БГ Лов Форум: ГОРСКИ БЕКАС - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (50 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

ГОРСКИ БЕКАС или както го наричат някой - царски лов......!!!

#1
Потребителя е офлайн   Неделчев 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 5878
  • Регистр: 17.02.08
Темата отварям за да споделим нашият опит в лова на горски бекас..... Знам че този лов е доста специфичен ,труден и много емоционален.Сигурен съм че всички колеги са чували за горската царица ,но също съм сигурен че и доста от нас никога не са го ловували.


Горския бекас е средна по размер птица/много близо до размера на яребицата/,има дълъг клюн с който рови в земята за да се храни. Храни се основно с ларви и червейчета който намира по влажните зони и в горите.
Именно неговите хранителни предпочитания определят и место обитаването му ,то обикновено е около реки ,мочурища,влажни зони,горски масиви ,но не е изключение да се срещне и по поляни и горски пътища.
Тази птица прекарва целият си живот на земята,излита само в краен случай и го прави толкова рязко и не очаквано че колеги който не са го ловували обикновено се стряскат първите няколко пъти. Излита като голяма нощна пеперуда,прави доста остри и неочаквани завой,поради което се изисква и добра стрелкова подготовка.Горския бекас е птица която се среща в по голяма концентрация у нас през влажните есени и ранната пролет,когато през зимата земята замръзне и той не може да се храни отлита на ЮГ.

На горски бекас се ловува с добре обучени птичари ,като могат със успех да се използват всички кучета работещи със стойка ,но в световен мащаб битува мнението че за горски бекас е най добре да се използва сетер,или бретон,поради тяхното желание за работа в храсти,тръни и къпини.
Личното ми мнение обаче е че дратхаара е също един прекрасен бекасиер.

На горски бекас се ловува със съчми от номер 7 до номер 10,в зависимост от терена и дистанцията на която ще се стреля,но според мен най са добри за лов на тази птица сачми от номер 8-9.



Ето и нещо от мен ,от сезон 2007-2008г.



0

#2
Потребителя е офлайн   novak 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3608
  • Регистр: 18.02.08
Цитат(Неделчев @ Feb 20 2008, 11:16 2008-02-20T11:16:41+00:00) <{POST_SNAPBACK}>
Темата отварям за да споделим нашият опит в лова на горски бекас..... Знам че този лов е доста специфичен ,труден и много емоционален.Сигурен съм че всички колеги са чували за горската царица ,но също съм сигурен че и доста от нас никога не са го ловували.


Горския бекас е средна по размер птица/много близо до размера на яребицата/,има дълъг клюн с който рови в земята за да се храни. Храни се основно с ларви и червейчета който намира по влажните зони и в горите.
Именно неговите хранителни предпочитания определят и место обитаването му ,то обикновено е около реки ,мочурища,влажни зони,горски масиви ,но не е изключение да се срещне и по поляни и горски пътища.
Тази птица прекарва целият си живот на земята,излита само в краен случай и го прави толкова рязко и не очаквано че колеги който не са го ловували обикновено се стряскат първите няколко пъти. Излита като голяма нощна пеперуда,прави доста остри и неочаквани завой,поради което се изисква и добра стрелкова подготовка.Горския бекас е птица която се среща в по голяма концентрация у нас през влажните есени и ранната пролет,когато през зимата земята замръзне и той не може да се храни отлита на ЮГ.

На горски бекас се ловува с добре обучени птичари ,като могат със успех да се използват всички кучета работещи със стойка ,но в световен мащаб битува мнението че за горски бекас е най добре да се използва сетер,или бретон,поради тяхното желание за работа в храсти,тръни и къпини.
Личното ми мнение обаче е че дратхаара е също един прекрасен бекасиер.

На горски бекас се ловува със съчми от номер 7 до номер 10,в зависимост от терена и дистанцията на която ще се стреля,но според мен най са добри за лов на тази птица сачми от номер 8-9.



Ето и нещо от мен ,от сезон 2007-2008г.



Здравеите!
Точно навреме се отвори тази тема ,навреме за мен.
Ще ходя събота и неделя на бекас,незнам дали по нашето южно черноморие е горски бекас или бекасина.
Някъде четох за горската бекасина ,но начина им на ловуване е един и същ и се държат по един и същи начин,зависи дали е по едър,охранен екземпляр или по слаб,съответно по бърз.
Незнам дали ще имам късмет да открием,а камо ли да отстрелям ,но ако осъществя това си намерение,
ще ви информирам,ако има слука ще пусна е някоя снимка.Дай боже да не се срамуваме много за първи път ще ми е,дано имаме късмет та и Епаньола да помирише горската царица.
Най хубавото куче е това ,което отговаря на вашите изисквания.
0

#3
Потребителя е офлайн   Неделчев 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 5878
  • Регистр: 17.02.08
Цитат(novak @ Feb 20 2008, 09:54 2008-02-20T09:54:52+00:00) <{POST_SNAPBACK}>
Здравеите!
Точно навреме се отвори тази тема ,навреме за мен.
Ще ходя събота и неделя на бекас,незнам дали по нашето южно черноморие е горски бекас или бекасина.
Някъде четох за горската бекасина ,но начина им на ловуване е един и същ и се държат по един и същи начин,зависи дали е по едър,охранен екземпляр или по слаб,съответно по бърз.
Незнам дали ще имам късмет да открием,а камо ли да отстрелям ,но ако осъществя това си намерение,
ще ви информирам,ако има слука ще пусна е някоя снимка.Дай боже да не се срамуваме много за първи път ще ми е,дано имаме късмет та и Епаньола да помирише горската царица.


Ооооо колега,по южното ни черноморие ги има в изобилие/г-н П.Ветренски има много ударени бекаси там/,избрал си възможно най добрият/според мен/вариант за първи лов .

Петьо ,кажи на колегата някои прийоми, които ти използваш край Резово. Естествено като прескочиш тази за доброто ловно куче,колегата си има прекрасен помощник...
0

#4
Потребителя е офлайн   novak 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3608
  • Регистр: 18.02.08
Цитат(Неделчев @ Feb 20 2008, 12:31 2008-02-20T12:31:47+00:00) <{POST_SNAPBACK}>
Ооооо колега,по южното ни черноморие ги има в изобилие/г-н П.Ветренски има много ударени бекаси там/,избрал си възможно най добрият/според мен/вариант за първи лов .

Петьо ,кажи на колегата някои прийоми, които ти използваш край Резово. Естествено като прескочиш тази за доброто ловно куче,колегата си има прекрасен помощник...

Много малко е воден на лов но се държи добре.
Най хубавото куче е това ,което отговаря на вашите изисквания.
0

#5
Guest_bistroto_*

  • Група: Гост
Всичко което пишете е абсолютно вярно! Аз само мога да добавя от личен опит разбира се, че бекаса е много чувствителен по отношение на температурата! Днес на едно место може да срещнеш 100 бекаса утре да няма нито един на същото място.Всяка вечер бекаса прави прелет, от гората излиза на открити поляни където пасат крави и под техните изпражнения си намира не знам точно какво за ядене.Когато хване студ слиза чак до морето покрай течаща вода всяка вечер на залез.Когато се стопли се изтегля по високите места където е влажно. Според мен търси някаква определена температура и влажност на почвата което е гаранция че ще намира храна.Ще познаете че го има като видите разровена шума и под нея почвата също и наоколо върху шумата бели течни изпражнения. Откриете ли това на прав път сте! Иначе самия лов е лесен.Добра комбинация е 3ма ловци с едно или две кучета за да може да се разполагате около кучето като застане на стойка, тъй като бекаса излита много бързо и лати в гъстълачи и клони и няма добра видимост за стрелба.Трябва да се стреля много бързо, добре е пушката да е къса 55 см, а патроните да са с тапа или кръстачка над 28 грама 30,32 грама № 8 ,Може и комбинирани 8и9номер но в България не съм срещал,носят ги Италианци.Относно кучето ние ловуваме с дратхаар и с пойнтер и двете работят еднакво добре.Кучето за лова на бекас е много важно не само за откриване на дивеча но после за апорта, защото обикнолено птиците падат в най гъстите драки където човек не може да влезе. Това са оптимални условия не се плашете. Аз лично ходя с дълга цев 71 см защото нямам друга и съм удрял доста.Всичко е въпрос на късмет на къде ще излети бекаса.Понякога се навираш в такива драки че пилето като излети не можеш да го следваш с пушката за това е по хубаво да е къса и снопа се отваря рано и т.н.Пожелавам на всички Наслука и се похвалете като ударите!!!!!!!!!
0

#6
Потребителя е офлайн   ACDC 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3
  • Регистр: 21.02.08
Цитат(bistroto @ Feb 21 2008, 20:33 ) <{POST_SNAPBACK}>
...Трябва да се стреля много бързо, добре е пушката да е къса 55 см, а патроните да са с тапа или кръстачка над 28 грама 30,32 грама № 8 ...


