БГ Лов Форум: Либерализацията в лова - нож с две остриета. - БГ Лов Форум

Към съдържанието

Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Либерализацията в лова - нож с две остриета. черна хроника от Италия

#1
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11
Тъй като в различните теми и постове колеги са посочили, че е необходима по голяма свобода в лова, да стане индивидуален, да се облекчи режима за придобиване правото за носене на оръжие и неговото закупуване, Ви предлагам резултатите от едно проучване по отношение инцидентите по време на лов в Италия.

В Италия за 4 месеца от ловен сезон 2010 -2011 г. са убити 34-ма ловци и един гъбар, съобщава вестник The Guardian - 02.02.2011 г. Всички ловци са простреляни от приятели. Гъбарят също е загинал от случаен куршум. Освен това за същия ловен сезон /отново за 4 м./ са ранени 74 ловци, от които 61 са ловците и 13 са туристи, които просто са се разхождали в гората. Това е черната статистика още преди края на ловния сезон който, в някои раойни на страната продължава до 10 февруари. Аналитиците считат, че многото жертви са от прекалено либералното ловджийско законодателство в Италия. Според техния закон за лова, ловците имат право да стрелят на 50 м. от шосейните пътища, на 150 м. от обитаеми постройки, както и да ловуват в частни територии.
Италианската министърка на туризма Микаела Витория Брамбила /известна защитничка на животните/ е настоявала за двойно увеличаване на дистанциите както и да се забрани ловът в частните територии. Но тази инициатива е била отхвърлена поради това, че голяма част от политиците са привърженици на лова.

В последно време, социолозите в Италия отбелязват спад на интересите на италианците към лова. В едно от последните проучвания този вид почивка е приемлив едва за 18% от запитаните.

Нека, по отношение безопасността на лова се учим и ползваме тяхната черна хроника а не нашата. Нека всеки, придобил правото да носи ловно оръжие сам си прави изводите за личното си поведение по време на ловния излет. Нека не правим съревнование в тази посока защото безопасен лов няма но всеки може да дапринесе ловът у нас да е по малко опасен и удоволствието в края на излета да е пълно.

Поздрави и безинцидентна Слука!
0

#2
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09

Виж мнениетовълчан72 написа на 08.12.2011 - 10:11 :

Поздрави и безинцидентна Слука!

Поздравления за темата!

А относно последното ти изречение - от него си личи до къде се докарахме: Преди си пожелавахме само Наслука, а сега вече е Безинцидентна слука :angry:
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#3
Потребителя е офлайн   Валери Стоилков 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1002
  • Регистр: 14.12.08
Тази статия я има в 2 теми от форума. Защо реши, че е малко та я сложи и тук?


Айде, наслука и да не ви пука !
0

#4
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11

Виж мнениетоВалери Стоилков написа на 08.12.2011 - 16:50 :

Тази статия я има в 2 теми от форума. Защо реши, че е малко та я сложи и тук?

Колега Стоилков, във форума съм от 10.10.2011 г. и явно съм пропуснал да прочета другите две публикации. Благодаря за градивната ти критика. Относно мястото и в темата Безопасност в лова няма да коментирам, все пак ако съм в грешка то модератора би я преместил. Все пак е желателно коментарите ти да са свързани по някакъв смислен начин с публикацията или основната тема. Намерението ми е да не изпреварим италианците по резултати и да се учим от опита на други а не от нашия в тази посока. Да си жив и здрав и да ловуваш докато ти решиш да се откажеш. Поздрави и Наслука.
0

#5
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Само дето да се твърди, че: "Аналитиците считат, че многото жертви са от прекалено либералното ловджийско законодателство в Италия"
и това да се илюстрира със:
"Според техния закон за лова, ловците имат право да стрелят на 50 м. от шосейните пътища, на 150 м. от обитаеми постройки, както и да ловуват в частни територии" е глупост сама по себе си.
Други аналитици могат и да напишат, че многото жертви се дължат на пълното безхаберие на стрелящите и на липсата им на адекватна култура при боравене с оръжията, дължаща се на излишно рестриктивно законодателство. Втория вид аналитици може и да са на много по-прав път.
0

#6
Потребителя е офлайн   Валери Стоилков 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1002
  • Регистр: 14.12.08

Виж мнениетовълчан72 написа на 08.12.2011 - 19:56 :

Колега Стоилков, във форума съм от 10.10.2011 г. и явно съм пропуснал да прочета другите две публикации. Благодаря за градивната ти критика. Относно мястото и в темата Безопасност в лова няма да коментирам, все пак ако съм в грешка то модератора би я преместил. Все пак е желателно коментарите ти да са свързани по някакъв смислен начин с публикацията или основната тема. Намерението ми е да не изпреварим италианците по резултати и да се учим от опита на други а не от нашия в тази посока. Да си жив и здрав и да ловуваш докато ти решиш да се откажеш. Поздрави и Наслука.


Ако беше прочел първата тема дискусия между нас нямаше да има-това имам в предвид. В Италия има най-много ловци на глава от населението в цяла Европа при много либерален режим на ловуване. От тази гледна точка злополуките не са много. Ние ловуваме само събота и неделя, пишем по 1 час бележки преди лов на диво прасе, подписваме се, има организатор на лова, за другия лов пак бележки и виждаш какво става.


Айде, наслука и да не ви пука !
0

#7
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11
Колега Стоилков и колега Бъчи, основната ми идея в тази тема е да предизвикам коментарите Ви, вашите и на колегите от форума дали ако се либерилизира ловът в България то това няма да доведе до увеличаване инцидентите с ловно оръжие. Защото освен потърпевши ловци има туристи и гъбари, и какво може да се предприеме като превантивни мерки такива и подобни случаи да не се допускат или да се ограничи броят им до някакви по поносими цифри а не непременно да има простреляни всяка седмица. От статията която съм ползвал е видно и друго, че броя на инцидентите за четири месеца е провокирал вниманието на аналитици, чиито анализи са насочени към установяване причините пораждащи инцидентите с ловно оръжие. Наред с това, че посочват възможни причини е важно да се отбележи, че вниманието на анализатори и общественици е провокирано към проблемите в лова. Всеизвестно е, че всеки от нас, сам за себе си знае и разбира какви са причините за зачестилите случаи и всеки може и най вероятно взема лични мерки да не става инициатор на фаталните изстрели. Но ако се установи, че причината е в организацията на лова не в частност, а като цяло в България, както и се установят основни пропуски в законното основание за придобиване правото за носене на различни видове ловно оръжие то тогава всеки сам не може да реши такива проблеми. В този ред на мисли стигам до целта на основната тема за безопасността на лова може ли и необходима ли е промяна, как да бъде предизвикана и чиито краен резултата ще е по безопасен лов както за участниците в ловния излет така и за други лица присъстващи по други причини в ловните райони. Поздрави и Наслука!

п.п. За самата статистика наистина не е важно на колко броя ловци се падат злополучните случаи, но непоносимата скръб на близките на починалите колеги едва ли е съезмерима с цифрите от която и да е статистика.
0

#8
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Напротив, статистиката си е статистика и каквито и да са анализите, ако не са базирани на статистика, просто си остават внушения, при това често доста нечистоплътни. В случая лиричните отклонения за скръбта и мъката са си чиста перверзия и банална манипулация. Мой приятел загина на най-обикновена свинска гонка в Ботевградско.
Аз имам пред очите си съвсем друг пример, където практически всички са въоръжени, оръжието не се регистрира, придобиването на ловен билет се насърчава от държавата и е абсолютно безплатно за индивида, където 1/4 от населението има ловни билети, а годишното право на лов струва едночасова надница, където може да се ловува всеки ден от седмицата и ловът е наистина масов спорт, а в чужда земя не може да се стреля с нарезно само ако си по-близо от 150 от жилищна постройка, може да се ловува в частни земи, а ако си собственик на земята, ловуваш законно без да купуваш билет от държавата, ловът на вредители не се смята въобще за лов и всеки може да го практикува, където гъстотата на населението е почти двойно по-висока в сравнение с България, където от лов и ловен туризъм се печели 200 пъти повече, отколкото в България, приравнено към единица територия, а природата няма и 1/10 от българската красота, където дивечът вместо да намалява, се увеличава и за последните 6 години вдигнаха 3 пъти отстрелните норми, където стрелбищата са практически безплатни и са свободни, а пазачи нямат, но нямат и ни една дупка извън полосите или пък по навесите и т.н. и т.н.
В същото време, инцидентите по време на лов, завършили със смърт са 6 през 2004 и 48 наранявания, 3 смъртни за 2009 и само един за 2010, загинал от изстрел в гърдите от ръката на 25-годишния си син докато последния си проверявал пушката по време на почивка.
Повечето от инцидентите са при падане от вишка от дърво, когато не се ползва осигуровка.
Статистиката в тоя случай, сравнена с България е просто потресаваща. И какво излиза, че ограниченията, трудностите, мъчнотиите, измислените и скъпи курсове и още по-измислените изпити, двата ловни дни в края на седмицата за простосмъртните, 2-те години чакане за нарезно, безбройните полицейски хитрини и изнудвачески практики и т.н. и т.н. не само не спасяват, а напротив - масово погубват хора, че и дивеч и всички тия "регулации" са в интерес на един много ограничен кръг лица. И най-странното е, че хората не виждат в това престъпление, а го възприемат съвсем "в реда на нещата". А анализаторите си анализират. И аз навремето си мислех, че живея в един съвсем нормален свят. А то се оказа просто поредната измама.
0

#9
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11
С много коментари се запознах за това, какъв е бил ловът преди и какъв е сега и няма да продължавам в тази посока, но ще ви предоставя личното ми мнение за резултатите от промените в закона за ловът, благородно насочени към това всеки който има желание да се възползва от правото си да се сдобие с документи позволяващи му да ловува с гладкоцевно и след срока от 2 г. стаж и след изкаран курс за подборен лов, да си закупи и нарезно ловно оръжие. Непосредствено след 1989 г. и една от първите либерализации в ловът у нас се отчете бум на браконерските прояви и то в такава степен, че и до ден днешен не може да бъде овладян. Резултатите от това са драстичното намаляване на дивеча дори и в ловните резервати, където нощите са приличали на дискотеки със съответните светлинни илюминации и звукови ефекти. Едни разбират значението на думите демокрация и либерализация по един начин а за други е чиста проба свободия, граничаща с вахканалия. Говоря конкретно за проявленията им в лова. Лично аз не смятам за нормално явление зачестилите случаи на инциденти с оръжие по време на ловните излети. Дано всички възползвали се от свободата в ловът да е за по пълноценното им участие и реализиране на поредната слука. Поздрави и Наслука!
0

#10
Потребителя е офлайн   Бъчи 

  • Йордан Бъчваров
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1381
  • Регистр: 18.12.08
Вълчан, аз имам много просто обяснение. Преди, макар и лоша, си имахме държава, сега нямаме. Държавата се оттегли от всичките си основни задължения - здравеопазване, образование, върховенство на закона, благоустройство, социално осигуряване, даже и армия вече си нямаме. Остана само там, където се краде и изнудва.
0

#11
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11

Виж мнениетоБъчи написа на 09.12.2011 - 13:53 :

Вълчан, аз имам много просто обяснение. Преди, макар и лоша, си имахме държава, сега нямаме. Държавата се оттегли от всичките си основни задължения - здравеопазване, образование, върховенство на закона, благоустройство, социално осигуряване, даже и армия вече си нямаме. Остана само там, където се краде и изнудва.


Споделям мнението ти, че държавата абдикира от народа си когато трябва да обслужва интересите му. Но я виж как присъства при събирането на данъци и такси, и какви умели и ловки механизми прилага за разширяване на тези методи и похвати ненапразно наречени държавен рекет. Кокълът по отношение ловния туризъм не е малък, така, че в скоро време ще има още голове вкарани във вратата но ловеца в нейна полза. Ако можем да натискаме и да провокираме общественното мнение и в частност това на ловците за промяна поне в лова, нека не пропускаме шанса си. Съгласен съм и според мен е възможно, че наред с облекчаване тромавата система по придобиване правото за лов и съответно за носене на оръжие трябва да се прилагат и механизми за превенция целяща намаляване злополуките с оръжи. Сега действащите правила и норми за безопасност не са малко но стъпвайки на тази основа думата имат практивущите лова да се произнесат по подходящия начин за ефективното им прилагане като се започне от инструктажа в началото на излета, през стриктното им спазване от всички участници до края на деня. Едва ли има ловец, с каквито и да е качества, да желае да е пряк или косвен участник в инцидент по време на излета и въпреки това фактите в Италия и България са си факти. Поздрави и Наслука!
0

Сподели темата:


Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни