БГ Лов Форум: Трябва ли да се разреши груповия лов на сърна? - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (22 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Трябва ли да се разреши груповия лов на сърна?

Анкета: Трябва ли да се разреши групов лов на сърна? (602 потребител(и) са гласували)

Трябва ли да се разреши групов лов на сърна?

  1. Гласувал Да (309 глас(а) [51.33%] - Виж)

    Процент гласували: 51.33%

  2. Не (293 глас(а) [48.67%] - Виж)

    Процент гласували: 48.67%

Глас Гостите не могат да гласуват

#61
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетоset написа на 15.02.2012 - 18:13 :

Ловът за всеки човек е различен. Някой носи пушката, за да отстреля трофей, друг за хищник, трети за месце. Един е свинар, друг лисичар, а трети пилчар. Всеки има свое разбиране.

Та лова е доста индивидуално изживяване. ;)

Е те точно това се опитвам да им обясня в няколко теми... а те натискат, че ловец е тоя с птичар и пълна висулка... Другото не е ловец, а е Katena4o... :lol: :lol:
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#62
Потребителя е офлайн   set 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 443
  • Регистр: 07.03.08
Не е нужно да те разбират. Нужно е сам да се разбираш и приемаш. Миналия ловен сезон имам 3 илзета. Толкова исках, толкова направих. Малко вътрешен интелектуален сблъсък на тема убиване и т.н. Но да не разводняваме темата за сърнешкия лов.

П.с. всички сме Katena4o. Със своето си разбиране за ловуването..

П.с.2. Много слука пожелавам на колегите.

П.с.3. Респект към мнението на колегата Piri.
Прост свинар.
0

#63
Потребителя е офлайн   Валери Стоилков 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1002
  • Регистр: 14.12.08

Виж мнениетоset написа на 15.02.2012 - 19:03 :

П.с. всички сме Katena4o. Със своето си разбиране за ловуването..


Това го разбирам, но не мога да разбера защо отричате правото и сте против възможността ловците, които имат друго разбиране да го правят. Аз лично не харесвам ловът на сърни, но не го отричам.


Айде, наслука и да не ви пука !
0

#64
Потребителя е офлайн   TRAP_ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1598
  • Регистр: 18.09.11

Виж мнениетоВалери Стоилков написа на 15.02.2012 - 19:20 :

Виж мнениетоset написа на 15.02.2012 - 19:03 :

П.с. всички сме Katena4o. Със своето си разбиране за ловуването..


Това го разбирам, но не мога да разбера защо отричате правото и сте против възможността ловците, които имат друго разбиране да го правят. Аз лично не харесвам ловът на сърни, но не го отричам.
50/50
0

#65
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоset написа на 15.02.2012 - 19:03 :

Не е нужно да те разбират. Нужно е сам да се разбираш и приемаш. Миналия ловен сезон имам 3 илзета. Толкова исках, толкова направих. Малко вътрешен интелектуален сблъсък на тема убиване и т.н. Но да не разводняваме темата за сърнешкия лов.

П.с. всички сме Katena4o. Със своето си разбиране за ловуването..

П.с.2. Много слука пожелавам на колегите.

П.с.3. Респект към мнението на колегата Piri.

:D " set " , миналия сезон си излязъл 3 излета защото така си преценил ;) и няма нищо лошо само че ..... ЗАЩО заемаш мястото в дружинката на някое момче което ще даде всичко от себе си за лова и дивеча ?!
Интелектуален сблъсък .... :D хора с висок интелект не бъркат лова с убийства бе !!!!
И ти си от тези дето си мислят че са ловци защото имат пушка :D Не , не това не е ловец .... Ловец е съвкупност от характер и качества непостижими и не понятни за много хора с пушки ;)
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#66
Потребителя е офлайн   set 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 443
  • Регистр: 07.03.08
Колега gsp, няма да влизам в тона и стила ти. Ако имаш желание, върни се назад и прочети мнението ми за разрешаването на груповия лов.

Всеки има своята идея и избор защо ловува.

Много слука ти пожелавам.
Прост свинар.
0

#67
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоset написа на 15.02.2012 - 22:00 :

Колега gsp, няма да влизам в тона и стила ти. Ако имаш желание, върни се назад и прочети мнението ми за разрешаването на груповия лов.

Всеки има своята идея и избор защо ловува.

Много слука ти пожелавам.

Колега " Set " по сърни , НЕ стрелям отдавна , няколко години преди да ни ги забранят . Не страдам от скрупули но ... вече по ми харесва да ги виждам как се мотаят около двора ми ... но да си хвърля пушката?! Не , не това не мога да го направя за нищо и за никой .
Поздрави !
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#68
Потребителя е офлайн   set 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 443
  • Регистр: 07.03.08
Разбира се. Аз също не бих я захвърлил. За това внимавам по какво стрелям.

Всичко добро колега!
Прост свинар.
0

#69
Потребителя е офлайн   uazuaz 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 394
  • Регистр: 11.05.11
Твърдо против, това е най-хубавото животно в гората, ако се разреши такава глупост, след година няма да остане сърна в гората!!!
0

#70
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09
Много мили приказки от доста колеги... Дано да мислите така и в гората... :lol:
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#71
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09

Виж мнениетоKatena4o написа на 16.02.2012 - 08:48 :

Много мили приказки от доста колеги... Дано да мислите така и в гората... :lol:

Владе , ас съм ЗА груповвият лов на сърна ( защото е традиционен и така трябва да си остане ) и спазването на закона , против съм всякакви забрани и ограничения .... дори и за скоростта по пътищата .
Всички знаят къде има полиция по магистрала Тракия но не на всички им стиска :D да карат с 200 , 220 че и нагоре така че .....
Приятен ден !
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#72
Потребителя е офлайн   villeger 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 229
  • Регистр: 16.05.11
[[/quote]
Колега Стоянов, първо и най-важното - да ходиш на лов и да не те интересува месото е нещо много лошо... Противно на общото мнение, месар и кожар е истинската причина ловците да са ловци още от древността...


Ловец сега и ловец в древността са две различни понятия! Когато бях още незаконен ловец(бракониер) съм взел доста душички. Ако ме питат защо-отговора е прост(ще го запазя за себе си). От както съм законен по сърна не съм стрелял и само веднъж ме беше яд, защото по-надолу друг я "свитна". Съгласен съм да се разреши груповият лов, но да има някакви правила, които наистина да се спазват. А не да се даде бележка за една сърна на еди кой си, а след това да са ударени 3 и само този който е трябвало да стреля не е стрелял.
ПАЗЕТЕ ДИВЕЧА!!!!!!!!!!!!!!
0

#73
Потребителя е офлайн   piri 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: Banned
  • Мнения: 10297
  • Регистр: 15.02.11
Трап последното ти мнение ми допада, но да знаеш пълен хит си е това че сърните щели без лов да се изродят. При толкова много хищници това е невъзможно. По-точно е да се каже че някои ловци :-) ще се изродят, да знаеш. Катеначо, приятелю, ти си младо момче но и мислещо, имаш доста повече в главата отколкото даже предполагаш. Та ще ти кажа че наближава времето когато няма да искаш да стреляш по сърна. Просто акълът ти ще те заведе на този извод. Няма да ти трябват повече от пет години.
Мен вече не ме кефи даже глиган като ударя. Първите пет-шест свине ми беше кеф, но претръпнах. Ахмед Бозов е прав в нещо което е велика истина. Много по-добре е да видиш дивеча, ако щеш издебни го значи ставаш за ловец и да го оставиш особено като е толкова красиво животно.
Виледжер, ти си един от малкото които могат да извървят пътя от бракониерската проява (на младини в незряла възрасти като не си бил ловец така са ти се стекли нещата) към осъзнат човек и ловец и само мога да те поздравя. Радвам се че сме земляци.

Иво Андрич: Ще дойде време когато умният ще замълчи, ще се чува гласът на глупака а изметът ще забогатее. :(

Поздрави на всички!

Моята мацка е квалитетна, така да се каже. Дълги години бях упорит като дива свиня и я свалях безуспешно. Че много бяха на опашката. Веднъж и казвам - имам ли поне минимален шанс. Тя вика Да, ти си ми най-навит но ще ме имаш когато се откажеш от мен. След доста време изтрезнях и се отказах от нея. И тогава тя сама дойде при мен и ми каза че се е убедила в моята любов. И сме заедно и до днес.
Та така и с лова на разните видове дивеч, трябва да се откажем от даден вид когато е малко, за да не го задушим с "любовта" си към него и да го ловуваме после с истинска любов, когато е наистина в цветущо състояние. И това ще стане толкова по-скоро, колкото наистина навлезе нов дух сред нас ловците на взаимно уважение, на не прецакване, на небракониерство. Тогава ще ни задължават и на лов за сърни да ходим защото ще са наистина много. България позволява спокойно половин милион сърни.
На добра слука на истинските колеги между нас!!!

Спамът на пири е единственият който се санкционира. С ХИЛЯДИ ЧАСОВЕ.

Волтер: Може да не съм съгласен с мнението ти, но ще дам живота си за да можеш да го изразяваш свободно.

Гордея се с трънчани - 93 % на референдума отрекоха минния мираж.

Отвращавам се от алчни човечета, посягащи на ловната ни организация.
0

#74
Потребителя е офлайн   TRAP_ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1598
  • Регистр: 18.09.11
На времето беше задължително да ,се предават яйца от врани,крила от тях,задължително убити лисици дори малки лисичета изкопани от дупките.Бележки се даваха по всяко време на годината за хищници.А сега какво нищо дори и бележки за индивидуален лов на хищници след края на сезона не дават на повечето места.
И защо все избягвате този въпрос отговорете най на после.Само ми коментирата била хубаво и мило животно а ми другите животни не са ли хубави?Трябвала ли и те да се забранят?Въобще лова да се забрани трябва ако е по вашата логика?Отговорете ?
0

#75
Потребителя е офлайн   villeger 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 229
  • Регистр: 16.05.11

Виж мнениетоTRAP_ написа на 16.02.2012 - 11:00 :

На времето беше задължително да ,се предават яйца от врани,крила от тях,задължително убити лисици дори малки лисичета изкопани от дупките.Бележки се даваха по всяко време на годината за хищници.А сега какво нищо дори и бележки за индивидуален лов на хищници след края на сезона не дават на повечето места.
И защо все избягвате този въпрос отговорете най на после.Само ми коментирата била хубаво и мило животно а ми другите животни не са ли хубави?Трябвала ли и те да се забранят?Въобще лова да се забрани трябва ако е по вашата логика?Отговорете ?



Много малко са хората, които ползват бележката по предназначение и не само нея. :unsure: Сърната е мила-да(не съм контактувал много с нея :lol: ); Хубава е- да (въпреки,че не е мой тип), но това не е претекст да бъде забранена или ако е грозна разрешена. Ако в една ловна територия няма прасета ловците биха ли си взели такава бележка и дали от съответното горско ще възразят да им я дадат? В началото на сезона изкачаха по-3-4 на излет, дори на гонка. В средата на ноември на 2-3 гонки 1-2. Къде изчезнаха-незнам. може да са отишли на юг. Та отново да се повторя- да да се разрешат за ловуване на групов лов. :lol:

Наслука!!!!!
ПАЗЕТЕ ДИВЕЧА!!!!!!!!!!!!!!
0

#76
Потребителя е офлайн   TRAP_ 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1598
  • Регистр: 18.09.11

Виж мнениетоvilleger написа на 16.02.2012 - 11:39 :

Виж мнениетоTRAP_ написа на 16.02.2012 - 11:00 :

На времето беше задължително да ,се предават яйца от врани,крила от тях,задължително убити лисици дори малки лисичета изкопани от дупките.Бележки се даваха по всяко време на годината за хищници.А сега какво нищо дори и бележки за индивидуален лов на хищници след края на сезона не дават на повечето места.
И защо все избягвате този въпрос отговорете най на после.Само ми коментирата била хубаво и мило животно а ми другите животни не са ли хубави?Трябвала ли и те да се забранят?Въобще лова да се забрани трябва ако е по вашата логика?Отговорете ?



Много малко са хората, които ползват бележката по предназначение и не само нея. :unsure: Сърната е мила-да(не съм контактувал много с нея :lol: ); Хубава е- да (въпреки,че не е мой тип), но това не е претекст да бъде забранена или ако е грозна разрешена.
Колега благодаря за отговора .Дори отговори много точно,но искам да чуя отговора на тези според които мотива да не се разрешава и да си остане забранен е ,че била хубаво и мило животно.Защо за мен това не е мотив.
0

#77
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетоpiri написа на 16.02.2012 - 09:56 :

...да знаеш пълен хит си е това че сърните щели без лов да се изродят. При толкова много хищници това е невъзможно...

да се потретя - броя на хищниците зависи от броя на яденето в района... демек - колкото повече (сърни, свини, яребик, заек), толкова повече (зъбатковци) :D

...така че размножат ли се твърде много сърните (както и другите), ще има и бум на хищници... в тоя смисъл - както е редно да регулираме броя на хищника, така е правилно да регулираме и броя на плячката му... в противен случай, цялото упражнение е безмислено... защото с размножаването на полезния дивеч, ще прииждат все повече хищници и ще се установят трайно... (за пример ще ви дам изказванията от рода на: ние пущаме илядо яребици... раним ги, пазим ги... а после лисиците ги изядоа... има куп такива оплаквания във форума)

Другия вариант е, ако гледате на хищниците, като на основен обект за лов... тогава трябва да се размножава полезния дивеч, като примамка за хищници... :D Така има смисъл, но всеки ще се съгласи, че е малко шантаво?!

п.п. Малко "храна" за размисъл - Защо според вас се нарича "полезен дивеч"???
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#78
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетоTRAP_ написа на 16.02.2012 - 12:16 :

Виж мнениетоvilleger написа на 16.02.2012 - 11:39 :

Виж мнениетоTRAP_ написа на 16.02.2012 - 11:00 :

На времето беше задължително да ,се предават яйца от врани,крила от тях,задължително убити лисици дори малки лисичета изкопани от дупките.Бележки се даваха по всяко време на годината за хищници.А сега какво нищо дори и бележки за индивидуален лов на хищници след края на сезона не дават на повечето места.
И защо все избягвате този въпрос отговорете най на после.Само ми коментирата била хубаво и мило животно а ми другите животни не са ли хубави?Трябвала ли и те да се забранят?Въобще лова да се забрани трябва ако е по вашата логика?Отговорете ?



Много малко са хората, които ползват бележката по предназначение и не само нея. :unsure: Сърната е мила-да(не съм контактувал много с нея :lol: ); Хубава е- да (въпреки,че не е мой тип), но това не е претекст да бъде забранена или ако е грозна разрешена.
Колега благодаря за отговора .Дори отговори много точно,но искам да чуя отговора на тези според които мотива да не се разрешава и да си остане забранен е ,че била хубаво и мило животно.Защо за мен това не е мотив.

:iagree:
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#79
Потребителя е офлайн   петър стоянов 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 504
  • Регистр: 27.12.11

Виж мнениетоTRAP_ написа на 16.02.2012 - 12:16 :

Виж мнениетоvilleger написа на 16.02.2012 - 11:39 :

Виж мнениетоTRAP_ написа на 16.02.2012 - 11:00 :

На времето беше задължително да ,се предават яйца от врани,крила от тях,задължително убити лисици дори малки лисичета изкопани от дупките.Бележки се даваха по всяко време на годината за хищници.А сега какво нищо дори и бележки за индивидуален лов на хищници след края на сезона не дават на повечето места.
И защо все избягвате този въпрос отговорете най на после.Само ми коментирата била хубаво и мило животно а ми другите животни не са ли хубави?Трябвала ли и те да се забранят?Въобще лова да се забрани трябва ако е по вашата логика?Отговорете ?



Много малко са хората, които ползват бележката по предназначение и не само нея. :unsure: Сърната е мила-да(не съм контактувал много с нея :lol: ); Хубава е- да (въпреки,че не е мой тип), но това не е претекст да бъде забранена или ако е грозна разрешена.
Колега благодаря за отговора .Дори отговори много точно,но искам да чуя отговора на тези според които мотива да не се разрешава и да си остане забранен е ,че била хубаво и мило животно.Защо за мен това не е мотив.


Колега,отговарям ти точно и ясно-просто сме различни породи.Ти искаш да стреляш по сърна,аз обичам да стрелям по панички,лисици,чакали.Не виждам нищо лошо в това.А за това ,че не си стрелял по сърна-вярвам ти и се извинявам ако съм се усъмнил.За бележките за хищници винаги е имало наплив и ще продължава да има,ако не се промени закона,защото много колеги злоупотребяват.Аз никога не съм имал проблем,защото ме познават и знаят,че действително я взимам за хищници.Само за сведение-за 2011 имам 7 чакала,3 лисици,4 подивели кучета от които едното беше бясно.
Хубава ден на всички и повече усмивки. :D
0

#80
Потребителя е офлайн   villeger 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 229
  • Регистр: 16.05.11

Виж мнениетоKatena4o написа на 16.02.2012 - 12:56 :

Виж мнениетоpiri написа на 16.02.2012 - 09:56 :

...да знаеш пълен хит си е това че сърните щели без лов да се изродят. При толкова много хищници това е невъзможно...

да се потретя - броя на хищниците зависи от броя на яденето в района... демек - колкото повече (сърни, свини, яребик, заек), толкова повече (зъбатковци) :D

...така че размножат ли се твърде много сърните (както и другите), ще има и бум на хищници... в тоя смисъл - както е редно да регулираме броя на хищника, така е правилно да регулираме и броя на плячката му... в противен случай, цялото упражнение е безмислено... защото с размножаването на полезния дивеч, ще прииждат все повече хищници и ще се установят трайно... (за пример ще ви дам изказванията от рода на: ние пущаме илядо яребици... раним ги, пазим ги... а после лисиците ги изядоа... има куп такива оплаквания във форума)

Другия вариант е, ако гледате на хищниците, като на основен обект за лов... тогава трябва да се размножава полезния дивеч, като примамка за хищници... :D Така има смисъл, но всеки ще се съгласи, че е малко шантаво?!

п.п. Малко "храна" за размисъл - Защо според вас се нарича "полезен дивеч"???


Така е колега! Ама не е и баш така! Пояснявам-всяка популация има най-общо три равнища в природата: минимум; оптимум и максимум(има и песимум). Те зависят от това какво им предлага средата(местообитанието, хабитата). Най -добре популацията се чувства в оптимума. Всяка популация която достигне максимум(това се стемим ние като ловци нали?) обаче, как да кажа, не е рентабилна за природата. Затова тя и не се задържа дълго в това си равнище. Когато ние не се намесваме или не успеем да я понижим се намесват на първо място болестите(примери бол). Затова числеността на хищниците не влияе(някъде вид хищник да е унищожил друг вид полезен дивеч??). Не визирам човека като хищник. Има една теория за "бум и крах" интересна е но да не навлизам в подробности! :lol: B)

П.П- чета постове за некви екота та да кажа че и аз съм от тях (така де професията ми е еколог) :lol:

Наслука!!!!!!
ПАЗЕТЕ ДИВЕЧА!!!!!!!!!!!!!!
0

Сподели темата:


  • (22 Страници) +
  • « Първа
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни