Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Едър дивеч » Фактори влияещи върху развитието на рогата на сръндаците

Фактори влияещи върху развитието на рогата на сръндаците

vater Публикувана от vater | 16.05.2025
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Фактори влияещи върху развитието на рогата на сръндаците

Европейският сръндак (Capreolus capreolus) е често срещан и екологично значим вид копитно животно. Една от най-отличителните черти на сръндаците е развитието на рога, които представляват забележителен вторичен полов белег. Тези костни структури се развиват циклично всяка година и се различават значително от постоянните рога, срещани при други семейства животни. Настоящата статия има за цел да предостави изчерпателен преглед на различните вътрешни и външни фактори, които влияят върху развитието на рогата на сръндаците, включително тяхната форма, тегло и цвят.

Годишният Цикъл на Развитие на Рогата

Развитието на рогата при сръндаците е забележителен годишен процес на регенерация. Този цикъл може да бъде разделен на няколко основни етапа.

A. Смяна на Старите Рога (Падане)

Сръндаците сменят рогата си всяка година, обикновено в края на есента или началото на зимата (ноември-декември), а понякога и през октомври при по-силните индивиди. Този процес на падане на старите рога се инициира от спад в нивата на тестостерон в организма на животното. Времето на смяна може да варира леко в зависимост от здравословното състояние и възрастта на сръндака, което предполага връзка между физиологичното състояние и хормоналните цикли.

Б. Регенерация и Стадий на Кадифените Рога

Веднага след като старите рога паднат, започва растежът на нови, обикновено в рамките на 3-4 седмици. През този период развиващите се рога са покрити с плътна, силно кръвоснабдена кожа, наречена лико (кадифе), която осигурява есенциални хранителни вещества за бързия растеж на костната тъкан. Растежът на рогата е изключително бърз през този стадий. Интересно е да се отбележи, че рогата на сръндаците растат по различен начин от тези на благородните и елен лопатарите, главно чрез интрамембранозна осификация. Стадият на кадифените рога е критичен за бързото натрупване на костен материал, което прави рогата много чувствителни към приема на хранителни вещества и условията на околната среда през този период. Различният процес на осификация в сравнение с други видове елени подчертава уникални физиологични адаптации при сръндаците.

В. Минерализация и Вкостяване

След като рогата достигнат пълния си размер (обикновено до пролетта, март-май), започва процесът на минерализация, водещ до вкостяването на костта. Кръвоснабдяването на кадифето намалява, което води до неговото изсъхване и последващо окапване. Сръндаците често търкат рогата си в дървета и храсти, за да подпомогнат премахването на кадифето. Времето на окапване на кадифето може да бъде показател за възрастта и състоянието на сръндака, като по-възрастните индивиди обикновено го свалят по-рано. Това предполага връзка между зрелостта, хормоналния статус и готовността за размножителния сезон.

Г. Стадий на Вкостенелите Рога

В този стадий рогата са напълно развити и вкостенели, готови за използване по време на размножителния сезон за демонстрация на доминантност и съревнование. На този етап рогата се считат за "мъртва кост", тъй като нервното и кръвоснабдяването са значително намалени. Стадият на вкостенелите рога е кулминацията на цикъла на растеж, играейки решаваща роля в социалната динамика и репродуктивния успех на сръндака.

III. Фактори, Влияещи върху Развитието на Рогата

Крайните форма, тегло и цвят на рогата на сръндаците са резултат от сложно взаимодействие на няколко фактора.

А. Възрастта като Ключов Определящ Фактор

Развитието на рогата прогресира с възрастта на сръндака.

- Първи Рога ("Копчета"): При мъжките приплоди на около 4-месечна възраст (ноември-декември) се появяват много къси (1-1.5 см), често леко заострени образувания, които покриват костните пънчета на черепа като шапчица. Тези първи рога не притежават розетки (удебеление в основата) и падат рано – през януари или февруари. Появата на тези първоначални "копчета" бележи началото на развитието на рогата и физиологичната подготовка на сръндака за бъдещ растеж на рога.

- Втори Рога (Млади/Шилар): След падането на "копчетата" веднага започва растежът на вторите рога, който завършва през пролетта (до май). Тези рога са значително по-дълги от първите, обикновено между 5 и 12 см, и могат да бъдат прости шипове или да имат един преден израстък (шилар, вилар). Формата на рогата при едногодишните сръндаци може да даде известна индикация за бъдещия им потенциал за развитие на рога, въпреки че не е окончателна.

- Зрели Рога (2 години и повече): С всяка следваща година рогата стават по-сложни, обикновено развивайки два или три разклонения на рог (чаталести, разклонени, шестак). Размерът и сложността на рогата обикновено нарастват, докато сръндакът достигне своя връх (около 5-7 години), след което могат да започнат да намаляват. Розетката в основата на рога също се развива с възрастта, ставайки по-изразена и разположена по-дълбоко върху черепа. Прогресията на формата на рогата с възрастта е надежден показател за зрялостта на сръндака, въпреки че съществуват индивидуални вариации поради други влияещи фактори.

Б. Наследственост: Ролята на Генетиката

Генетиката играе основна роля при определянето на потенциалния размер, форма, симетрия и други характеристики на рогата на сръндака. Определени черти на рогата, като броя на разклоненията, дължината и масата, имат степен на наследственост. Генетиката може също да предразположи сръндаците към определени форми или аномалии на рогата. Съществуват и регионални генетични вариации, които могат да повлияят на характеристиките на рогата. Въпреки че генетиката определя потенциала, пълното изразяване на чертите на рогата е силно повлияно от факторите на околната среда, особено от храненето. Селективният лов, основан единствено на размера на рогата, може да има непредвидени последици за генетичното разнообразие на популацията в дългосрочен план, въпреки че това е сложен въпрос.

В. Хранене: Критично Влияние

Диетата има решаващо въздействие върху растежа и цялостното качество на рогата.

- Протеини: Градивни Елементи: Протеинът е от съществено значение за бързия растеж на тъканта на кадифените рога, която е съставена предимно от колаген. Диета с 13-16% протеин обикновено се счита за оптимална за развитието на рогата. Наличността на протеин, особено по време на фазата на растеж на рогата, пряко влияе върху размера и потенциала на рогата. Растежът на тялото има предимство пред растежа на рогата, така че недостигът на протеин ще доведе до по-малки рога.

- Минерали: Втвърдяващи Агенти: Минералите, особено калцият и фосфорът, играят жизненоважна роля, тъй като съставляват значителна част от вкостенелия рог (около 25% калций и 19% фосфор). Сръндаците могат временно да извличат калций и фосфор от костните си резерви по време на минерализацията на рогата. Други минерали като магнезий, натрий, манган, цинк и йод също са важни за плътността, здравината и цялостното развитие на рогата. Например, йодът е положително свързан с теглото на рогата при сръндаците, а добавянето на манган може да подобри механичните свойства на рогата. Наличието на тези ключови минерали в диетата е от решаващо значение за постигане на пълния потенциал на рогата, определен от генетиката и възрастта. Недостигът може да доведе до по-слаби, по-малко плътни или деформирани рога. Минералните соли могат да бъдат начин да допълнят приема на минерали.

- Витамини: Есенциални Катализатори: Витамините, особено витамин А (от бета-каротин) и витамин D (от слънчева светлина и диета), играят поддържаща роля в растежа на рогата и усвояването/минерализацията на калций. Въпреки че често се набляга по-малко на тях отколкото на протеините и минералите, витамините изпълняват важна поддържаща функция в сложния процес на развитие на рогата.

Г. Хормонално Влияние: Ключовата Роля на Тестостерона

Тестостеронът е основният хормон, регулиращ годишния цикъл на развитие на рогата при сръндаците. Ниските нива на тестостерон водят до падането на старите рога. След това, през периода на растеж на новите рога, нивата на тестостерон остават относително ниски. Повишаването на нивата на тестостерон спира растежа на рогата, предизвиква вкостяването им и свалянето на кадифето. Високите нива на тестостерон се поддържат през размножителния период, когато рогата се използват за борба и демонстрация на сила. След края на гона, нивата на тестостерон отново спадат, което води до падането на рогата и започването на нов цикъл. Тези хормонални промени са тясно свързани със сезонните промени в продължителността на деня (фотопериод).

Д. Фактори на Околната Среда

Различни фактори на околната среда могат да повлияят върху развитието на рогата на сръндаците. Качеството на местообитанието и наличието на хранителни ресурси са от съществено значение. Климатичните условия, като температура и валежи, също могат да окажат влияние върху растежа на рогата и тяхната структура. Замърсяването на околната среда с тежки метали може да се отрази на химическия състав на рогата. Например, изследвания показват, че сръндаци от райони с по-добро качество на храната и по-малко стрес могат да развият по-големи и по-добре оформени рога.

Е. Анормално Развитие на Рогата

Понякога се наблюдават аномалии в развитието на рогата при сръндаците. Те могат да бъдат причинени от генетични фактори, наранявания по време на растежа на рогата или на костните пънчета, както и от хормонални нарушения. Един от най-екстремните примери е "перуката" - деформиран рог, който представлява гъбеста маса от кост и кадифе, причинен от невъзможност за спиране на растежа на рогата поради проблем с нивата на тестостерон.

IV. Определяне на Цвета на Рогата

Цветът на рогата на сръндаците може да варира от светъл, почти бял, до тъмнокафяв или дори черникав. Няколко фактора могат да повлияят на цвета. Един от тях е количеството окислена кръв, останала върху рогата след свалянето на кадифето. Ако сръндакът започне да търка рогата си преди кръвта и кадифето да са напълно изсъхнали, кръвта може да оцвети рогата в по-тъмен цвят. Видът на дърветата в района също може да има влияние, като се предполага, че триенето в борови дървета води до по-тъмни рога поради съдържанието на смола. Генетиката също може да играе роля, като някои сръндаци са предразположени към по-светли или по-тъмни рога. Възрастта на сръндака може да бъде фактор, тъй като по-възрастните индивиди често търкат рогата си повече от по-младите. Времето на годината също може да повлияе на цвета, като рогата обикновено изсветляват с времето поради избелващото действие на влагата и слънчевата светлина. Контактът със сокове от растения и почва също може да оцвети рогата.

V. Заключение

Развитието на рогата при сръндаците е сложен биологичен процес, който се влияе от множество взаимосвързани фактори. Възрастта, генетиката, храненето и хормоналните нива играят ключова роля при определянето на размера и формата на рогата. Факторите на околната среда и потенциалните аномалии също могат да окажат значително влияние. Цветът на рогата е резултат от комбинация от биологични и екологични фактори. Разбирането на тези сложни взаимодействия е от съществено значение за природозащитниците, ловците и всички, които се интересуват от биологията и екологията на този забележителен вид.

Изготвил: БГ ЛОВ (Васил Терзийски)

Забранено копирането.

Източници: wikipedia.org, deernz.org, bds.org.uk, wildlifeonline.me.uk, discoverwildlife.com, bglov.com, reddit.com, ebox.nbu.bg, bowhunting.com, deerassociation.com, wildbruecke.de, wildlifeleadershipacademy.org

Четете още:

ЛОВНИ НОВИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ И СВЕТА

СТАТИИ ЗА ЛОВ И ОРЪЖИЯ

ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА ЛОВЦИ

Абонамент за бюлетин