Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Коментар на... » Дивечът в България все още няма охрана

Дивечът в България все още няма охрана

vater Публикувана от vater | 23.03.2013
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Дивечът в България все още няма охрана

Това съобщи на пресконференция преди откриването на международната изложба „Природа, лов, риболов” в Пловдивския панаир Иван Петков, председател на Национално ловно-рибарско сдружение – Съюз на ловците и риболовците в България, предаде репортер на Радио „Фокус”-Пловдив. По думите на Петков това е така, защото не са достигнали финансовите възможности за ловна стража, която да се грижи за опазването на дивеча. Бракониерството е един от решаващите фактори за намаляване на нивото на дивечовите запаси в България.

По думите на Петков въпреки уговорките при подготовката на Закона за лова всеки 30 % от годишната вноска за стопанисване, която отчитат ловците, да отиде за изграждането на такава стража, това не е било направено. Парите – по 15 лева от всеки ловец от общо 120 000 ловци в България са отивали в държавния бюджет, посочи Петков. Системата на Националното сдружение има само около 80 души - ловни надзиратели, които отговарят за охраната. На човек от тази охрана се падат по около 400 000 декара, които да надзирава. Според Петков е абсурдно един човек да се справи с тази територия. Отделно в страната ни има много обезлюдени райони заради демографския бум. Поради тази причина опазването на дивеча е ключов въпрос за бъдеще.

Иван Петков посочи и няколко положителни опити като сдружението в Бургас, което инвестира две-трети от финансовите си средства за охрана. Там вече са хванати 25 бракониери, шест от тях са с влязла в сила присъда. В Плевен за бракониерство са изключени 15 ловци. Според председателя на сдружението въпросът с ловната стража е изключително важен да бъде решен в бъдеще. В момента се разработва стратегия за развитие на ловното стопанство до 2027 г. Ловците се надяват в рамките на тази стратегия да бъде гарантирана и една ефективна система за борба с бракониерството.

focus-news.net

Абонамент за бюлетин