БГ Лов Форум: Да се разреши ли ползването на ловно нарезно оръжие при групов лов на дива свиня - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (6 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Да се разреши ли ползването на ловно нарезно оръжие при групов лов на дива свиня

Анкета: Да се разреши ли ползването на ловно нарезно оръжие при групов лов на дива свиня (173 потребител(и) са гласували)

Да се разреши ли ползването на ловно нарезно оръжие при групов лов на дива свиня

  1. Не (24 глас(а) [13.87%] - Виж)

    Процент гласували: 13.87%

  2. Да (143 глас(а) [82.66%] - Виж)

    Процент гласували: 82.66%

  3. Нямам мнение (6 глас(а) [3.47%] - Виж)

    Процент гласували: 3.47%

Глас Гостите не могат да гласуват

#41
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
No problemo - само искам да го прочета черно на бяло в закона : "На групов лов на дива свиня се използва гладкоцевно ловно оръжие с боеприпас "Куршум" и нарезно ловно оръжие...." - КЪДЕ ГО ПИШЕЕЕЕ Публикувано изображение/>
А пропо - омръзна ми да се повтарям - на себе си омръзнах не знам за вас - ако е така - извинявам се! Отговора е простичък - в следващия ловен сезон, живот и здраве просто си ходете с карабините тогава ще се разбере...не че мисля някому лошо !
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#42
Потребителя е офлайн   bkp1951@com.bg 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3286
  • Регистр: 03.11.10
Апа ако продължението ти е " с калибър по голям от 8 мм или...................... бла бла".Ще видиш тогава как ще реагират доста от защитниците на закона.

ПП Май почнах като Пири.
https://www.youtube....ch?v=DUlwXAjbd2

https://www.youtube....h?v=0mLoLnnbo84

„Трябва да избираме верни хора на верните места"..................И да ги пазим.............

http://www.slovo.bg/...

"""""Да бъдеш или да не бъдеш и по-точно-Кого и Какво да бъдеш?Кого и какво да не бъдеш? Да бъдеш себе си или да бъдеш скрит под маска? Да бъдеш един, или да бъдеш друг? Да, много хора биха казали-"Бъди себе си", но реално никой винаги не е бил себе си, а светът се крепи на маски, светът се крепи на заблуди, на лъжи..""""
0

#43
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11
Колеги според мен бъркате в тълкуването на закона. Има една презумпция, че каквото не е забранено от закона е разрешено. В закона няма забрана за използване на нарезно оръжие на гонка следователно е разрешено. Членовете които тълкувате не поставят такова изискване а единствено ограничават употребата на гладкоцевното само с боеприпас куршум. От това не може да се направи извод, че всякакви друго оръжие забранено. Тези текстове се отнасят само и единствено до употребата на гладкоцевно оръжие и нямат връзка употребата на нарезно а още по-малко трябва да се тълкуват като забрана за използването на такова.
0

#44
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
Колега блендата по дискусията е ясно очертана - може и да си прав - просто съм свикнал с определението, че при боравене с ООС, каквото е огнестрелното оръжие, всичко да е ясно разписано, а не да се тълкува. Малко сложно ми е да разбера, при разширителни понятия, има ли проблем при лов на пъдпъдъци да се ходи с нарезно - без значение на калибъра - не е забранено доколкото зная!
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#45
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
sorry
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#46
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11
Няма забрана да се ловуват пъдпъдъци с нарезно оръжие, стига да можете да ги уцелите. За пъдпъдък не съм чувал да има такива луди, но има и съм виждал хора ловуващи водоплаващ с нарезно. Не е етично и спортсменско, но не е забранено.
0

#47
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
Ако не е имало - ще има щом е така. Аз например ще си умра от кеф на лов за пъдпъдък с изявената ловна порода птичари ягдтериери ( особено в пълен курник) в дън храсаталаци и шипки с осем милиметрова манлихера - такива пъдпъдъци ще ръшна че...малко хумор не вреди ! Колега todir и този закон, като и останалите приети на "Ура" напоследък са гласувани от хора за които е важен принципа, че докато съм на върха в НС съм баровец, и сега като паднаха са си пак ла....! А що се отнася до ловът с нарезно - та е записано в кои видове лов се ползва нарезно - индивидуален и подборен - друго няма!
Поздрави!
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#48
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11
Колега Анелин дали по време на лов на пъдпъдък ти бракониерстваш сърни и зайци с нарезно или гладкоцевно няма никакво значение. Ти бракониерстваш а не ловуваш пъдпъдък. В този смисъл дори изрично да забранят нарезното при такъв лов реално няма да има абсолютно никакво значение по отношение на бракониерите. Просто ще се създаде поредната безсмислена и лесно заобикаляща се забрана. Помисли малко, като няма пъдпъдък ще вземеш за хищник и пак ще пускаш ягдтериера и ще чакаш с манлихерата. А и между другото да ти напомня, че разрешителното за дребен и прелетен дивеч включва и хищник който може да трепеш с каквото си искаш. Не търси проблеми когато ги няма.
Поздрави и наслука!
0

#49
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
Майтап бе човек - не четеш ли! Ако искам да бракониерствам няма да се хваля , а има и хиляди други начини за тая работа. Малко ред и норми трябва да има - надявам се разбираш! Опитвам се да въведа ред по цитираната тема - простичко е ....и наистина няма проблеми - докато не възникнат - аз лично си ловувам както ми е кеф . И най-важното - доставям си удоволствие без да преча никому. Ала този въпрос с нарезното възникна на едно кафе с поставени високо местни хора -да си кажа и аз не бях се замислял за това, ала уви...поне за сега няма проблеми де!и се надявам да говориш по принцип, защото аз дивеч не ям, нито някой в къщи...и по този повод избягвам да бракониерствам - виж със сарбакана наистина воювам - ама със свръките!
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#50
Потребителя е офлайн   Гаргамел 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 62
  • Регистр: 08.10.12
Дъвкана тема, дъвкана и още не може да се преглътне...
Имам питане:
Имам ли право да участвам в групов лов на дива свиня с нарезно оръжие, при положение, че в удостоверението ми за подборен лов ми е вписана само сърна?Публикувано изображение
Не е важно какво яйце ще снесеш, важното е как ще кудкудякаш!!!!
0

#51
Потребителя е офлайн   bkp1951@com.bg 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3286
  • Регистр: 03.11.10

Виж мнениетоГаргамел написа на 30.03.2013 - 16:59 :

Дъвкана тема, дъвкана и още не може да се преглътне...
Имам питане:
Имам ли право да участвам в групов лов на дива свиня с нарезно оръжие, при положение, че в удостоверението ми за подборен лов ми е вписана само сърна?Публикувано изображение




Закона колега е категоричен, относно удостоверението ти, на основание на което ти си закупил оръжието си.И ти дава право на подборен лов с него само на сърна. Относно груповия лов закона е писан тълкувателно. Поради това колегата Анелин е предложил тази тема за мнения.

Поздрави.
https://www.youtube....ch?v=DUlwXAjbd2

https://www.youtube....h?v=0mLoLnnbo84

„Трябва да избираме верни хора на верните места"..................И да ги пазим.............

http://www.slovo.bg/...

"""""Да бъдеш или да не бъдеш и по-точно-Кого и Какво да бъдеш?Кого и какво да не бъдеш? Да бъдеш себе си или да бъдеш скрит под маска? Да бъдеш един, или да бъдеш друг? Да, много хора биха казали-"Бъди себе си", но реално никой винаги не е бил себе си, а светът се крепи на маски, светът се крепи на заблуди, на лъжи..""""
0

#52
Потребителя е офлайн   Гаргамел 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 62
  • Регистр: 08.10.12

Виж мнениетоbkp1951@com.bg написа на 30.03.2013 - 18:41 :

Виж мнениетоГаргамел написа на 30.03.2013 - 16:59 :

Дъвкана тема, дъвкана и още не може да се преглътне...
Имам питане:
Имам ли право да участвам в групов лов на дива свиня с нарезно оръжие, при положение, че в удостоверението ми за подборен лов ми е вписана само сърна?Публикувано изображение




Закона колега е категоричен, относно удостоверението ти, на основание на което ти си закупил оръжието си.И ти дава право на подборен лов с него само на сърна. Относно груповия лов закона е писан тълкувателно. Поради това колегата Анелин е предложил тази тема за мнения.

Поздрави.

Благодаря колега.
Въпроса ми по-скоро беше риторичен.
Значи, след като закона е писан тълкователно, нарезното оръжие би следвало да се използва само и единствено за подборен лов на разрешения в удостоверението ми дивеч.
Следователно темата е твърде актуална. Ползванетоо на нарезно в груповия лов изисква нарочно потвърждаване от закона. Което най-вероятно ще се случи в най-близко бъдеще. А, дотогава бай бабо да те не среща меца......


Не е важно какво яйце ще снесеш, важното е как ще кудкудякаш!!!!
0

#53
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11

Виж мнениетоanelin написа на 30.03.2013 - 16:53 :

Майтап бе човек - не четеш ли! Ако искам да бракониерствам няма да се хваля , а има и хиляди други начини за тая работа. Малко ред и норми трябва да има - надявам се разбираш! Опитвам се да въведа ред по цитираната тема - простичко е ....и наистина няма проблеми - докато не възникнат - аз лично си ловувам както ми е кеф . И най-важното - доставям си удоволствие без да преча никому. Ала този въпрос с нарезното възникна на едно кафе с поставени високо местни хора -да си кажа и аз не бях се замислял за това, ала уви...поне за сега няма проблеми де!и се надявам да говориш по принцип, защото аз дивеч не ям, нито някой в къщи...и по този повод избягвам да бракониерствам - виж със сарбакана наистина воювам - ама със свръките!

Разбира се не съм си и помислил, че говориш сериозно иначе нямаше да ти пожелая наслука :) Давам пример колко безсмислени са изричните забрани за такива неща. Ако искаш и .700 Nittro Express ходи за пъдпъдък, но в момента в който убиеш нещо различно от пъдпъдък отиваш по други членове от закона и една таква разпоредба би била излишна дори и като превенция.
Забелязал съм, че законите в България са напълно неразбираеми за обикновения човек нямащ юридическа подготовка. От друга страна и пъдарите са също толкова неграмотни в законодателството и правомощията си. Дори ви ИАГ са такива а какво остава за обикновените горски. От трета страна за да се пребориш с пъдарска тъпотия трябва да инвестираш значителна сума пари и нерви. През цялото време презумпцията е, че си виновен и ти трябва да доказваш невинност а не те вина. Всичко това кара хората да подхождат страхливо към срещата с подобни индивиди и да защитават правата си. Разбирам го, виждам какво става като дойде проверка в дружинката ми. Половината хващат най-дълбоката чалия качили идват да ги колят, а иначе всичко им е редовно то игла до конец.
0

#54
Потребителя е офлайн   emil5koff 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 780
  • Регистр: 29.06.08

Виж мнениетоГаргамел написа на 30.03.2013 - 19:19 :

Виж мнениетоbkp1951@com.bg написа на 30.03.2013 - 18:41 :

Виж мнениетоГаргамел написа на 30.03.2013 - 16:59 :

Дъвкана тема, дъвкана и още не може да се преглътне...
Имам питане:
Имам ли право да участвам в групов лов на дива свиня с нарезно оръжие, при положение, че в удостоверението ми за подборен лов ми е вписана само сърна?Публикувано изображение




Закона колега е категоричен, относно удостоверението ти, на основание на което ти си закупил оръжието си.И ти дава право на подборен лов с него само на сърна. Относно груповия лов закона е писан тълкувателно. Поради това колегата Анелин е предложил тази тема за мнения.

Поздрави.

Благодаря колега.
Въпроса ми по-скоро беше риторичен.
Значи, след като закона е писан тълкователно, нарезното оръжие би следвало да се използва само и единствено за подборен лов на разрешения в удостоверението ми дивеч.
Следователно темата е твърде актуална. Ползванетоо на нарезно в груповия лов изисква нарочно потвърждаване от закона. Което най-вероятно ще се случи в най-близко бъдеще. А, дотогава бай бабо да те не среща меца......

Няма нищо тълкувателно в закана.Има основен принцип в правото известен на всички, че това което не е забранено е разрешено. "Забраняването" от своя страна, може да стане с изрично посочване на забранените неща(прилага се когото нещата подлежащи на забрана са относително малко и могат да бъдат изброени) или чрез "изваждане пред скоба" на разрешеното, като всички останали варианти се считат за забранени(прилага се когато разнообразието на казусите е голям и не могат да бъдат изрично упоменати). Последното, не трябва да се бърка и не противоречи по никакъв начин на посочения основен принцип, просто изяснява значението на използваните в него думи(понятия) . В Чл. 56. (1) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г.) е посочено, че ловуването се извършва с гладкоцевно или нарезно огнестрелно ловно оръжие.Ако в следващите членове на закона или в друг нормативен акт не е записано някакво ограничение, а такова няма, законова пречка да се използва нарезно оръжие в групов лов на диво прасе не съществува. Последното се отнася и за нарезно оръжие придобито след завършен курс за подборен лов, независимо какво пише на удостоверението ти.С него обаче, по правилата за подборен лов,може да ловуваш само на вида дивеч посочен в удостоверението. Никой не ти забранява, например с оръжие което си придобил за подборен лов на сърна, примерно в .223 rem., да го ползваш за нормален (не подборен) лов на глухар, на хищник, а ако не те притеснява калибъра, и на колективен лов на диво прасе.
0

#55
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
Надявам се не тренираш бъдеща пледоария, а като ти чета думичките : "само", "независимо" , "нормален"...твърде трудно за обяснение, а как ще е за разбиране - да не ти се налага де !Няма следващи членове на закона приятелю, камо ли друг нормативен акт - Закона е най-висшия нормативен акт , а Правилника (в който материята не е третирана никак) само пояснява кое-как се случва. Като го погледнеш - тъпичък закон - приличат си с последните олигофрени дето го допълваха и кърпеха по размера си - куца работа. Но аз също смятам, че нарезно оръжие ще вземеш ако имаш разрешително за подборен лов на един определен вид дивеч и би трябвало да го ползваш именно за това - аз имам за подборен на сърна, ако ще ходя (примерно разбира се...абе съвсем имагинерно) на диво прасе с манлихерата, то не трябва ли да изкарам допълнително още един курс с изпит за подборен лов на диво прасе пък тогаз да пробвам и на групов с нея (ама съвсем примерно)! Игнорирам ловът на елени, за мечки - там е друга история....
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#56
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11

Виж мнениетоanelin написа на 31.03.2013 - 15:49 :

Няма следващи членове на закона приятелю, камо ли друг нормативен акт - Закона е най-висшия нормативен акт , а Правилника (в който материята не е третирана никак) само пояснява кое-как се случва.

:blink:
Много искам да го видя този закон с един член :blink:
0

#57
Потребителя е офлайн   Стоян 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 257
  • Регистр: 18.01.12
Действително човек може да се обърка, особено ако не е юрист. Все пак мисля, че въпросът не стои на дневен ред - липсва изрична нормативна забрана за ловуване с нарезно ловно оръжие при групов лов на дива свиня. Законодателно ограниченият вид боеприпас при този лов "тип куршум" също сочи на извода, че не е нарушение ловуването с ловно нарезно оръжие при групов лов на дива свиня. Излишно би било да се впускаме в тълкуване на законодателството на други държави, още повече на такива, с които правните ни системи са сходни. Дори и да направим това, пак ще стигнем до същия извод. Така че лично моето мнение е, че този спор е излишен. Отделен е въпросът, че никога, когато са ни проверявали при такъв лов, не е ставало и дума защо част от колегите са с карабини. Вярно е, че проверяващите не са критерий за блестящи нормативни познания, но и това е показателно.
0

#58
Потребителя е офлайн   emil5koff 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 780
  • Регистр: 29.06.08
Жалко, че ти звучи като пледоария, приятелю! Вместо да вадиш и анализираш думички, можеше да се напънеш да разбереш какво съм искал да кажа с тях! В закона има много недомислици, но точно там където го "чукаш", му е най-малкия проблем.
0

#59
Потребителя е офлайн   anelin 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 3073
  • Регистр: 12.12.08
Абсолютно - така е това е най-малкия проблем! За другите му доста грозни кусури, ще го коментирам, но на друго място! Това първо, второ - някак си оставам неразбран : Аз не атакувам хората ходещи на лов с карабини - всъщност ми е все тая, като оставим настрана либерализма ми! Въпроса е, че обичам не само аз, но и хората които познавам да сме наясно с реалността! А тази реалност може да ни изиграе лош номер на първия ловен излет групов лов на дива свиня! Аз не случайно повдигам този наглед малък кусур - и то е защото нещо, някъде съм чул...така, че споко - не упреквам никого и не заклинам ловът с нарезно...в случая просто повдигам една визия и я поставям на публичен оглед и дискусия - нещо против? Все пак има и други теми в които се развихрят единствено и само мераци - глей ся Тодире - аз съм със снайперска пушка още от 1983 г. ! Знам какво е ранен човек (не е моя заслугата де) и прочее и никога няма да отида на групов лов с нарезно - ама то си е , както казах вече - моя работа!
Поздрави!
Всяка сутрин в Африка, една антилопа се пробужда. Тя знае, че трябва да бяга по-бързо от най-бързият лъв или ще умре.
Всяка сутрин един лъв се пробужда. Той знае, че трябва да надбяга най-бавната антилопа или ще умре от глад.
Няма значение дали си антилопа или лъв, когато слънцето се покаже... по-добре започни да бягаш.

Африканска поговорка
0

#60
Потребителя е офлайн   todir 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 396
  • Регистр: 04.02.11

Виж мнениетоanelin написа на 31.03.2013 - 18:13 :

Все пак има и други теми в които се развихрят единствено и само мераци - глей ся Тодире - аз съм със снайперска пушка още от 1983 г. ! Знам какво е ранен човек (не е моя заслугата де) и прочее и никога няма да отида на групов лов с нарезно - ама то си е , както казах вече - моя работа!
Поздрави!

Това в каква връзка ми го казваш?
0

Сподели темата:


  • (6 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни