БГ Лов Форум: АНКЕТА: Груповият лов на дива свиня през януари, ДА или НЕ? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (36 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

АНКЕТА: Груповият лов на дива свиня през януари, ДА или НЕ?

Анкета: Груповият лов на дива свиня през януари? (760 потребител(и) са гласували)

Груповият лов на дива свиня през януари?

  1. ДА (456 глас(а) [60.00%])

    Процент гласували: 60.00%

  2. НЕ (298 глас(а) [39.21%])

    Процент гласували: 39.21%

  3. Нямам мнение (6 глас(а) [0.79%])

    Процент гласували: 0.79%

Глас Гостите не могат да гласуват

#21
Потребителя е офлайн   rado.72 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 725
  • Регистр: 29.06.09
Аз гласувах с не ред е на хищника
И когато ке дойде времето да избираш.Со кого да вървиш заедно,ей тогава да си помислиш какви хора искаш да имаш ти до себе си.Искай такива дето ще ти казват всичко.И хубавото.И лошото.И доброто.И кривиците.Защото ако искаш да имаш край тебе такива,дето ще правят след тебе каквото ти си правил.Такива дето ако кимнеш с глава и те ще кимват.......Ехейй ,че ако е така защо са ти......Ако е така,тя сянката ти прави същото.Като искаш някой да повтаря по тебе ходи си сам със Сянката си.Като искаш дружина ей тогава намери хора,дето няма да гледат в тебе.Ами да гледат в същата посока.
0

#22
Потребителя е офлайн   П.Пенчев 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 2019
  • Регистр: 04.07.13
И аз гласувам с не-заради майките.
"Никто в человеческом обществе не относится к диким животным природы так бережно, как охотники" - Всеволод Сысоев
0

#23
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09
Дива свиня: .... по традиция B)
Подборен лов целогодишно
- мъжки, приплоди, едно- и двегодишни прасета
- женски прасета
Групов лов на дива свиня - от 1 октомври до втората неделя на месец януари
Групов лов в ловни дворове към бази за интензивно стопанисване на дивеча - мъжки и приплоди - от 1 октомври до последния ден на февруари
Гласувах с ДА и невиждам защо трябва някой да ми ограничава лова .... и защо не се учим от държави с ловна история и култура , а тепърва трябва да "откриваме топлата вода" и с ограничения да повешаваме ловният си дух ..... абсолютен т`шак :D
Това с мрънкането за удължаване срока на водоплаващ и мечтата на някои за либерализация на режима за лов на хищници са смешни алибализми нямащи нищо общо с лова на диво прасе .
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#24
Потребителя е офлайн   kjuchukov89 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 80
  • Регистр: 25.10.08
Гласувах със ДА!

Но да се бият само глигани.Една част от ловците в цяла България да пазят майките не става,след като други са бракониери и бият денонощно каквото излезе на мушката.


Поздрави и Наслука!
Без болка няма любов,казал заека,и скочил върху таралежа!!!
0

#25
Потребителя е офлайн   запален по лова 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 690
  • Регистр: 10.03.11
Гласувах с Не !
Три месеца гонка е достатъчно.
През януари ,които иска да ходи на селекционен лов:
- от чакало - защото доста възрасти колеги или такива с проблеми от многото ходене ще си пробват слуката.
- на ход - най-майсторския лов.
Предимства:
И в двата случая грешката да се отстреля женска свиня над 2 години е минимална.
В тези тежки месеци стадата не се разгонват и пръскат.
Ще се прави селекция на животните с външни признаци за кръстоска с полудиви свине.
И в делнични дни в ловностопанския район ще има ловци и бракониерите ще се вардят.
Подхранването ще е по-редовно.В много дружини с последния ловен ден свършва и подхранването.
0

#26
Потребителя е офлайн   Pano 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1128
  • Регистр: 05.01.12

Виж мнениетоП.Пенчев написа на 18.11.2013 - 12:56 :

И аз гласувам с не-заради майките.


+1
0

#27
Потребителя е офлайн   Pano 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1128
  • Регистр: 05.01.12
Защо анкетата е анонимна........???????
0

#28
Потребителя е офлайн   popov308 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1339
  • Регистр: 20.09.10

Виж мнениетоПанайот Чолаков написа на 18.11.2013 - 13:48 :

Защо анкетата е анонимна........???????

Не е анонимна. Всеки може да напише отдолу как е гласувал. Дори ми се струва препоръчително да се изложат някакви мотиви за избора.
Ето, на мен ми прави впечатление, че против ловуването на свиня през януари са предимно хоря, снимали се птичи висулки по коланите и ръцете. Там където птичият лов е силен, рядко се случва да е силен и свинския лов, поради особеностите на региона. Това ме кара да мисля, че анкетата няма да е обективна. Много лесно е, като нямаш свински лов в района, да кажеш "не". В нашият район обаче птичият лов е една пародия и преминава в очакване и подготовка за едрия лов. Трудно ми е да си представя, че ловец на нашето "дередже" ще гласува с не"... или ако го направи, трябва да изложи сериозни аргументи.
Не случайно посочих, че размножителният период на свинята започва от ноември. Това означава, че през ноември и декември също има бременни свине. Е какво, да вземем да спрем да ловуваме през ноември и декември!!?
Предлагам когато се взема становище, ловецът да посочва в какъв район ловува и въобще има ли прасета там. Аз не се меся в разговорите на птичарите /веднъж го направих и сгреших/. Не бих искал и те да се месят по въпроси, които не ги интересуват и не са от значение за тях.
0

#29
Потребителят е онлайн   moleca 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1320
  • Регистр: 19.08.09
Аз също гласувах с НЕ.
Нека оставим дивеча да се размножава спокойно. Все пак е достатъчно времето за груповия лов
С това ще остане и някоя и друга сърна, която някои "ловци" могат да припознаят като глиган.
А който е мераклия - варда за хищник!
0

#30
Потребителя е офлайн   Павел Китов 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 98
  • Регистр: 03.04.13
Здравейте колеги!

Аз също гласувах с НЕ, поради няколко причини:
- отпускането на режима няма да е правопропорционално на дисциплинираността на повечето ловци - тук донякъде подкрепям и колегата piri, с тази уговорка, че аз разбирам съчетанието "не са дозрели" в градивно-критичния смисъл;
- начинът по който се провежда групов лов на дива свиня предизвиква сериозен стрес у животните, което пък влияе върху нормалното развитие на популациите и чисто математически увеличаване на срока до края на Януари ще повиши и въпросния стрес с над 10%;
- продължаване на груповия лов на двиа свиня, ще ангажира повече време, средства и емоции у ловците, които иначе биха се възползвали от това да отидат да ловуват на хищник, отново чисто математически това дава повече шанс на тяхната популация спрямо тази на дивата свиня. А сигналите за състоянието на и са доста красноречиви в последните 3-4 години.
Бих искал да добавя, че всеки е прав за себе си и наистина на всички е ясно, че има много неразрешени проблеми пред нас, българските ловци, но разрешаването им не е извън нас самите и то започва с осъзнаването на собствените ни грешки и най-вече с признаването им.
Поредната добра анкета и инициатива на bglov.

Поздрави и наслука...
Just do it!
0

#31
Потребителя е офлайн   Ангел Ангелов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1054
  • Регистр: 15.05.08
Твърдо Не!
0

#32
Потребителя е офлайн   piri 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: Banned
  • Мнения: 10297
  • Регистр: 15.02.11
Нека да оставим снимката на колегата Чолаков на мира. След като е влязъл и гласувал, значи го интересува въпроса и съм сигурен че ходи на свински лов.
Януари е най-студения зимен месец, по време на който е препоръчително дивеча не да се тормози а да се остави на спокойствие. Да се безпокои единствено с подхранване.
Много удобно желаещите винаги и всичко което води до повече ловни дни пропускат да поразсъждават по очевидния проблем на българския ловец. В желанието си да добие масовия български ловец повече месо и трофеи с най-различни законни и незаконни средства (зер бракониерите се обиждат ако не ги наречеш ловци) в играта е вкаран цял арсенал. Наред със сачмите, карабините, термовизиите, кучетата-държачи, копията и що ли още не идва някак естествено и зорът за удължаване на ловните сезони. Доскоро бе масова практика да се отстрелва винаги най-едрото животно. В повечето случаи - майката.
Та какво ще стане с приплодите на тая майка ако през януари в снега ги подгонят и кучетата държачи? Не е никак случайно, че все повече представители на българското общество се отвращават от нашата гилдия и хич не е за гордост да се похвалиш някъде че си ловец. При 130 000 ловци е напълно ясно, че почти всеки български гражданин познава ловци лично с техните качества и слабости.
Хищническото отношение към природата никога не е довело до нещо добро. Виждате какво стана с горите като направиха неограничен дърварския сезон - дървосекачи и дървени бракониери ликвидираха горите в страната.
Не е далеч от акъла да се замислим дали вместо да се удължава ловния сезон да се върне към старото положение - края на декември и дивеча да почива.

Пример: Сдружението Х има 66 прасета за миналия сезон.

Сега лова става до края на януари - падат 76 прасета. Кеф!!!

Догодина - обаче очакванията са да са 45 прасетата, защото при дивеча и опазването и прекомерния лов водят до измениния в геометрична прогресия.

Условията за възпроизводството на дивата свиня не са добри, като това адаптивно животно е ограничено почти изцяло от два човешки фактора - прекомерен лов и бракониерство.
Нека да помислим за факторите, които ще позволят дивеча да се възстанови, а тогава нямам против нека да се отпускат при пикове в запаса допълнителни излети.
Другия фактор е че при студено време и гонене с кучета сърната много се изтощава и даже без бракониерски посегателства перспективите да отгледа здраво и силно поколение не са добри.

Първосигналните идеи са примамливи, за човек с малък опит в лова са извинителни, но не и за колегите с опит от 5, 10 и повече ловни сезона, които виждат простия факт че дивата свиня като дивеч НАМАЛЯВА. При всичките колебания и колебанийца посоката е надолу. Удължаването на сезона е още един фактор за увеличаване на пресинга.
На добра слука на истинските колеги между нас!!!

Спамът на пири е единственият който се санкционира. С ХИЛЯДИ ЧАСОВЕ.

Волтер: Може да не съм съгласен с мнението ти, но ще дам живота си за да можеш да го изразяваш свободно.

Гордея се с трънчани - 93 % на референдума отрекоха минния мираж.

Отвращавам се от алчни човечета, посягащи на ловната ни организация.
0

#33
Потребителя е офлайн   piri 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: Banned
  • Мнения: 10297
  • Регистр: 15.02.11
Българския ловец не мисли ама въобще не мисли за собственото си бъдеще. Преди като се обсъждаше това удължаване на сезона до втората неделя на януари, тоест с около 13% някои като мен писахме, че това ще намали слуката. Оказахме се прави, то няма нужда от особени изчисления, но ето че сега идва поредния транш. Ако се увеличи до края на януари това означава че сезонът става по-дълъг с още 4-6 излета. Така за няколко години ловните излети от 30 дни за дива свиня стават 40 дни, преизчислено в брой ловци с 33% отгоре това означава че 130000 ловци стават все едно 172000. Ами чакайте го дивеча да се увеличи. Па СЛРБ както са се засилили да махат и площта на единица ловец, то ненаситността нито има начало нито има край.

А нас ловците без дивеч кучета ни яли - защото и сто излета да ни отпуснат като няма прасета .... мижи да те лажем. То защо хората се принудиха да пазят майките, сигурно от много дивеч?!?! :lol:/>/>

.............................................................

Този пост е редактиран от Васил Терзийски: 18.11.2013 - 15:52
Причина за редакцията: Не прави спам!

На добра слука на истинските колеги между нас!!!

Спамът на пири е единственият който се санкционира. С ХИЛЯДИ ЧАСОВЕ.

Волтер: Може да не съм съгласен с мнението ти, но ще дам живота си за да можеш да го изразяваш свободно.

Гордея се с трънчани - 93 % на референдума отрекоха минния мираж.

Отвращавам се от алчни човечета, посягащи на ловната ни организация.
0

#34
Потребителя е офлайн   dogan73 

  • Потребител
  • PipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 15
  • Регистр: 10.12.08

Виж мнениетоВасил Терзийски написа на 18.11.2013 - 10:23 :

Откривам АНКЕТА на тема: Груповият лов на дива свиня през януари, ДА или НЕ?

Анкетата е анонимна, но се надявам, че ще аргументирате вашите гласове. Резултата от анкетата и част от дискусията ще бъдат публикувани в януарския брой на списание "Български ловец". Наслука.

Категорично НЕ. първо нарушава се брачния период на животните, спокойствието е решаващо за да има нормална бременност и отглеждане на малките прасета след това. Имам наблюдение, че женските, като родят в ловищата, в които ловуваме, след това и техните приплоди там местообитават и раждат не мигрират. Второ след 31.12 на текущата година трябва да си подновяваш билета за следващата, което за повечето ловци си е бая пара, предвид харчовете, през месец декември и трето прибирането на селскостопанската продукция в планинските райони започва към края на септември и продължава през м.октомври, нека тези 15 дни от м. януари, да ги дадат през втората половина на м.септември, тогава и законотвореца ще има очи да каже че прави опити да помага на отрудените селяни.
0

#35
Потребителя е офлайн   piri 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: Banned
  • Мнения: 10297
  • Регистр: 15.02.11
Учудвам се на едно нещо - защо анкетата е анонимна? Може ли да стане очевидна? Освен да е анонимна защото има хора които в писанията си са за, а попълвайки са против друго не се сещам.
На добра слука на истинските колеги между нас!!!

Спамът на пири е единственият който се санкционира. С ХИЛЯДИ ЧАСОВЕ.

Волтер: Може да не съм съгласен с мнението ти, но ще дам живота си за да можеш да го изразяваш свободно.

Гордея се с трънчани - 93 % на референдума отрекоха минния мираж.

Отвращавам се от алчни човечета, посягащи на ловната ни организация.
0

#36
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26369
  • Регистр: 17.02.08

Виж мнениетоПанайот Чолаков написа на 18.11.2013 - 13:48 :

Защо анкетата е анонимна........???????

Така съм решил като автор на анкетата. Мисля, че колегите ще бъдат по спокойни да изразят чрез своя глас това което наистина мислят! Аз вярвам в честността на българските ловци (съфорумци в БГ ЛОВ) и както се вижда, почти всеки описва аргументите си за отговора който е дал.
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#37
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26369
  • Регистр: 17.02.08

Виж мнениетоpiri написа на 18.11.2013 - 14:43 :

.............................................................

Колега, не прави спам, пиши по темата!!! Това е предупреждение!
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#38
Потребителя е офлайн   Николай Драгинов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 339
  • Регистр: 11.05.08

Виж мнениетоDenislav_Georgiev написа на 18.11.2013 - 10:36 :

Виж мнениетоСОНЯ АНДОНОВА написа на 18.11.2013 - 10:31 :

Гласувах с НЕ защото масово се бият майки а през януари те са заплодени.


И аз гласувах с НЕ, по същата причина! Не са много хората, които могат да разпознаят женско и мъжко прасе, което бяга гонено от кучета. Да не говорим, че месари много и не им мигва окото да стрелят по каквото мърда.
.... Лично аз бих се радвал да се удължи патешкия лов, защото за поредна година топлото време измества сезона и прелета ще дойде тъкмо щом дойде забраната.

Поздрави и слука !

И аз гласувах с НЕ, по същата причина! Наслука!
0

#39
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26369
  • Регистр: 17.02.08

Виж мнениетоdirektora написа на 18.11.2013 - 14:13 :

- начинът по който се провежда групов лов на дива свиня предизвиква сериозен стрес у животните, което пък влияе върху нормалното развитие на популациите и чисто математически увеличаване на срока до края на Януари ще повиши и въпросния стрес с над 10%;

Колега къде в анкетата пише за увеличаване на срока? Пита се ДА или НЕ на груповия лов през януари, а в този месец е от 1ви до втората неделя! Тоест, дали изобщо да има такива ловни дни!
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#40
Потребителя е офлайн   piri 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: Banned
  • Мнения: 10297
  • Регистр: 15.02.11
Ами всички го разбрахме така, да прощаваш. Ти си го написал така. Може би не си се изразил правилно... Януари не е някакъв месец до втората неделя. Иначе аз съм да се върне старото положение - до Нова година, а ако има причини да се пуснат още някой и друг излет - примерно много свине, чума... а сега стана 13% повече ловно напрежение върху дивеча, а текста на темата подсказваше за доразширение на сезона във вреда на ловците и на дивеча с още 6 излета.
На добра слука на истинските колеги между нас!!!

Спамът на пири е единственият който се санкционира. С ХИЛЯДИ ЧАСОВЕ.

Волтер: Може да не съм съгласен с мнението ти, но ще дам живота си за да можеш да го изразяваш свободно.

Гордея се с трънчани - 93 % на референдума отрекоха минния мираж.

Отвращавам се от алчни човечета, посягащи на ловната ни организация.
0

Сподели темата:


  • (36 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни