БГ Лов Форум: ГГЗ - БГ Лов Форум

Към съдържанието

Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

ГГЗ случай на трихинелоза

#1
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11
Ей така в кварталния магазин срещам един колега - ловец, рибар и Приятел. От дума на дума стигнахме до лова на дива свиня и той сподели, че в с. Окорш, /близо до гр. Дулово/ ловната длужинка е имала много добра слука - четири прасета. След гонките обработват животните и каквато им е практиката смесват месото от всички животни, при разпределяна на пайовете също месото е смесено и на всичкото отгоре приготвят си ЗАБЕЛЕЖЕТЕ месо за консумация от неизследваното още месо. Оказва се при пробите, че едно от животните е било заразено с трихинелоза. Следователно доста от участниците и техни близки са вече заразени и по болниците. Проверих, няма официална информация в медиите но това което ми сподели колегата е честа практика на която и аз съм бил свидетел в миналото. Дано да излезе слух а не истина но всеки да си прави сметката и да не толерира и не допуска тази грешна и опасна за здравето практика. За тези които не знаят какво означава "ГГЗ" - гъз глава затрива или как човешката глупост "допринася" за последващите проблеми. Останалите коментари оставям на всеки от Вас но да се правим на недосегаеми в случай, че опасностите са спътник при всеки ловен излет е все едно да играеш на турска рулетка /няколко голи мъже в банята си подхвърлят сапуна и който го изтърве и се наведе го отнася /- доста леко сравнение с възможните последици от консумиране на неизследвано дивечово месо от прасе.
Поздрави и Наслука!
0

#2
Потребителя е офлайн   Асен Георгиев 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 124
  • Регистр: 22.04.10
И в наща дружинка е практика след като е паднал дивеч да се пържи и яде от дреболиите и месото преди да го изследват. Старите ловци казват че: мине ли месото през 90 градуса температура няма това–онова. Незнам, и за мен не е редно това но е масова практика сред ловджиите. Да кажат и други колеги как стоят нещата при тях. Аз съм твърдо против консумирането на непроверено дивечово та дори и домашно месо!
0

#3
Потребителя е офлайн   lov 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 393
  • Регистр: 20.03.08
Трихинелата не се капсулира във вътрешните органи като далак чер дроб и бъбреци. така че те могат да се консумират безпроблено но не е за препочитане.Младите трихини се загнездват в цялата скелетна мускулатура, но предпочитат диафрагмата, дъвкателната и очната мускулатура (и тази на езика, глътката и врата). И понеже си харесва диафрагмата заедно с дроба можем да похапнем и такава заради някой лакомник да не отдели дроба както трябва. По същата тази причина пробите се вземат точно от диафрагмата.
0

#4
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11

Виж мнениетоlov написа на 14.12.2012 - 22:28 :

Трихинелата не се капсулира във вътрешните органи като далак чер дроб и бъбреци. така че те могат да се консумират безпроблено но не е за препочитане.Младите трихини се загнездват в цялата скелетна мускулатура, но предпочитат диафрагмата, дъвкателната и очната мускулатура (и тази на езика, глътката и врата). И понеже си харесва диафрагмата заедно с дроба можем да похапнем и такава заради някой лакомник да не отдели дроба както трябва. По същата тази причина пробите се вземат точно от диафрагмата.


В случай, че се пообъркат дерачите и ножовете е напълно възможно да се пренесе трихинелата от заразеното до здрави животни а пък когато се смеси месото направо не ми се мисли. Ако се ползват съдове, дъски за рязане и обработване на месо също но почти никъде не се спазва. Да не толерираме такива грешни и опасни за нас, приятели и семейства практики. Където ходя на лов всеки носи достатъчно храна поне за два дни - така, че е напълно излишно да се прибягва до консумация на неизследвано още месо но лакомия ли, някаква неоправдана за мен причина ли е ако я знаете споделете каква е да сме на ясно какво е това нещо дето надделява над здравия разум. Поздрави и Наслука!
0

#5
Потребителя е офлайн   ezdatha 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 149
  • Регистр: 20.12.10
С всичко съм съгласен с вас колеги, че не трябва да се консумира каквото и да е на лова, преди да е минало пробите, но с едно не съм съгласен!С дезинформацията!Приятелят на колегата от кварталния магазин го е излъгал!Случая с трихинелозното месо не е в дружинка Окорш! Това е дружинка Руйно, отново в дружество Дулово, но не е Окорш, което си е балкан разлика в манталитета на ловците!
0

#6
Потребителя е офлайн   Емил Атанасов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 1432
  • Регистр: 10.10.11

Виж мнениетоezdatha написа на 28.12.2012 - 19:30 :

С всичко съм съгласен с вас колеги, че не трябва да се консумира каквото и да е на лова, преди да е минало пробите, но с едно не съм съгласен!С дезинформацията!Приятелят на колегата от кварталния магазин го е излъгал!Случая с трихинелозното месо не е в дружинка Окорш! Това е дружинка Руйно, отново в дружество Дулово, но не е Окорш, което си е балкан разлика в манталитета на ловците!


Извинявам се за това, че са ме дезинформирали и аз погрешно съм представил факта но така е за жалост по безжичните телефони. Но е факт, че все още има неблагоразумни колеги да постъпват по този начин на който и аз съм бил свидетел в миналото. С няколко колеги се въздържахме да консумираме от прясно приготвеното и неизследвано месо докато излязат резултатите от пробите. Ако знаеш по вече може и да споделиш като целта е да сме информирани и подготвени а именно, че в този район има такива случаи. Относно миграцията на дивата свиня няма да коментирам. Поздрави, весели новогодишни празници и много, много слука ти желая!
0

#7
Потребителя е офлайн   ezdatha 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 149
  • Регистр: 20.12.10
Дружинка Руйно отстреляли четири прасета, смесили им месото , яли ,пили и се веселили!Извикали си музика, наели си човек да им пече на скарата!Пък после останалото месо го смесили с телешко за да правят кюфтета та изхабили и него.
0

#8
Потребителя е офлайн   kirilov_haskovo 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 33
  • Регистр: 05.01.11
При нас месо не се консумира докато не излезнат пробите - и независимо колко са големи прасетата месо не се смесва.А относно топлинната обработка трихинелите се разграждат при температура на месото /не на обработката/ над 75 градуса - поне така казаха специалисти.
0

#9
Потребителя е офлайн   bkp1951@com.bg 

  • Платинен Потребител
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 3286
  • Регистр: 03.11.10
Когато месото се вари колега ,то също се загрява до температурата на кипене - 100 гр. Най - новите науки обаче казват че и замразяването над минус - 12 гр спомага за убиването на капсулата със спиралата. Тя се съдържа само в мускулни органи. Не може да се пренесе по кръвен път. И с ножове. Може от трупчето на което се сечат кокалите - остатъци от заразено месо да се пренесът на незаразеното. И се пренася само след консумиране на заразено месо в стомаха. Капсулата се разлага от стомашния сок.Достатъчна е само една - .............и готова белята. Каквито и да са процедурите по обработката на месото то трябва да се знае - ИЗСЛЕДВАНЕ му е майката. И не с обикновен микроскоп. И при него може да се допусне грешка.
https://www.youtube....ch?v=DUlwXAjbd2

https://www.youtube....h?v=0mLoLnnbo84

„Трябва да избираме верни хора на верните места"..................И да ги пазим.............

http://www.slovo.bg/...

"""""Да бъдеш или да не бъдеш и по-точно-Кого и Какво да бъдеш?Кого и какво да не бъдеш? Да бъдеш себе си или да бъдеш скрит под маска? Да бъдеш един, или да бъдеш друг? Да, много хора биха казали-"Бъди себе си", но реално никой винаги не е бил себе си, а светът се крепи на маски, светът се крепи на заблуди, на лъжи..""""
0

#10
Потребителя е офлайн   Ангел Ангелов 

  • Златен Потребител
  • PipPipPipPipPipPip
  • Виж галерията
  • Група: БГ Лов ГРИЗЛИ
  • Мнения: 1054
  • Регистр: 15.05.08
Виждам, че всички стреляте на посоки има и попадения. Истината е една- изследване на месото в лицензирана лаборатория.
0

#11
Потребителя е офлайн   Фараон 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 52
  • Регистр: 20.07.12
При нас задължително проба. Проверяват се и питомните прасета и никои не си и помисля да яде преди това след смъртните случаи в миналото от заразено с трихинелоза домашно прасе.
0

#12
Потребителя е офлайн   Ferdinc Ozturk 

  • Напреднал Потребител
  • PipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 64
  • Регистр: 14.06.09

Виж мнениетоezdatha написа на 10.01.2013 - 16:45 :

Дружинка Руйно отстреляли четири прасета, смесили им месото , яли ,пили и се веселили!Извикали си музика, наели си човек да им пече на скарата!Пък после останалото месо го смесили с телешко за да правят кюфтета та изхабили и него.


Дружинка Руйно сигурно и със Руйно вино. Страшна работа.
0

#13
Потребителя е офлайн   villeger 

  • Бронзов Потребител
  • PipPipPipPip
  • Група: БГ Ловци
  • Мнения: 229
  • Регистр: 16.05.11

Виж мнениетоbkp1951@com.bg написа на 25.01.2013 - 19:57 :

Когато месото се вари колега ,то също се загрява до температурата на кипене - 100 гр. Най - новите науки обаче казват че и замразяването над минус - 12 гр спомага за убиването на капсулата със спиралата. Тя се съдържа само в мускулни органи. Не може да се пренесе по кръвен път. И с ножове. Може от трупчето на което се сечат кокалите - остатъци от заразено месо да се пренесът на незаразеното. И се пренася само след консумиране на заразено месо в стомаха. Капсулата се разлага от стомашния сок.Достатъчна е само една - .............и готова белята. Каквито и да са процедурите по обработката на месото то трябва да се знае - ИЗСЛЕДВАНЕ му е майката. И не с обикновен микроскоп. И при него може да се допусне грешка.



Здравей колега!!!!
Не съм много съгласен с тебе относно температурите!Ларвната форма на трихинелата издържа доста по-високи температури от споменатите! Всички вътрешни органи имат мускулатура-разликата е във вида й. Трихинелата паразитира в напречно-набраздена мускулатура, без гладката! и Това е един от паразитите,който целият му жизнен цикъл преминава в един гостоприемник! За всичко останало съм съгласен с тебе! Поздрави и наслука от трънско!!!!

Така че колеги опичайте си ума и внимавайте!!

Наслука!!!! B)/>
ПАЗЕТЕ ДИВЕЧА!!!!!!!!!!!!!!
0

Сподели темата:


Страници 1 от 1
  • Не можете да публикувате нова тема
  • Не можете да пишете в тази тема

1 Потребител(и) четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни