БГ Лов Форум: Правила за безопасност по време на лов и при дейности с ловно оръжие и боеприпаси. - БГ Лов Форум

Към съдържанието

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

Правила за безопасност по време на лов и при дейности с ловно оръжие и боеприпаси. Издадено от НЛРС-СЛРБ

#1
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26369
  • Регистр: 17.02.08
Правила за безопасност по време на лов и при дейности с ловно оръжие и боеприпаси.

Издадено от НЛРС-СЛРБ
Съставител: инж. Георги Младенов
Снимки: Стоян Пашкуров

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Публикувано в БГ ЛОВ с разрешението на автора. Забранено копирането!
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#2
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26369
  • Регистр: 17.02.08
Продължение...

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Публикувано в БГ ЛОВ с разрешението на автора. Забранено копирането!
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#3
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11
Полезно, но дали ще ги раздават книжлетата по списък :D или ще си ги закупуваме лично. Какъвто и да е варианта същественото е да помогне нежеланите изстрели и ситуации да прекратят или поне да бъдат сведени до минимум. Поздрави и Наслука!
0

#4
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26369
  • Регистр: 17.02.08

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 06.09.2012 - 08:42 :

Полезно, но дали ще ги раздават книжлетата по списък :D или ще си ги закупуваме лично.

Книжките са раздадени по сдруженията.
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#5
Потребителя е офлайн   krasi_75 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 782
  • Регистр: 26.11.09

Виж мнениетоВасил Терзийски написа на 06.09.2012 - 10:06 :

Виж мнениетоЕмил Атанасов написа на 06.09.2012 - 08:42 :

Полезно, но дали ще ги раздават книжлетата по списък :D или ще си ги закупуваме лично.

Книжките са раздадени по сдруженията.
При нас,вече почти ги раздадоха на дружинките.Много добре написано,показано,дано повече колеги да го прочетат и им влезе,нещо в главите :unsure:
0

#6
Потребителя е офлайн   Митко-1912 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 45
  • Регистр: 26.06.12
Поздравления на админа за публикацията! Наслука и внимание по време на лов!
СВОБОДА или СМЪРТ
0

#7
Потребителя е офлайн   Игнат Маринов 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 88
  • Регистр: 13.09.11
От каде мога да си закупя таи книжка
0

#8
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26369
  • Регистр: 17.02.08

Виж мнениетоИгнат Маринов написа на 08.01.2013 - 21:44 :

От каде мога да си закупя таи книжка

Не се купува колега, раздава се безплатно по ловните сдружения. Книжката е отпечатана от НЛРС-СЛРБ и разпратена по ловните сдружения.

БЕЗПЛАТНА е, ако някой ви иска пари го снимайте и ни го пратете на имейла!!! ;)/>
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#9
Потребителя е офлайн   mitko 14 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 448
  • Регистр: 15.11.09
Браво...,но на курсовете трябва да се набляга на стрелба и опознаване на оръжието, а не само на суха теория.
0

#10
Потребителя е офлайн   Светльо59 

  • Новак
  • Pip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3
  • Регистр: 05.07.13
Поредният поздрав за положения труд и споделени идиеи !! Професията ми/ СЪДЕБЕН ЛЕКАР/ ме сблъсква с резултатите от нежеланите и непредвидени ситуации, при които се достига да тежки, дори фатални инциденти. За да бъде ловът удоволствие и активна почивка, на първо място следва да е безопасен. Статстически повечето наранявания/ вкл. летални/ са причинени от гладкоцевно оръжие. Това прави необясним за мен ужаса от присъствието на нарезно оръжие/ловни карабини/ в гора та. При ясни правила на стрелба и имащи в главите си поне малко акъл ловци/ а и по закон/ единствения пректил би бил по-безопасен. Опитът ми е, че НЕ ВИДА НА ОРЪЖИЕТО е в основата на инцидентите, а неспазването на правилата на лов. Гостувам доста по страната и съм видял какво ли не ?!! Има ловни дружинки със желязна дисциплина и десетилетни традиции, в които е удоволствие да се ловува !! Всъщност при тях и ловът е по-успешен. За съжаление масово се срещат дружинки, при които след формален инструктаж/ ако изобщо може да се нарече така/ се хуква по къра или Балкана като гладна и не видяла месо татарска орда, чиято единствена цел е да гътне нещо с кокал. При такива размествания и промени на местоположението на стрелците и викачите инцидентът е просто въпрос на време. Лошата Комуникация по време на смяна на ловищата също е предпоставка за инциденти.
Виждам определено "неудобство" у по опитните ловци да правят правилни и аргументирани забележки на колегите/ особено на гостите/ поради криворазбрана толерантност. Мисля, че всеки един от нас би бил благодарен за всяка направена му справедливо забележка по режима на носенето на оръжието и провеждането на лова. Всеки може да се разсее и да забрави, да се възбуди от успешен или неуспешен истрел, след упорита гонитба и борба с едро животно, но не бива да забрява основната опасост- ОРЪЖИЕТО. За съжаление пропуските и грешките тук се плащат с кръвта на приятели, колеги, роднини и водят до тежка вина за цял живот / освен съдебните проблеми/.
Нека тази година, колеги, да пролеем по-малко ловджиска кръв и повече дивечова. Това зависи от всички нас. Да зарежем дребните тарикатлъци и да се подчиняваме безкомпромисно на правилата на лова и неговите ръководители !! ДАНО КОЛКОТО ЗАПОЧНЕМ ЛОВНИЯТ СЕЗОН - ТОЛКОВА дА ГО ЗАВЪРШИМ!!
Броим дните до лова !! НАСЛУКА !! :D
0

#11
Потребителя е офлайн   krasi_75 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 782
  • Регистр: 26.11.09

Виж мнениетоСветльо59 написа на 07.07.2013 - 11:55 :

Поредният поздрав за положения труд и споделени идиеи !! Професията ми/ СЪДЕБЕН ЛЕКАР/ ме сблъсква с резултатите от нежеланите и непредвидени ситуации, при които се достига да тежки, дори фатални инциденти. За да бъде ловът удоволствие и активна почивка, на първо място следва да е безопасен. Статстически повечето наранявания/ вкл. летални/ са причинени от гладкоцевно оръжие. Това прави необясним за мен ужаса от присъствието на нарезно оръжие/ловни карабини/ в гора та. При ясни правила на стрелба и имащи в главите си поне малко акъл ловци/ а и по закон/ единствения пректил би бил по-безопасен. Опитът ми е, че НЕ ВИДА НА ОРЪЖИЕТО е в основата на инцидентите, а неспазването на правилата на лов. Гостувам доста по страната и съм видял какво ли не ?!! Има ловни дружинки със желязна дисциплина и десетилетни традиции, в които е удоволствие да се ловува !! Всъщност при тях и ловът е по-успешен. За съжаление масово се срещат дружинки, при които след формален инструктаж/ ако изобщо може да се нарече така/ се хуква по къра или Балкана като гладна и не видяла месо татарска орда, чиято единствена цел е да гътне нещо с кокал. При такива размествания и промени на местоположението на стрелците и викачите инцидентът е просто въпрос на време. Лошата Комуникация по време на смяна на ловищата също е предпоставка за инциденти.
Виждам определено "неудобство" у по опитните ловци да правят правилни и аргументирани забележки на колегите/ особено на гостите/ поради криворазбрана толерантност. Мисля, че всеки един от нас би бил благодарен за всяка направена му справедливо забележка по режима на носенето на оръжието и провеждането на лова. Всеки може да се разсее и да забрави, да се възбуди от успешен или неуспешен истрел, след упорита гонитба и борба с едро животно, но не бива да забрява основната опасост- ОРЪЖИЕТО. За съжаление пропуските и грешките тук се плащат с кръвта на приятели, колеги, роднини и водят до тежка вина за цял живот / освен съдебните проблеми/.
Нека тази година, колеги, да пролеем по-малко ловджиска кръв и повече дивечова. Това зависи от всички нас. Да зарежем дребните тарикатлъци и да се подчиняваме безкомпромисно на правилата на лова и неговите ръководители !! ДАНО КОЛКОТО ЗАПОЧНЕМ ЛОВНИЯТ СЕЗОН - ТОЛКОВА дА ГО ЗАВЪРШИМ!!
Броим дните до лова !! НАСЛУКА !! :D/>

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
0

#12
Потребителя е офлайн   Vasil Terziyski 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 26369
  • Регистр: 17.02.08
Изпълнителната Агенция по Горите призовава - БЪДЕТЕ ОТГОВОРНИ ПО ВРЕМЕ НА ЛОВ!



Клипът е предоставен на БГ ЛОВ от ИАГ.
Всички ловни новини и статии на имейла ви, абонирайте се тук: БГ ЛОВ БЮЛЕТИН

Решавайте ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА КАНДИДАТ ЛОВЦИ

Станете член на групата ни във Фейсбук: BG LOV

Следвайте страницата ни във Фейсбук: Ловен портал БГ ЛОВ

Редакционни имейли: vater@abv.bg и bglovmail@gmai.com
0

#13
Потребителя е офлайн   Huntermen 

  • Георги Шумков
  • Виж галерията
  • Група: Moderator
  • Мнения: 8054
  • Регистр: 21.05.08

Виж мнениетоСветльо59 написа на 07.07.2013 - 11:55 :

Поредният поздрав за положения труд и споделени идиеи !! Професията ми/ СЪДЕБЕН ЛЕКАР/ ме сблъсква с резултатите от нежеланите и непредвидени ситуации, при които се достига да тежки, дори фатални инциденти. За да бъде ловът удоволствие и активна почивка, на първо място следва да е безопасен. Статстически повечето наранявания/ вкл. летални/ са причинени от гладкоцевно оръжие. Това прави необясним за мен ужаса от присъствието на нарезно оръжие/ловни карабини/ в гора та. При ясни правила на стрелба и имащи в главите си поне малко акъл ловци/ а и по закон/ единствения пректил би бил по-безопасен. Опитът ми е, че НЕ ВИДА НА ОРЪЖИЕТО е в основата на инцидентите, а неспазването на правилата на лов. Гостувам доста по страната и съм видял какво ли не ?!! Има ловни дружинки със желязна дисциплина и десетилетни традиции, в които е удоволствие да се ловува !! Всъщност при тях и ловът е по-успешен. За съжаление масово се срещат дружинки, при които след формален инструктаж/ ако изобщо може да се нарече така/ се хуква по къра или Балкана като гладна и не видяла месо татарска орда, чиято единствена цел е да гътне нещо с кокал. При такива размествания и промени на местоположението на стрелците и викачите инцидентът е просто въпрос на време. Лошата Комуникация по време на смяна на ловищата също е предпоставка за инциденти.
Виждам определено "неудобство" у по опитните ловци да правят правилни и аргументирани забележки на колегите/ особено на гостите/ поради криворазбрана толерантност. Мисля, че всеки един от нас би бил благодарен за всяка направена му справедливо забележка по режима на носенето на оръжието и провеждането на лова. Всеки може да се разсее и да забрави, да се възбуди от успешен или неуспешен истрел, след упорита гонитба и борба с едро животно, но не бива да забрява основната опасост- ОРЪЖИЕТО. За съжаление пропуските и грешките тук се плащат с кръвта на приятели, колеги, роднини и водят до тежка вина за цял живот / освен съдебните проблеми/.
Нека тази година, колеги, да пролеем по-малко ловджиска кръв и повече дивечова. Това зависи от всички нас. Да зарежем дребните тарикатлъци и да се подчиняваме безкомпромисно на правилата на лова и неговите ръководители !! ДАНО КОЛКОТО ЗАПОЧНЕМ ЛОВНИЯТ СЕЗОН - ТОЛКОВА дА ГО ЗАВЪРШИМ!!
Броим дните до лова !! НАСЛУКА !! :D/>

Ето това е едно много точно и добре изказано мнение, засягащи голяма част от проблемите, водещи до нещастия по време на лов!
Поздравления колега! Напълно съм съгласен с теб и те подкрепям на 100 % !
Бих добавил само да не се употребява алкохол по време на лова, защото той лесно притъпява сетивата, подтиска предпазливостта и подклажда въображението!
Както казва един мой приятел летец - "Много е важно броя на излитанията да е равен на броя на кацанията!"
С две думи - колкото сме излезли на лов сутрин толкова да се приберем живи и здрави в къщи!
На слука на всички колеги!
НЕ Е ВАЖНО КОЛКО Е ГОЛЯМ ЧОВЕК, ВАЖНО Е КОЛКО МУ Е ГОЛЯМО СЪРЦЕТО !
0

#14
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11
Всички правила за безопасност, независимо в кой бранш, отрасъл или каквото и да е начинание са писани с Човешка кръв. Нека всички по време на тези начинания да са с трезви глави и сигурни ръце. С пожелания за безинцидентна слука и много радостни моменти на всички Колеги.
0

#15
Потребителя е офлайн   Katena4o 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 7123
  • Регистр: 13.09.09
Предварително се извинявам на админа, модовете и колегите във форума, но тия картинки ми приличат на поредното "дебилизиране" /европеизиране/ на обществото ни.....
...чудесен пример е една реклама която върви напоследък по ТВ, не помня за какво е, но там се казва: -Чудя се как сме оцелели в миналото, карахме колела без каски, носихме "незаконно" оръжие /прашки/.... и т.н............ сещате се!

Мисълта ми е КАКВО, ПО ДЯВОЛИТЕ искат да ми кажат с картинки?!? да не насочвам пушка към колега????! Аз да не съм се родил отвъд океана?
Ще се повторя, но ДА НЕ БИ ДА СМЕ ДЕБИЛНИ ИДИОТИ? ..........който е бил на курс е бил! За какво са му допълнителни картинки?
Това означава, че има вероятност колегите да не са научени на безопасност и им трябва допълнително напомняне.... като на малоумни...
.................

Преди да съдите се замислете - ние сме интелигентни хора - Българи! Ние не сме дебили, на нас не ни е нужно да ни напомнят, че можем да застреляме колега защото сме глупави............ други народи са глупави, самият им ген е такъв, заради 100-200 години изнежване, затъпяване и дебилизиране........ А ние сме балканци! На земята няма други балканци освен тези на Балкана - калени хора, с оръжие, които не убиват близките си защото са тъпи, а само ако искат ;)
И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!
0

#16
Потребителя е офлайн   Милен Шопов 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: Banned
  • Мнения: 140
  • Регистр: 04.10.11

Виж мнениетоKatena4o написа на 02.08.2016 - 20:52 :

Предварително се извинявам на админа, модовете и колегите във форума, но тия картинки ми приличат на поредното "дебилизиране" /европеизиране/ на обществото ни.....
...чудесен пример е една реклама която върви напоследък по ТВ, не помня за какво е, но там се казва: -Чудя се как сме оцелели в миналото, карахме колела без каски, носихме "незаконно" оръжие /прашки/.... и т.н............ сещате се!

Мисълта ми е КАКВО, ПО ДЯВОЛИТЕ искат да ми кажат с картинки?!? да не насочвам пушка към колега????! Аз да не съм се родил отвъд океана?
Ще се повторя, но ДА НЕ БИ ДА СМЕ ДЕБИЛНИ ИДИОТИ? ..........който е бил на курс е бил! За какво са му допълнителни картинки?
Това означава, че има вероятност колегите да не са научени на безопасност и им трябва допълнително напомняне.... като на малоумни...
.................

Преди да съдите се замислете - ние сме интелигентни хора - Българи! Ние не сме дебили, на нас не ни е нужно да ни напомнят, че можем да застреляме колега защото сме глупави............ други народи са глупави, самият им ген е такъв, заради 100-200 години изнежване, затъпяване и дебилизиране........ А ние сме балканци! На земята няма други балканци освен тези на Балкана - калени хора, с оръжие, които не убиват близките си защото са тъпи, а само ако искат Публикувано изображение


Публикувано изображение
..................
По въпроса за книжките - ТЕ НЕ СА БЕЗПЛАТНИ , защото са напечатани с нашите пари!!!!!!!
0

#17
Потребителя е офлайн   Георги Петров 

  • Трънски губернатор
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 10602
  • Регистр: 26.01.09
... и незабравяйте , че "предпазните" жилетки :lol: едва ли ще ви помогнат !!! :let-s-see-a-movie:
https://www.youtube....h?v=WwDmluCePgw
Вълкът козината си мени , но нрав - не !
0

#18
Потребителя е офлайн   ORKA_71 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 663
  • Регистр: 14.06.10
Хора незнам за какви правила и мерки за безопасност е написал този човек, но аз знам четирите златни правила за боравене на Джеф Купър с огнестрелно оръжие:
1./ С всяко оръжие се отнасяй като със заредено;
2./ Не надочвай оеъжието към нещо което неискаш да поразиш или унищожиш;
3./Преди да стреляш се убеди какво има пред и зад целта ти;
4./ Показалец се поставя на спусъка след взето решение за стрелба.
Лично аз мога да добавя следното:
Оръжието се зарежда след като застанеш на пусия и се изпразва веднага след свършване на пусията;
Животно не се доубива с пиклад защото може да стане голям гаф;
Светлоотразителните жилетки са задължителни.
П.П. Иди разправяй на пенсионер че пушка веднага се празни след гонка и не го поучавай кога се маха пръст от спусъка. Тъпото пенсионер с двуцевка с проядени от язви цеви е станало МЕСАР
0

#19
Потребителя е офлайн   Tosho_7901 

  • Сребърен Потребител
  • PipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 806
  • Регистр: 22.07.12

Виж мнениетоORKA_71 написа на 04.03.2017 - 21:52 :

Хора незнам за какви правила и мерки за безопасност е написал този човек, но аз знам четирите златни правила за боравене на Джеф Купър с огнестрелно оръжие:
1./ С всяко оръжие се отнасяй като със заредено;
2./ Не надочвай оеъжието към нещо което неискаш да поразиш или унищожиш;
3./Преди да стреляш се убеди какво има пред и зад целта ти;
4./ Показалец се поставя на спусъка след взето решение за стрелба.
Лично аз мога да добавя следното:
Оръжието се зарежда след като застанеш на пусия и се изпразва веднага след свършване на пусията;
Животно не се доубива с пиклад защото може да стане голям гаф;
Светлоотразителните жилетки са задължителни.
П.П. Иди разправяй на пенсионер че пушка веднага се празни след гонка и не го поучавай кога се маха пръст от спусъка. Тъпото пенсионер с двуцевка с проядени от язви цеви е станало МЕСАР


:iagree: Който е отговорен си е такъв не само в лова, а този който не е и лекция да му четеш си е се тая. Хората са казали "акъл и месечен цикъл не ти ли дойдат навреме, въобще не ги чакай"!
0

#20
Потребителя е офлайн   Чайката 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 115
  • Регистр: 26.12.15
Аз мисля,че при по строг подбор на кандидатловците,неприятните случаи,ще намалеят.Нагледал съм се на "майстори" и "професори",които показват своя "талант" още по време на курса.Върти се като мушичаво,И с пушката в ръце,инструктора му обяснява,че така не трябва....,ма той човека знае.
-Не бой се шефе,тя празна! И на това отгоре се хили!По времето,когато аз карах курса,на такъв индивид,инструктора просто му казваше:-Ха остави пушката и си върви!На самия изпит даже,проверяващия от София,изгони двама заради тая невинна на пръв поглед грешка.
Сега обаче,в името на парите/не само с курсовете за ловци е това/куцо,кьораво и сакато,се сдобива с документи и разрешителни,които в друга-по нормална държава,само щеше да ги сънува.
Пак става инциденти,но за разлика от сега, веднъж на 2-3 години.А сега какво е,по 2-3 годишно,че и повече.
Идеята с брошурите,не е лоша.Но когато даден човек,няма нужното вътрешно самосъзнание...,и томове брошури и книги да прочете....,файда,няма да има!
0

Сподели темата:


  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни