БГ Лов Форум: Ловът на едър дивеч само с нарезно оръжие? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (58 Страници) +
  • « Първа
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Ловът на едър дивеч само с нарезно оръжие? АНКЕТА

Анкета: Ловът на едър дивеч само с нарезно оръжие? (983 потребител(и) са гласували)

Ловът на едър дивеч само с нарезно оръжие?

  1. Гласувал ДА (293 глас(а) [29.81%] - Виж)

    Процент гласували: 29.81%

  2. Гласувал НЕ (680 глас(а) [69.18%] - Виж)

    Процент гласували: 69.18%

  3. НЯМАМ МНЕНИЕ (10 глас(а) [1.02%] - Виж)

    Процент гласували: 1.02%

Глас Гостите не могат да гласуват

#1121
Потребителя е офлайн   Dancho Jordanov 

  • Б.С.Б.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3155
  • Регистр: 26.05.14

Виж мнениетоanelin написа на 23.02.2016 - 21:17 :

Ти колега, по какво съдиш, че дивеча е зле у нас...в Сърбия е на курорт ли що ли...Аз ловувам от около 30 години и то на всякакъв дивеч и места и не бих го твърдял! Има слаби сезони за прелетния, но това не зависи от нас ловците. И още нещо - не виждам причина дивата свиня да се ловува като хищник и вреден дивеч! Има държави и то бели, където това става целогодишно...Прикрепен файл хищен тревояд.jpg


И аз, си ловувах ,като тебе,от 30-на години...
...бял съм,в бяла държава,плющях целогодишно...намалих ги до критичен минимум...и под него...
Май не става,тая работа тука...?!?!?!

Сега сериозно-
Дивеча, сега, у нас е ЗЛЕ !!!
Да се разберем по тоя въпрос !!!

,,...Прелетния не зависи от нас ловците...''..........Но о о о о о ....
...ни задължава да се замислим ,защо го няма?!
Е...те, там е проблема-
...в ЗАМИСЛЯНЕТО някъде... !!!
Има нещо ужасно гнило в цялата тая работа !
Потърпевши ще са ловците,прасетата и всички останали...
0

#1122
Потребителя е офлайн   deucheku 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 33
  • Регистр: 22.01.11
Много си прав

Виж мнениетоanelin написа на 20.02.2016 - 10:51 :

Виж мнениетоdeucheku написа на 20.02.2016 - 04:40 :

То май ще е по-добре да забранят лова на едър дивеч напълно. Натам отиват нещата. От Европата ли ги гледат тези неща не знам ама това са само идиотщини. За това, че забраниха едрите съчми съм съгласен. Преди всичко заради сигурността. За жилетките пак съм съгласен. Ама за това нарезно не съм. Ако някой смята, че ловен гладкоцевен куршум не убива и не е точен, значи нищо не знае. Има страшно много видове, а и ловците могат да си снарядяват и експериментират сами много по-евтино от нарезното. Като цяло в България ловът ми се вижда нещо сгрешен с тази колективност. Сега съм в щатите и като им кажа как ловуваме, на смях ги избива. Чудят се как не се избиваме. Ама то ние и се избиваме. Тука си ловуват индивидуално и дивеч има за всички. Как ли го постигат това съвършенство? Ама в частна земя не можеш да влезеш току така. Пък тя тука земята е 95 % частна. Тя и у нас е частна ама кой те ебава за собственник. Циганските банди свободно мародерстват. Частната си гора не можеш да режеш. Прасето си не можеш да заколиш и още какви ли не забрани. В САЩ има сигурно 5 ловни сезона за различни видове оръжия. Сезоните са кратки и кореспондират с определени животни. Направено е така, че хората да са доволни. Почти през цялата година има на какво да ловуват с различни средства и различен лимит. Дивото им прасе например можеш да го биеш без разрешително през цялата година с всички видове оръжия. Различните участъци имат различен лимит, а някой нямат. На частна земя може да си платиш да ловуваш, а може и по взаимно разбирателство например да оставиш определено количество месо. За вреден дивеч няма сезон и норма. Ако някой обаче ловува в забранен участък, в забранено време и на неразрешен дивеч, и го хванат, дупе да му е яко. Ама то това почти не става защото тия всичките са месари (думичка, която е обидна в родината), всеки има по 5 пушки и 2-3 пищова, фризерите им пращят от еленско, свинско и пуешко и дивеч пак има. Хайде със здраве на всички и ловни успехи. Пожелавам някога и у нас да е така.


Колега хвала за написаното! Такива хора наистина са нужни на ловното ни дело! И ние в България си имаме ред установен от почти век, че и повече.И когато е установяван този ред по нашите земи не е имало толкова дивеч, колкото сега. Дивата свиня се е срещала в Странджа и тук - там по високите места. Това е свързано със слабо развитото земеделие по онова време, както и други мерки, които са взети по-късно. Същото е и с фазана. Имало е доволно диви зайци, сърни и елени, мечки, вълци, лисици, патици, гъски, пъдпъдък, гургулица, гривек и яребица. Създаденото организирано ловно движение с помоща на царската милост, определено е подействало положително. От една страна - сроковете за отстрел, от друга - опазването и увеличаването на популациите. Американците са решили нещата по своя си демократичен начин. Тук демокрацията има друг смисъл и разбиране...да не влизам в подробности, като обща култура на народа напоследък, управляващите (е там наистина е обидно да се коментира), външно политическо дупедавство и прочее вменени "национални добродетели"! Ако наистина следва да се пипне разумно закона, то се следва една широка дискусия с която да се съобразят законодателите....(то па едни законодатели), като пак там се поставят основните жалони и се размести уютно вътрешното пространство - от една страна - собственост и право на ползването й (тъпизъм някакъв), срокове, !видове дивеч, контрол и т.н.! Страната ни е твърде малка за демокрация по американски!


Благодаря колега. Просто съм зад океана и се интересувам. Но тука е лесно. Влизаш в сайта на Агенцията за управление на дивеча и там всичко е написано. Абонираш се безплатно и получаваш новини на мейла си. Къде е така написано у нас? Трябва да търсиш закона. Ама той има толкова много поправки, че трудно ще схванеш кое е актуално. Пълна мъгла. Добре, че устно се информираме един друг ама това е малко като една жена казала в началото. Много си прав за това, че трябва да има дебат, но кой те пита. Просто решават няколко човека с лоби, вкарват си законопроект, техните хора убеждават другите, дето не им пука и закона минава. Редовите ловци да му мислят. За мене Европа с изключение на Германия не е за пример. Приказвах с един испанец (сеньор) и той ми каза, че диво животно може да види само в национален парк или в ловно стопанство и че всичко е изкуствено. В Италия и Франция е същото. И ние на там сме се запътили. В района в който ловувам в началото имаше само дивечови пътеки и много гора. Сега има през 200 метра път да се разминат 2 камиона и гората е 1/4 от това, което беше. Чак се бъркам. Не знам къде се намирам. Дивечът намаля чувствително. Не че някога сме имали много. На хората даже вече не им се ловува. Не можем за лов да се съберем. Както написах преди, наистина нещо е сбъркано. Нещо куца. Трябва промяна. Например има 20 човека в дружинката, които желаят да ходят на лов, но не всички имат време да ходят точно в разрешения сезон. Защо да не могат да ходят самостоятелно както е тука в САЩ? Много въпроси. Няма отговори. Има бюрократи.
0

#1123
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоакивьъ написа на 23.02.2016 - 17:55 :

Дивеча у нас е зле. Такова е състоянието му. Закона от 1939 година го качи да го видим става ли. Но тогава колко са били ловците и имали ли са карабини? Джипове, фарчета, примки, имало ли е ловни стопанства, капани и всичко, каквото има днес. Имало ли е съзнание и морал? Хладилници, ако щете перални?

акивьъpiriдокториванов B) размножавате се като едноклетъчни и тровите средата ;) но като искаш , ето и приятно четене:
http://www.bglov.com...showtopic=16912
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#1124
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09
Едрия дивеч само с варминтово нарезно оръжие.. За по-сигурно! =D
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#1125
Потребителя е офлайн   ivo19667 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 88
  • Регистр: 23.06.12
Абсолютно За.
0

#1126
Потребителя е офлайн   momcho2000 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1324
  • Регистр: 08.08.13

Виж мнениетоdeucheku написа на 20.02.2016 - 04:40 :

То май ще е по-добре да забранят лова на едър дивеч напълно. Натам отиват нещата. От Европата ли ги гледат тези неща не знам ама това са само идиотщини. За това, че забраниха едрите съчми съм съгласен. Преди всичко заради сигурността. За жилетките пак съм съгласен. Ама за това нарезно не съм. Ако някой смята, че ловен гладкоцевен куршум не убива и не е точен, значи нищо не знае. Има страшно много видове, а и ловците могат да си снарядяват и експериментират сами много по-евтино от нарезното. Като цяло в България ловът ми се вижда нещо сгрешен с тази колективност. Сега съм в щатите и като им кажа как ловуваме, на смях ги избива. Чудят се как не се избиваме. Ама то ние и се избиваме. Тука си ловуват индивидуално и дивеч има за всички. Как ли го постигат това съвършенство? Ама в частна земя не можеш да влезеш току така. Пък тя тука земята е 95 % частна. Тя и у нас е частна ама кой те ебава за собственник. Циганските банди свободно мародерстват. Частната си гора не можеш да режеш. Прасето си не можеш да заколиш и още какви ли не забрани. В САЩ има сигурно 5 ловни сезона за различни видове оръжия. Сезоните са кратки и кореспондират с определени животни. Направено е така, че хората да са доволни. Почти през цялата година има на какво да ловуват с различни средства и различен лимит. Дивото им прасе например можеш да го биеш без разрешително през цялата година с всички видове оръжия. Различните участъци имат различен лимит, а някой нямат. На частна земя може да си платиш да ловуваш, а може и по взаимно разбирателство например да оставиш определено количество месо. За вреден дивеч няма сезон и норма. Ако някой обаче ловува в забранен участък, в забранено време и на неразрешен дивеч, и го хванат, дупе да му е яко. Ама то това почти не става защото тия всичките са месари (думичка, която е обидна в родината), всеки има по 5 пушки и 2-3 пищова, фризерите им пращят от еленско, свинско и пуешко и дивеч пак има. Хайде със здраве на всички и ловни успехи. Пожелавам някога и у нас да е така.

Отговора защо там имат и всичко е ок а тук нямаме и не е ок е там в червеното!
На колата ти ако не пише Made in Japan, СМЕНИ Я!
0

#1127
Потребителя е офлайн   emildg 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 69
  • Регистр: 14.09.16
Привет,

Пропуснал съм полемиката за и против 13-0 или куршум за гладкоцевно оръжие.

Изчетох цялата тема много хора са го споменали но:

1. Най-важна е безопасността на участниците в лова и другите посетители на планината защото не сме сами в планината. В България лова става по места където има много гъбари, билкари и т.н. поради което съм изумен от махането на сачмите.

2. Похабяването на дивеча не може да бъде аргумент за нищо най-важна е безопасността на хората намиращи се в планината.

Така че ако се приеме такова нещо то автоматично трябва да стане като сърната само индивидуален лов задължително с придружител. 4 очи гледат по-добре от две какво има зад целта.

Колкото повече употребяваните боеприпаси при лов се приближават по балистични характеристики до бойните боеприпаси толкова повече лова трябва да се извършва на места отговарящи на характеристиките на военните полигони т.е. без гъбари, билкари, туристи, горски, дървари и т.н. плюс много ясен разчет кой къде е. което автоматично редуцира броя на ловуващите на дадена територия.
0

#1128
Потребителя е офлайн   zlatko1101 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3
  • Регистр: 22.01.16
С нарезно и гладкоцевно.
0

#1129
Потребителя е офлайн   kiro_of_the_day 

  • Потребител
  • PipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 28
  • Регистр: 08.03.15
Ако някой го закачи съчма, две, три има шанс и да оцелее...
Но свитне ли го нарезното...., пораженията са винаги големи към фатални не дай боже.
0

#1130
Потребителя е офлайн   атанас1978 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 56
  • Регистр: 26.03.13
Колеги прасета не се бият само в планините ,там гората е рядка и няма драка можеш да стреляш с квото искаш понеже имаш по добра видимост. Тука в полето горите са страшно гъсти има места на който могат да влязат само кучетата . Пусията е наредена на пътища широки 3 метра ,видимоста напред и назад е макс 15 метра при опадала шума,колко от вас биха се наредили на пусията ако всички са с карабини на пътя.Тези който са с карабини ги редим на границата с комшиите на около 100 метра от нашата гора ,кой с какво ще ловува си е негова работа не искам аз да казвам на кой как да ловува не искам да казват и на мен . Аз съм гонач в 98 процента от случайте ,ако се гласува някога ловът да е задължително с нарезно още следващата седмица съм се окичил с калашник и пак газ назад няма.
0

#1131
Потребителя е офлайн   Док 

  • ДБД
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 4527
  • Регистр: 31.12.09

Виж мнениетоатанас1978 написа на 02.09.2017 - 20:10 :

Колеги прасета не се бият само в планините ,там гората е рядка и няма драка можеш да стреляш с квото искаш понеже имаш по добра видимост. Тука в полето горите са страшно гъсти има места на който могат да влязат само кучетата . Пусията е наредена на пътища широки 3 метра ,видимоста напред и назад е макс 15 метра при опадала шума,колко от вас биха се наредили на пусията ако всички са с карабини на пътя.Тези който са с карабини ги редим на границата с комшиите на около 100 метра от нашата гора ,кой с какво ще ловува си е негова работа не искам аз да казвам на кой как да ловува не искам да казват и на мен . Аз съм гонач в 98 процента от случайте ,ако се гласува някога ловът да е задължително с нарезно още следващата седмица съм се окичил с калашник и пак газ назад няма.



Всяка пушка си има мястото и времето . За това и двете ми за този лов, стрелят добре .., но едната не може да покрие другата, както и обратното .. Ловуваме по острови на Дунав, гъстака е страшен . На пусия, само с гладкоцевно, по каналите м/у островите някоя карабина ..
0

#1132
Потребителя е офлайн   Толтек 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1
  • Регистр: 23.02.17
Привет на всички!

От тази тема разбрах много за лова и какво е да си ловец. Благодаря на всички за споделения опит.

Гласувах с Не, защото намирам гладкоцевното оръжие по-близко до идеята за масов хоби-лов.

Има много разумни доводи в темата като препоръки, но трябва да се вземе предвид, че сме българи. Трудно някой ще наложи правила на всички. В крайна сметка всеки може да опита да промени себе си, най-малкото. Това единствено ми се струва възможно.

Още веднъж благодаря за хубавите примери, които описват какво е да си ловец.

Здраве и късмет!
0

#1133
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
Имам странното чувство, че тази полемика ще получи някакво движение малко преди откриването на едрото - и няма да е в полза на нарезното!
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#1134
Потребителя е офлайн   Huntermen 

  • Георги Шумков
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 8054
  • Регистр: 21.05.08

Виж мнениетоanelin написа на 25.09.2017 - 07:48 :

Имам странното чувство, че тази полемика ще получи някакво движение малко преди откриването на едрото - и няма да е в полза на нарезното!

Движението го започваш ти с този пост, съзнателно или не!
Колкото до това в чий интерес ще бъде полемиката е трудно предсказуемо!
Все повече колеги се убеждават, че безопасността и точността на изстрела зависят единствено и само от "задприкладното " устройство!
Все повече колеги се убеждават, че при хладнокръвна и добре преценена стрелба нарезното оръжие има много по-големи шансове за успешен изстрел!
Дори и при гонки в гъсто обрасли райони, при правилна подбрана позиция и познаване на района предпочитам нарезното оръжие при едър лов!
Не задължавам никого с моето мнение, което е изградено на основание повече от 30 годишния ми стаж като ловец!
Желая слука на всички колеги и нека винаги се прибираме толкова, колкото сме тръгнали сутринта на лов!
НЕ Е ВАЖНО КОЛКО Е ГОЛЯМ ЧОВЕК, ВАЖНО Е КОЛКО МУ Е ГОЛЯМО СЪРЦЕТО !
0

#1135
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
Ооо не - грешиш, аз само участвам. Винаги съм твърдял, че ЛНО се придобива с придобиване правото на подборен отстрел. А подборния отстрел винаги е индивидуален и по два метода - с издебване и с изчакване. На групов лов подборен отстрел не се осъществява /вижте закона/ и следователно ползването на ЛНО е в непозволено време и на непозволено място в този случай! Това ми е мнението, независимо, че доста отдавна съм с това право и с карабина - ако обаче се окаже, че може да се ходи с нея - въпрос на близко тълкувание, пак няма да ходя - аз съм на лов за дивеч, не за хора!
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#1136
Потребителя е офлайн   xaxaredbul 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 2868
  • Регистр: 26.10.10
Интересто ми е защо болшинството от доводите против нарезното оръжие не са свързани със законите на физиката, балистиката и др. досадни подробности.
Дори самият факт ,че някой си мисли ,че дадено оръжие е по-безопастно от друго говори за несериозно отношение към оръжието като цяло. НЯМА безопасно оръжие и няма по-опасно оръжие ,всичките са еднокво опасни.
Друг е въпроса дали при скорост на куршума 300м/с или 600м/с има разлика в шанса за рикушет.Защото е доказано ,че при скорости под 330м/с рикушетите са по-вероятни ,а също и на куршуми със сферична форма.Освен това не е едно и също да изстреляш 9 куршума наведнъж(които се разпръскват под ъгъл 1-3градуса) и да изстреляш 1 куршум отиващ точно там където си го насочил.
А нещастните случай при които някой успява да простреля колегата си с директно попадение не могат да се свържат с вида оръжие,защото няма разлика с ково ще те уцелят.Желязната логика - От сачмите що годе ,но от карабината хич - просто няма смисъл от коментиране ,защото е пагубна и отново говори за несериозно отнешетие към оръжието.
Също не ми е ясно как така съществуват пусии ,на които може да се стреля с гладкоцевно ,а с карабина е опасно - за мен това значи ,че на практика тази пусия си е опасна и не е подходяща за каквото и да е оръжие.(друга е възможнастта просто определени пусии да си ги пазим за нас ,а ония тежкари с карабините ще ги сложим да чакат влака на гарата)
Успокоителното и извинително словосъчетание- ...... все пак сме българи.......тук при нас в България..... - просто трябва да изчезне от наия речник и ако тона не се случи ,ще продължаваме да си страдаме.

Така ,че да аз смятам ,че не карабините или сладкоцевните са по-опасни ,а че определени хора са опасни.
!!!!!!!!!!!!
Колко пушки трябва да има един ловец?
Още една....
!!!!!!!!!!!!
0

#1137
Потребителя е офлайн   dimitrov.d 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 158
  • Регистр: 20.05.15
За мен сегашния закон си е точен,а именно на едър дивеч да се стреля с куршум било то гладкоцевен или нарезен.Само дето много колеги не го спазват и си карат по старо му с 13.0.Тук е проблема с неспазване 1 во на закона после дисциплината по време на лов и неграмотното ползване на оръжието,а не ползването на куршумите.От практиката като ловец ,от гостуване и др.съм забелязал,че в една средностатистическа ловна дружинка у нас има много да кажем 70%от ловците които имат много ниска култура по отношение на оръжие,балистика и.т .нт.Това по нягога води до подценяване на ситоациите в които се използва оръжито,а в други моменти изказват некомпетентни мнения и влиаят на други колеги с погрешното си мнение.Много хора изтъкват като закономерност ,че нарезната карабина е само за подборен лов.Да ама не ,на подборен лов може и с глодко но с куршум.Удостоверението ти го издават след успешно изкаран курс но никой не те задължава да си вземеш карабина.Иначе по въпроса на темата не смятам ,че трябва да се промени закона в полза на нарезното или пък на гладкоцевното.Двете системи оръжия си имат приложения в лова и небива да се търси универсалност по отделно.По универсално за нуждите на лова наистина е гладкоцевното ,но специално за лова на едър дивеч нарезното превъзхожда .Това обаче не е толкова важно за безопастноста ,важно е да се усъзнае ,че с куршуми на едър лов е по безопасно и по ефективно от това да се ползват прословутите 13.0.А иначе отговорното и респектиращо отношение на всеки ловец към оръжие и ситоациите по време на лов са основата на безопасноста.
0

#1138
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
Е да - безопасността е най-важна - факт! И всеки с мнението си - факт! Аз казах и го твърдя по-горе писаното от мене, но да поясним малко административното тълкувание колега: Подборния отстрел се извършва винаги с куршум / прав си - няма значение от гладко или нарезно/ и при ГРУПОВ ЛОВ на дива свиня, също с куршум с гладкоцевно оръжие. Т.е. може да ловуваш подборно и с гладко и с нарезно и винаги с куршум, но при групов няма подборен отстрел...това казвам по-горе, пък на който както му изнася - а пропо това за съчмите при едър лов е продиктувано от милозливи незнайковци - де, че били опасно повече от куршуми, де че така се пазел дивеча...трудно е да наречеш глупак незнаещия, но тук у нас е все така със законотворците! Лично аз съм пребивал едра свиня - не по-малко от 180 кг. от около 30 м., бягаща, с 10/0...никога нямаше да я улуча в храстите с куршум!
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#1139
Потребителя е офлайн   dimitrov.d 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 158
  • Регистр: 20.05.15
Засагайки темата за съчмите имах предвид ,че с тях има много по голяма вероятност да се получи злополука ако са изстеляни по посока близка до друг колега.За убойната сила на съчмите има много примери ,много избити животни има с тях и едри и по малки .Почти всеки ловец е имал слука с тях на едър дивеч но това не ги прави по добри от куршума като средство за лов на едър дивеч.От практиката си най големите прасета съм убивал с куршум и най големите прасета съм изтървал ,похабявал със съчми.Друго погрешно схващане е ,че съчмите вървят в хратсите по добре от подчартавам бавните и тежки куршуми ,каквито са много от моделите куршуми тип бренеке.Проблема с неуспехите с тях е неулучването.Съчмите имат привес може би на пределно късите дистанции когато са още на сноп гогато имат все още голяма маса и сила.Другото е по скоро случайност.Няма как едно по малко тяло с по малка маса да премине през препятствие със същата сила както по тежкото и масивно.И тук при тези условия пък ако съпоставим карабините ,смятам че повечето използвани калибри у нас с бързи скорости на ловни куршуми са по неефективни .Голямата скорост на къси дистанции на сравнително меките куршуми ги експандира много бързо при среща с двърдо тяло.Ако аз ловувох в гъст район бих се спрял на гладкоцевно с куршум.И за това не бива да се взема крайно решение да се наложи използването само на нарезно или само гладко за лов на едър дивеч.Всяко едно намира практично приложение в различните райони на нашата страна.
0

#1140
Потребителя е офлайн   boco 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 269
  • Регистр: 19.09.08

Виж мнениетоanelin написа на 26.09.2017 - 06:57 :

Е да - безопасността е най-важна - факт! И всеки с мнението си - факт! Аз казах и го твърдя по-горе писаното от мене, но да поясним малко административното тълкувание колега: Подборния отстрел се извършва винаги с куршум / прав си - няма значение от гладко или нарезно/ и при ГРУПОВ ЛОВ на дива свиня, също с куршум с гладкоцевно оръжие. Т.е. може да ловуваш подборно и с гладко и с нарезно и винаги с куршум, но при групов няма подборен отстрел...това казвам по-горе, пък на който както му изнася - а пропо това за съчмите при едър лов е продиктувано от милозливи незнайковци - де, че били опасно повече от куршуми, де че така се пазел дивеча...трудно е да наречеш глупак незнаещия, но тук у нас е все така със законотворците! Лично аз съм пребивал едра свиня - не по-малко от 180 кг. от около 30 м., бягаща, с 10/0...никога нямаше да я улуча в храстите с куршум!

Kолега, в поста си писал, че при групов лов няма подбор. Извинявай но това е чисто месарско мислене. В неделя хубаво разгледай бележката, на какво прасе се ловува, и си виж плана за отстрел, който е спуснат и тогава се замисли дали груповият лов на прасета не е подборен. Отстрелването на определени групи прасета, като приплоди и т.н. не е ли подбор?
0

Сподели темата:


  • (58 Страници) +
  • « Първа
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

4 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 4 гости, 0 анонимни