Таман си купих 8-ци на Ротвайл 28 грама трапов... и ти ме разби, колега. Специално си взех бърз патрон да не давам голямо предварение... Тази събота и неделя ще пробвам с 10-ки (32 грама на арсенал) в първата цев и 8-ци във втората.
0

#7
Потребителя е офлайн   ACDC 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3
  • Регистр: 21.02.08
Друго се колебая - дали да не взема патрони с десперсант за тия гадинки.
0

#8
Потребителя е офлайн   Неделчев 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 5878
  • Регистр: 17.02.08
Хайде де,някой колеги бяха планували лов на бекас,не ни мъчете ,дайте да видим........!!!
Ако не сте снимали поне ни разкажете,то не е нужно да сте избили всички бекаси за да разкажете !!!
0

#9
Потребителя е офлайн   треньор 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 99
  • Регистр: 17.02.08
Най-удачния избор на боеприпас при лова на горски бекас е №8, дисперсант ,28гр. Това е така според мен ,защото бекаса се стреля в момента на излитането - тогава е относително лесна мишена , тъй като в опита си да набере скорост , малко или много не може да криволичи , което всъщност става след като набере скорост. Към този факт , като прибавим и това , че лова на тази птица се извършва в доста гъсти и обрасли местности се налага логичния извод , че нямаме много пространство и време да пройзведем изтрел.

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: P3250002.JPG
  • Прикачено изображение: P3250003.JPG

0

#10
Потребителя е офлайн   novak 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3608
  • Регистр: 18.02.08
Колеги обещах да кача малко снимки ако имаме слука,
първия ден вдигнахме 4бр.много са малко времето беше много топло,
втория ден се качихме по нависоко малко повече но общо взето нищо в
сравнение с предишната събота и неделя когато е имало сняг.
В същия раьон който обиколихме са вдигнали 80 бр.Представям си какво шоу е било.
Стрелях първия ден с 12к. 9-дисперсант и 2-ра 7-ца концентр.успеваемост 50%
Втори ден 16к същите патрони същата история 50% успеваемост, колегата беше
с 12к същата история.Знам че 16-ти с 73см. цеви не е подходяща но исках да пробвам,не бях ходил на лов с нея,само малко панички.Побвах я на гарван ,падна от около 80-100м изненадан съм мислех,че еслучайно,но след това падна и още един горе долу на същото разтояние,не се хващайте на бас имам двама свидетели.
Първия с 00 втория с 7 остана жив но падна.Дали все пак не са случайни.
Доволен съм страшотно ходене много драки много бодли в мен
и одирания все едно съм си играл с 20 зли котки.
За Барс кучето първия ден лошо,втория ден започна да се интересува от тази миризма,смятам че още един два излета и ще работи отлично на бекас.
Не ви мъчим от вчера аз се мъча да кача снимки.
Намалих я до 150 пиксела и размер никакъв но не става.
Най хубавото куче е това ,което отговаря на вашите изисквания.
0

#11
Потребителя е офлайн   novak 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3608
  • Регистр: 18.02.08
Цитат(треньор @ Feb 26 2008, 11:34 ) <{POST_SNAPBACK}>
Най-удачния избор на боеприпас при лова на горски бекас е №8, дисперсант ,28гр. Това е така според мен ,защото бекаса се стреля в момента на излитането - тогава е относително лесна мишена , тъй като в опита си да набере скорост , малко или много не може да криволичи , което всъщност става след като набере скорост. Към този факт , като прибавим и това , че лова на тази птица се извършва в доста гъсти и обрасли местности се налага логичния извод , че нямаме много пространство и време да пройзведем изтрел.

Това което пишеш тренер еабсолютно вярно но е възможно да се стреля и при изправяне на полета на
по голяма дистанция ,в нашия случай явно са много изнервени два от тях се вдигнаха на 10-15 метра
пред кучето,навярно е нормално в края на сезона явно много пушилка се е вдигала около тях.
И все пак всичко зависи от терена имах случай в по разредена гора беше ударен от по голяма дистанция
след набирането,не ми се минаваше дерето да застана до кучето,там имаше колега.
Най хубавото куче е това ,което отговаря на вашите изисквания.
0

#12
Потребителя е офлайн   novak 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3608
  • Регистр: 18.02.08
Цитат(Неделчев @ Feb 25 2008, 23:56 ) <{POST_SNAPBACK}>
Хайде де,някой колеги бяха планували лов на бекас,не ни мъчете ,дайте да видим........!!!
Ако не сте снимали поне ни разкажете,то не е нужно да сте избили всички бекаси за да разкажете !!!

Здравей Неделчев имаме малко снимков при първа възможност го качвам.
Най хубавото куче е това ,което отговаря на вашите изисквания.
0

#13
Потребителя е офлайн   треньор 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 99
  • Регистр: 17.02.08
Цитат(novak @ Feb 26 2008, 13:55 ) <{POST_SNAPBACK}>
Това което пишеш тренер еабсолютно вярно но е възможно да се стреля и при изправяне на полета на
по голяма дистанция ,в нашия случай явно са много изнервени два от тях се вдигнаха на 10-15 метра
пред кучето,навярно е нормално в края на сезона явно много пушилка се е вдигала около тях.
И все пак всичко зависи от терена имах случай в по разредена гора беше ударен от по голяма дистанция
след набирането,не ми се минаваше дерето да застана до кучето,там имаше колега.

Вероятно пропуснах да спомена ,че дисперсанта се слага в "първата"цев. В другата задължително патрон за по-голяма дистанция , защото може да се наложи да дублираме или пък както ти казваш да ловуваме в по-рядка гора, по завойте на реката / зимно време/ и т.н.

По принцип има и е най-добре да се стреля в момента , когато птицата "изправя" полета- когато вече е набрала височина и тръгва напред, но аз лично не смея да се ангажирам дали винаги правилно ще го усетя...Затова , досега винаги стрелям докато се вдига бекаса, засега успешно ..Но всеки може да прецени според начина му на стрелба, конкретните възможностти на неговото куче кога и как е най-добре да натисне спусъка ........
0

#14
Потребителя е офлайн   треньор 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 99
  • Регистр: 17.02.08
Първия бекас на Инга...

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: PhotoB0206.jpg

0

#15
Потребителя е офлайн   Asen Nikolov 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 820
  • Регистр: 19.02.08
Този, лов ми е много интересен, но за съжаление, нямам сериозни резултати. Ще направя всичко възможно през новия сезон, това да се промени wink.gif Пък и вече имам чудесен помощник, Кита от Haus Pav!
0

#16
Потребителя е офлайн   novak 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3608
  • Регистр: 18.02.08
Така закрихме сезона.
Прикачено изображение: PICT0081.JPG
Прикачено изображение: PICT0078.JPG
Най хубавото куче е това ,което отговаря на вашите изисквания.
0

#17
Потребителя е офлайн   talip 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 287
  • Регистр: 14.03.08
Здравейте колеги и аз искам да се включвам в темата лов на бекаси, първо искам да поздравя всички ловци спортисти, които ловуват тази царица. Защото в нашата ловна дружинка само аз я търся с помощта на два дратхаара, аз съм ги обучил лично за пернат лов. ЛОВЪТ НА ГОРСКИ БЕКАС енай-изморителния лов, най-много се ходи обаче най-малко се стреля. За мен е най-интересен лов защото наистина е труден лов. Когато не търсим винаги се среща когато я търсим докато я намерим сили не ни остават и това ме е карало винаги да ловувам на бекас. За да имаме наслука и да имаме шанс да стреляме горски бекас трябва да знаем по кое време къде обитава. Тя си променя мястото не може винаги да улучим преди където сме я срещали: затова когато ще ходим на лов за бекаси трябва да се съобразяваме с времето. Това си го знам от моите излети за бекаси и от колегите на коя дата къде сме я срещнали трябва да си запаметим за догодина да ни е по-лесно, защото тръгнеме ли да я търсим ако не знаем къде се намира слука няма да имаме. Аз мисля да ловуваме повече на горски бекас, защото е труден и емоционален и е прелетна птица, а не като срещнем без да искаме едно ято яребици и да ги подпукаме после да се хвалим, че сме ловци. Имам снимки и исках да споделя с Вас обаче не знам как да ги пратя, по-нататък може би. ПРИЗНАВАМ И УВАЖАВАМ ЧЕ Е ИСТИНСКИ ЛОВЕЦ ТОЗИ, КОЙТО МНОГО ЛОВУВА И СЕ ИЗМОРЯВА, А ПЪК СЕ ВРЪЩА С МАЛКО МЕСО...... НЕКА ДА ЛОВУВАМЕ НА БЕКАСИ.....
0

#18
Потребителя е офлайн   talip 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 287
  • Регистр: 14.03.08
Цитат(novak @ Feb 28 2008, 20:30 ) <{POST_SNAPBACK}>
Така закрихме сезона.
Прикачено изображение: PICT0081.JPG
Прикачено изображение: PICT0078.JPG

Искам да питам колегите на тази дата колко бекаси дигнахте или бяха една двойка. Защотото до колкото знам се по това време са по двойки. Благодаря
0

#19
Потребителя е офлайн   Неделчев 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 5878
  • Регистр: 17.02.08
Колегата Tалиб ще обясни за тази снимка ,аз само я качвам !

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: Resim_164.jpg

0

#20
Потребителя е офлайн   talip 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 287
  • Регистр: 14.03.08
Прикачено изображение: Resim_313.jpgснимките ми от лова на бекаси.10 ноември.дратхаара е супер за бекас стига собственика да го кара на лов за бекас ..

Прикачени миниатюри

  • Прикачено изображение: Resim_246.jpg

0

Сподели темата:


  • (50 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

2 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни