Освен трофея, снимката на отстреляното животно е траен спомен от красиво ловно преживяване. Но много от направените снимки на отстреляни животни са далеч от това да бъдат привлекателни. А всъщност не е толкова трудно да се направят добри снимки, ако се обърне внимание на няколко малки неща при фотографирането.
На нивото на очите на животното
Виждам го отново и отново и всеки път поклащам глава: многобройни снимки на отстреляни животни се правят от високи позиции. Често просто се изважда телефонът от джоба и се снима от нивото на ханша или дори по-високо. В резултат се вижда животно, лежащо плоско на земята, което е всичко друго, но не и привлекателно. Поради високата позиция и отчасти фронталния изглед към земята, направената снимка няма никаква дълбочина. Животното изглежда просто положено. Детайлите на животното по никакъв начин не изпъкват.
Много по-добре е, ако преместите камерата на нивото на очите на отстреляното животно. Почти земното фотографиране прави животното да изглежда много по-живо. Освен това снимката получава фон и перспектива чрез ниското земно фотографиране. Размито високо чакало, видимо на заден план, или ловецът, видим зад животното, правят снимката много по-интересна.
Правилният ъгъл на гледане
Непосредствено свързан с описания по-горе съвет е и ъгълът на гледане към животното, което ще се снима. Тук фотографът трябва да експериментира малко, за да постигне възможно най-добрия резултат. В никакъв случай не трябва да се снима от посоката на раната. Това прави направената снимка всичко друго, но не и привлекателна. Аз лично харесвам ъгъл на гледане леко диагонално отпред към отстреляното животно. Така главата и особено очите на животното се виждат ясно на снимката. Леко размит на заден план е тялото на животното.
Интересни детайли на заден план могат да бъдат например използваното ловно чакало или седалка, оръжието, облегнато на дърво, или ловното куче, седнало зад животното. С правилния ъгъл на гледане можете да придадете на снимката интересен нюанс. Фронталният ъгъл на гледане към главата на отстреляното животно също не ми се струва успешен. Леко диагоналният ъгъл на гледане изглежда много по-интересен.
Позицията на животното
Позицията на отстреляното животно, което ще се снима, също е от огромно значение за успешната снимка на трофея. При това трябва да се вземе предвид първо раната от изстрела. Следвайки традицията, отстреляните животни се поставят на дясната страна на тялото при полагане на трофея. Ловците търсят позиция, за да направят интересна снимка на трофея. Това може да се направи, ако повдигнете главата на животното, положено настрани. Така животното не изглежда просто "положено плоско на земята". Ако искате да видите части от тялото на животното на снимката, непременно трябва да се вземат предвид входната и изходната рана. Особено от страната на изходната рана понякога има тежки наранявания, които не са привлекателни. Аз лично в такива случаи - противно на традицията - бих поставил животното на "грешната" страна на тялото и бих направил снимка. Ако този подход е напълно неприемлив, може да се снима само част от отстреляното животно. Така например на снимката на трофея се вижда само главата и част от тялото. По мое мнение, много добра позиция на отстреляното животно се постига, като животното се обърне на корема. Гърбът е обърнат към небето. Краката са сгънати под тялото на животното. Тогава животното изглежда така, сякаш е легнало. Главата може да се обърне настрани и да се повдигне, така че долната челюст да лежи на земята. В тази позиция могат да се направят успешни снимки на трофея по мое мнение.
Ръчен режим или портретен режим на смартфона
Съвременните камери и смартфони винаги имат автоматичен режим на снимане. Той често върши много добра работа в много случаи. Някои смартфони имат само автоматичен режим. Тукснимащия ловец може да се намеси в ръчните настройки на камерата само чрез специални приложения. При фотоапаратите препоръчвам да се използва ръчен режим. След като са направени няколко снимки в автоматичен режим, може да се премине към ръчен режим на снимане и да се експериментира малко. Чрез игра с настройката на блендата и скоростта на затвора могат да се постигнат интересни ефекти във фона на отстреляното животно. Чрез силно отворена бленда отстреляното животно може да се открои на размит фон. Това гарантира, че животното се превръща във фокусна точка на снимката и че зрителят се насочва при разглеждане на снимката. Подобен ефект може да се постигне и със съвременни смартфони. С така наречения "портретен режим" централният елемент на изображението също се откроява пред размития фон. За разлика от фотоапаратите, това се решава чрез обработка на софтуер в смартфона.
Обърнете внимание на фона
Фонът или околната среда на отстреляното животно, което ще се снима, оказва решаващо влияние върху качеството на направената снимка. Например кофа за боклук в двора, паркирана кола, която се вижда в кадъра, или вана за вътрешности зад отстреляното животно правят направената снимка всичко друго, но не и привлекателна. Ето защо при фотографирането трябва да се внимава околната среда, която ще се снима, включително фонът зад отстреляното животно, да е свободна от непривлекателни неща, които не трябва да се виждат на снимката. В идеалния случай на фона на отстреляното животно се вижда мястото на лов. Това обикновено е гора или открит пейзаж, като например ливади или обработваеми земи. Отличителни елементи в пейзажа, които позволяват да се разпознае мястото на събитието, могат да бъдат интегрирани във фона на снимката. Това придава на снимката на трофея индивидуален нюанс и я прави особено ценна, защото това, което се вижда, може да бъде локализирано. Отличителни елементи на заден план могат да бъдат например интересно дърво, воден басейн, ловно чакало, планина, ловна хижа или отдалечено населено място.
Естетика в снимката
Вече споменах в статията за "Позиция на животното": Позицията на животното в някои случаи определя привлекателността на снимката на трофея. Дори ако става въпрос за ловни снимки, снимките на трофеи трябва да имат определена естетика. Например наранявания от изходната рана или голяма площ от червен сняг в околностите на отстреляното животно противоречат на тази привлекателност. Да, всичко това е част от лова. Но винаги трябва да помним, че снимките от лов често са достъпни и за неловци. Това се случва особено когато ловните впечатления се разпространяват в социалните мрежи и медии. Това, което за нас, ловците, изглежда напълно нормално на снимка на трофей, може да бъде напълно отблъскващо за неловец. Трябва да вземем това предвид до известна степен. При тежки наранявания на тялото на животното например може да се откажете от снимането на цялото тяло на животното и да направите само снимка на главата. Така смущаващите части на изображението просто се пропускат.
Между ISO шум и тъмни снимки
Ние, ловците, често ловуваме при лоши условия на осветеност. Когато ловуваме сутрин, в следващите минути или часове, можем да направим снимка при най-добра светлина след успешния лов, но това е много трудно и почти невъзможно при вечерен лов. Тук условията на осветеност се влошават с напредването на времето, докато накрая стане напълно тъмно. Снимането в пълна тъмнина е почти невъзможно дори със съвременни камери, винаги трябва да има малко светлина. Но съвременните камери, както и смартфоните с инсталиран софтуер, днес вършат чудесна работа. При фотоапаратите можете да контролирате колко силно се усилва заснетата светлина чрез ISO стойността, т.е. чувствителността на сензора към светлина. Светлината се усилва чрез това. В същото време обаче в снимката се появява и шум. Този шум се проявява чрез зърнесто представяне на заснетото. При много силен шум се виждат истински зърна на снимката. Тогава тя е почти неизползваема. Но сензорната технология вече е много напреднала. Докато в миналото ISO стойности от 800 или 1000 бяха максимумът, днес с някои модели камери можете да правите много добри снимки дори при ISO 2000.
Разстояние между ловеца и животното
След успешен лов, понякога се правят снимки, на които отстреляните животни изглеждат почти огромни пред ловеца, видим зад тях. Тези оптични пропорции са умишлени и съзнателно контролирани от позицията на отстреляното животно и ловеца. Аз лично не харесвам прекаленото огромно представяне на отстреляни животни. Но вкусовете, както е известно, са различни. Ако искате да постигнете такъв вид визия, трябва да се уверите, че има известно разстояние между отстреляното животно и ловеца, позициониран зад животното. Обикновено това е между един и три метра. Тук обаче снимащият трябва да експериментира малко в момента на снимане и да опита различни позиции на ловеца. Въпреки това трябва да се отбележи, че блендата на камерата не трябва да е широко отворена при такава снимка. Ако снимате с отворена бленда, в зависимост от фокусната точка, само отстреляното животно или ловецът на заден план ще бъдат на фокус. За снимащите с телефони, не трябва да снимат в режим портрет, а само на автоматичен режим.
Не е нужно да се заснема или показва всичко
Накрая бих искал да се спра по-подробно на точка, която вече споменах по-рано. При лов винаги има сцени, които не са приятни за гледане. Те са част от ловния занаят, но могат да бъдат отблъскващи и/или объркващи за външни лица. Според мен трябва да помислим внимателно кои сцени от ловния ни живот искаме да заснемем на снимка или видео. Ако файловете останат само на твърдия диск у дома или в собствената памет на телефона, тази точка може да бъде пренебрегната. Ако обаче искате да покажете снимки или видеоклипове от лов на обществеността чрез социални медии или в YouTube, подателят трябва да обърне внимание на определена естетика. Ние, ловците, дължим това на лова!
Превод: БГ ЛОВ
Четете още: