Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Боеприпаси » Калибър .308 Winchester: Универсалният избор за лов в България

Калибър .308 Winchester: Универсалният избор за лов в България

vater Публикувана от vater | 14.04.2025
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Калибър .308 Winchester: Универсалният избор за лов в България

Калибър .308 Winchester заема важно място сред ловците и спортните стрелци по целия свят, включително и в България, където се е утвърдил като един от най-разпространените и универсални патрони. Неговата ефективност и гъвкавост го правят приложим за широк спектър от ловни ситуации, от среден до едър дивеч. Настоящата статия има за цел да предостави подробна информация относно историята, техническите характеристики, употребата и правните аспекти на калибър .308 Winchester в контекста на лова в България. Ще бъдат разгледани неговият произход и развитие, основните технически данни, балистичните характеристики при ловни условия, видовете дивеч, които най-често се ловуват с него в България, популярните и лесно достъпни оръжия, предлаганите видове боеприпаси и техните специфични приложения, както и съществуващите законови разпоредби и ограничения. В заключение ще бъде направен сравнителен анализ с други популярни ловни калибри, използвани в България, като ще бъдат посочени предимствата и недостатъците на .308 Winchester.

Разработката на калибър .308 Winchester започва в ранните 50 години на 20-ти век от американската армия. Целта е била да се създаде по-компактен и ефективен патрон, който да замени дългогодишния .30-06 Springfield. Проектът се базира на експериментални патрони от серията T65, които произлизат от по-ранните .300 Savage и .30-06 Springfield. Военната версия на новия патрон е официално приета от НАТО през 1954 г. под името 7.62x51mm NATO. Паралелно с военните разработки, компанията Winchester осъзнава потенциала на новия патрон за цивилния пазар и през 1952 г. представя своята гражданска версия, наречена .308 Winchester, две години преди военното приемане. Първоначално калибърът е представен с пушките Winchester Model 70 и Model 88.

.308 Winchester бързо набира популярност сред ловци и спортни стрелци благодарение на своята комбинация от точност, умерено ниво на откат и доказана ефективност на полето. В сравнение с предшественика си .30-06 Springfield,.308 Winchester предлага сходна производителност, но в по-къс патрон, което позволява създаването на по-компактни и леки пушки. Макар и да отстъпва съвсем леко по отношение на началната скорост и енергия на .30-06, тази разлика се оказва незначителна за повечето ловни ситуации. Успехът на .308 Winchester не се ограничава само до неговото пряко приложение. Той става основа за разработването на множество други успешни патрони чрез стесняване или разширяване на гилзата, като .243 Winchester, .260 Remington, 7mm-08 Remington, .338 Federal и .358 Winchester.

Технически калибър .308 Winchester представлява безфланцов патрон с бутилковидна гилза. Основните му размери са следните: диаметър на куршума.308 инча (7.82 мм), дължина на гилзата 2.015 инча (51.2 мм), обща дължина на патрона 2.800 инча (71.1 мм), диаметър на дъното на гилзата 0.4709 инча (11.96 мм), диаметър на шийката на гилзата 0.3433 инча (8.72 мм) и ъгъл на рамото 20 градуса. Капацитетът на гилзата е приблизително 56 грейна вода (3.64 мл). Типичните тегла на куршумите варират от 110 до 185 грейна, като най-често се използват 150, 165 и 180 грейна. Стъпката на нарезите в цевите за този калибър обикновено е 1:12 инча (305 мм), но се среща и 1:10 инча (254 мм). По-бърза стъпка може да е необходима за стабилизиране на по-тежки куршуми. Максималното налягане, определено от SAAMI (Sporting Arms and Ammunition Manufacturers' Institute), е 62,000 psi (430 MPa).

Съществува важна разлика между .308 Winchester и неговия военен аналог 7.62x51mm NATO. Въпреки сходните размери, .308 Winchester обикновено се зарежда до по-високо налягане. Въпреки че двата патрона са достатъчно сходни, съществуват дискусии относно безопасността при размяна на патрони между оръжия, калибрирани за двата стандарта.

Таблица 1: Технически характеристики на .308 Winchester

Калибър .308 Winchester се счита за универсален и е подходящ за лов на различни видове едър дивеч, срещащи се в България. Той е особено популярен за лов на дива свиня, като множество източници го сочат като ефективен калибър както при индивидуален, така и при групов лов. Някои ловци предпочитат използването на по-тежки куршуми за по-големи екземпляри. .308 Winchester е ефективен на различни дистанции, включително и на гонка.

Калибърът е също сред препоръчителните за лов на благороден елен в България. Счита се за достатъчно мощен за този вид дивеч. Въпреки че има и други, може би по-специализирани калибри за лов на сърна, .308 Winchester може да се използва успешно и за този вид, особено при употреба на по-леки куршуми. Не на последно място, .308 Winchester може да се използва и за лов на хищници като лисица и чакал, особено когато се търси по-голяма поразяваща сила в сравнение с по-малките калибри.

Балистиката на калибър .308 Winchester при ловни условия е важен фактор за успешен и етичен лов. Траекторията на куршума зависи основно от теглото на куршума, началната скорост и балистичния коефициент (BC). По-леките куршуми обикновено имат по-настилна (равна) траектория, но са склонни да губят енергия по-бързо с увеличаване на дистанцията. Обратно, по-тежките куршуми запазват по-голяма енергия на по-големи дистанции, но имат по-изразена параболична траектория. Като пример, нулираме (прострелваме) на 100 метра с 150 грейна куршум, като резултат ще има приблизително 5 сантиметра издигане на 50 метра, 0 см. на стоте метра, около 15-18 сантиметра спад на 200 метра и 40-45 сантиметра на 300 метра.Същото нулиране (прострелка) но с куршум с тегло 165 грейна и начална скорост 817 м/с ще има около 4 сантиметра издигане на 100 метра, 0 сантиметра спад на 200 метра и -21 сантиметра на 300 метра. 180 грейна куршум ще покаже спад от около 6 сантиметра на 100 метра, 15 сантиметра на 200 метра и 35 сантиметра на 300 метра.

Ефективният обхват за лов с .308 Winchester зависи от вида на дивеча и енергията, необходима за ефикасен и хуманен отстрел. За дива свиня и благороден елен, ефективният обхват обикновено се счита до 274-366 метра, в зависимост от конкретния куршум и уменията на стрелеца. Някои източници споменават и по-големи дистанции, но се препоръчва отговорност и добри умения за стрелба на такива разстояния. За сърна, ефективният обхват може да бъде сходен или малко по-голям, в зависимост от изискванията за енергия. Дължината на цевта също може да окаже влияние върху балистиката. По-късите цеви могат да доведат до малко по-ниска начална скорост, което може да повлияе на траекторията и енергията на по-големи дистанции. Не на последно място, изборът на подходящ куршум (тегло, форма, конструкция) е от решаващо значение за балистичните характеристики и ефективността при различните видове дивеч.

Таблица 2: Примерни балистични данни за .308 Winchester (165 грейна куршум). Моля, имайте предвид, че тези стойности са примерни и могат да варират в зависимост от конкретния боеприпас и условия. За по-точни данни за скорост и енергия на различните дистанции при тази прострелка е необходимо да се използва балистичен калкулатор с конкретни параметри на куршума.

В България се предлагат множество марки и модели пушки в калибър .308 Winchester, като ловците могат да избират между болтови и полуавтоматични карабини. Сред популярните болтови карабини са модели на Bergara (B14, B14 Ridge, Blaser R8 Professional BR-BL, BA13 Take Down, M72), Tikka (T3x Hunter, T3), Sauer (S100 Classic XT, S404 Classic XT Ergo Heat), Steyr Mannlicher, Mauser (M18 Black, M25 Pure, M12 Big Max), Winchester (XPR Composite THR), Mossberg (Patriot), Sako (S20) и др.

По отношение на полуавтоматичните карабини, често срещани модели са Benelli (Lupo, Argo E Comfortech), Browning BAR MK3, Beretta (BRX1), Arttech Defense (Prima SP), Heckler & Koch (MR 308A2) и др. Ценовият диапазон на тези оръжия е широк и зависи от марката, модела и характеристиките, но като цяло има достъпни опции в различни ценови класове. Голяма част от тези модели са лесно достъпни в основните оръжейни магазини в България, както онлайн, така и във физически обекти.

На българския пазар се предлага голямо разнообразие от боеприпаси за калибър .308 Winchester от различни производители. Сред популярните производители са Sellier & Bellot (предлагащи куршуми SPCE, SP, HPBT, FMJ), Geco (с куршуми Plus, Express, TM, Target FMJ, Zero), Norma (с линии Whitetail SP, Tipstrike, Vulkan, Oryx, PPDC), Prvi Partizan (с куршуми SP, SPCE, GROM, HPBT), Federal (с линии Fusion, Nosler Ballistic Tip, Power-Shok, Gold Medal Sierra MatchKing), Remington (с куршуми Express Core-Lokt PSP), Brenneke (с куршуми TUG, BASIC, TIG), Sako (с куршуми Super Hammerhead, Hammerhead, Gamehead, SHH) и Barnes (с куршуми VOR-TX TTSX, TSX).

Различните видове куршуми са предназначени за специфични приложения при лов. Куршумите с мек връх (Soft Point - SP) осигуряват бърза експанзия и отдаване на енергия, което ги прави подходящи за среден дивеч като дива свиня и сърна. Куршумите с кух връх (Hollow Point - HP) често се използват за прецизна стрелба и понякога за лов на хищници. Куршумите с опашка тип "лодка" (Boat Tail - BT) имат по-добра балистика на по-големи дистанции. Куршумите SST и Ballistic Tip комбинират добра траектория и експанзия. За по-дълбоко проникване при едър и твърд дивеч като дива свиня и елен се препоръчват куршуми със свързана сърцевина (Bonded Core) или монометални куршуми (например Barnes TTSX). Цените на боеприпасите варират в зависимост от производителя и вида на куршума, но като цяло има налични опции в различни ценови класове.

Използването на калибър .308 Winchester за лов в България е регламентирано от Закона за лова и опазване на дивеча (ЗЛОД) и свързаните с него подзаконови нормативни актове. За притежаване и използване на нарезно ловно оръжие, каквото е карабина в калибър.308 Winchester, е необходимо разрешение от съответните органи на МВР. За получаване на такова разрешение се изисква ловен билет и успешно положен изпит за право на лов с нарезно оръжие (удостоверение за подборен лов) след минимум две години стаж като ловец.

В българското законодателство няма специфични ограничения за използването на калибър .308 Winchester за лов на едър дивеч. Съществуват обаче общи изисквания за минималния калибър и енергия на куршума в зависимост от вида на дивеча. Калибър .308 Winchester (7.82 мм) попада в категорията на подходящи калибри за едър дивеч. Полуавтоматичните ловни оръжия, които могат да бъдат и в калибър .308 Winchester, са разрешени за лов, но с ограничение до три патрона (един в цевта и два в пълнителя). Изрично е забранено използването на автоматични оръжия за лов. Ловът се разрешава само в определени сезони и срокове.

При сравнение на калибър .308 Winchester с други популярни ловни калибри, използвани в България, могат да бъдат откроени следните предимства и недостатъци. В сравнение с .30-06 Springfield, .308 Winchester предлага по-малък откат, по-къс ход на затвора, често се отличава с по-добра точност и позволява използването на по-компактни и леки пушки. Недостатък може да се счита малко по-ниската начална скорост и енергия в сравнение с .30-06. Въпреки тези разлики, в България и двата калибъра са изключително популярни сред ловците и се считат за ефективни за лов на едър дивеч.

При сравнение с 7.62x39mm, .308 Winchester има значително по-голяма мощност и по-добра балистика на по-големи дистанции, което го прави по-подходящ за лов на едър дивеч. Недостатъците му включват по-голям откат и по-висока цена на боеприпасите. В сравнение с .270 Winchester, .308 Winchester може да се похвали с по-голяма универсалност по отношение на теглото на куршумите и евентуално по-добра ефективност при много едър и корав дивеч. .270 Winchester обикновено предлага по-настилна траектория, по-висока скорост и често по-нисък откат. Други популярни ловни калибри, използвани в България, включват 7x64, 8x57 JS и 9.3x62, всеки от които има своите специфични предимства и приложения.

Таблица 3: Сравнение на .308 Winchester с други популярни ловни калибри в България

В заключение, калибър .308 Winchester представлява универсален и ефективен избор за лов в България. Той съчетава добра мощност и точност с умерено ниво на откат и широка наличност на оръжия и боеприпаси. Подходящ е за лов на дива свиня, благороден елен, сърна и хищници. Важно е да се подчертае значението на избора на подходящ тип куршум в зависимост от вида на дивеча и специфичните условия на лов. Ловците трябва винаги да спазват законовите разпоредби за притежаване и използване на нарезно ловно оръжие в България и да вземат предвид личните си нужди и предпочитания, както и вида на дивеча, който най-често ловуват, при избора на калибър и оръжие. Отговорното и етично ловно поведение винаги трябва да бъде на първо място.

Автор: БГ ЛОВ (Васил Терзийски)

Забранено копирането.

Източници: yellowstonerifle.com, outdoorlife.com, matthewshunting.com, crateclub.com, ballisticstudies.com, faxonfirearms.com, americanrifleman.org, wikipedia.org, gunsmagazine.com, fieldandstream.com, ammo.com, ammunitiondepot.com, remington.com, hopmunitions.com, bglov.blogspot.com, lovec.bg, bglov.com, huntandguns.bg, zarimex.eu, youtube.com, btvnovinite.bg, bglov.com/forum, sightmark.com, reddit.com, guns.bg, moskovhunt.com, ballisticscalculator.winchester.com, krez-armory.com.

Абонамент за бюлетин