да се очаква нещо позитивно да се случи с нашият народен лов!!!

Поздрави и наслука!!!!
ПАЗЕТЕ ДИВЕЧА!!!!!!!!!!!!!!
0

#19
Потребителя е офлайн   Huntermen 

  • Георги Шумков
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 8054
  • Регистр: 21.05.08

Виж мнениетоvilleger написа на 10.10.2012 - 12:08 :


Здравейте!!!

Понякога няма време за премерване,( много често всичко става за част от секундата), особено сега, когато шумата не е паднала! Затова забраната за мен е неприемлива. С нея принуждават ловците да имат минимум две оръжия (повече такси)! ;)
Мисля, че тия от горе трябва да наблегнат повече на ловната етика и морал, както и ние ловците - само тогава може да се очаква нещо позитивно да се случи с нашият народен лов!!!

Поздрави и наслука!!!!


Ето за това става дума, което е в червено!
Като няма време за премерване, по-добре животното да си замине живо и здраво, отколкото да стреляш без да се мериш и да не знаеш дали и как ще го уцелиш!
Точно там е ловната етика и морал, както и правилно мислене!
Не това е целта на лова - на всяка цена да се стреля по дивеча!
Поздрави и винаги да имате време за премерване!
НЕ Е ВАЖНО КОЛКО Е ГОЛЯМ ЧОВЕК, ВАЖНО Е КОЛКО МУ Е ГОЛЯМО СЪРЦЕТО !
0

#20
Потребителя е офлайн   Иван Кючуков 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 298
  • Регистр: 13.11.08
Много ловци нямат нарезно ловно оръжие и би било неправилно да се лишават от лова на едър дивеч.Например пенсионерите,които нямаха диплома за основно образование вече си изпатиха с презаверката на разрешителните за носене на оръжие,сега остава да ги ограничат и в едрият лов.
0

Сподели темата:


  • (58 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

4 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 4 гости, 0 анонимни