Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Ловен туризъм » Лов на сръндак в Сърбия, Северна Македония и Румъния: Пътеводител за българския ловец

Лов на сръндак в Сърбия, Северна Македония и Румъния: Пътеводител за българския ловец

vater Публикувана от vater | 07.05.2025
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Лов на сръндак в Сърбия, Северна Македония и Румъния: Пътеводител за българския ловец

Въведение

Ловът на сръндак (Capreolus capreolus) представлява изключително привлекателна и сравнително достъпна възможност за българските ловци, които желаят да разширят своите хоризонти извън пределите на страната. Трите съседни държави – Сърбия, Северна Македония и Румъния – предлагат отлични условия за този вид лов, благодарение на своята географска близост, богато дивечово разнообразие и добре развита инфраструктура за ловен туризъм. Тази статия има за цел да предостави изчерпателно и практически насочено ръководство, което да помогне на българските ентусиасти в планирането и осъществяването на успешни и запомнящи се ловни излети за сръндаци в тези три балкански дестинации. Ще бъдат разгледани подробно ловните сезони, препоръчителните райони и стопанства, актуални ценови условия, процедурите за пренос на оръжие и трофеи, както и множество други практически съвети, които са от съществено значение за всеки добре подготвен ловец. Важно е да се отбележи, че макар и географски близки, всяка от тези страни притежава своите уникални характеристики по отношение на терен, регулации и ловни традиции, което налага индивидуално и внимателно планиране. Например, равнинните и плодородни земи на Войводина в Сърбия предлагат различен тип ловно преживяване в сравнение с планинските вериги на Карпатите в Румъния или разнообразните терени в Северна Македония. Тези специфики влияят не само на методите на лов, но и на необходимата екипировка и дори на ценообразуването на ловните пакети.

I. Общо планиране на Вашия ловен излет за сръндак в чужбина

A. Избор на дестинация: Кратко сравнение на трите страни

При избора на дестинация за лов на сръндак, българските ловци имат предимството да избират между три съседни страни, всяка със своите специфични предимства:

- Сърбия: Тази страна често се асоциира с възможността за отстрел на изключително качествени трофейни сръндаци, особено в северната автономна област Войводина. Инфраструктурата за ловен туризъм е добре развита, като Държавното предприятие "Vojvodinašume" управлява множество богати ловни стопанства с ясни правила за чуждестранни ловци. Терените във Войводина са предимно равнинни, с обработваеми земи, изпъстрени с малки гори, което предполага специфични методи на лов.

- Северна Македония: Предлага разнообразни възможности за лов на сръндак, както в свободни (free-range) терени, така и в добре поддържани оградени ловни стопанства. Това дава възможност за избор според предпочитанията на ловеца за по-голяма сигурност на отстрела или за по-автентично преследване. Често ловът на сръндак може да се комбинира с лов на друг едър дивеч. Планинските и хълмисти райони предлагат живописни и предизвикателни условия.

- Румъния: Известна със своята дива и сравнително непокътната природа, особено в района на Карпатите, Румъния привлича с вековни ловни традиции. Страната предлага голямо разнообразие от терени – от плодородните равнини в западната част, граничещи с Унгария и Сърбия, до обширните гори и високопланински пасища на Карпатите. Asociația Generală a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi din România (AGVPS) и нейните областни подразделения управляват значителна част от ловните площи.

Изборът на конкретна страна и район зависи силно от индивидуалните цели и предпочитания на всеки ловец. Ако основната цел е добиването на рекорден трофей, то Войводина в Сърбия или определени региони в Румъния, известни със силните си сръндаци, биха били логичен избор. За ловци, търсещи по-диво и планинско преживяване, Карпатите в Румъния или планинските райони на Северна Македония предлагат отлични възможности. Някои ловци може да предпочетат комбинация от лов и културен туризъм, което е напълно осъществимо и в трите дестинации, като Северна Македония например изтъква, че ловните терени често преминават през места с културно-историческо значение.

B. Бюджетиране и предварителни разходи

Планирането на бюджета е ключов елемент за успешен ловен излет в чужбина. Основните компоненти на разходите обикновено включват:

- Такси за отстрел: Те варират значително и често се определят от теглото или качеството (точки по CIC) на трофея.

- Организационни такси/пакетни цени: Много туроператори предлагат пакети, които включват определен брой ловни дни, настаняване, водач и понякога дори отстрел на един или няколко екземпляра до определен размер.

- Настаняване и храна: Може да бъде в ловни домове, хижи или хотели от различна категория.

- Транспорт: Включва транспорт от летището до ловния район и придвижване в самото стопанство (често с 4x4 автомобил).

- Разрешителни: Такси за местен ловен билет, разрешителни за оръжие (ако са приложими).

- Подготовка и износ на трофея: Първична обработка (дране, варене), ветеринарни сертификати, таксидермия (ако се поръчва на място) и транспорт до България.

- Допълнителни разходи: Наем на оръжие и муниции, такси за професионален водач (ако не са в пакета), бакшиши, ДДС (ако не е изрично посочено, че е включен).

Важно е да се обърне внимание на "скритите" разходи, които могат значително да увеличат първоначално предвидения бюджет. Такива могат да бъдат такси за измерване на трофея по CIC системата, такси за ветеринарни сертификати за износ, банкови такси при международни плащания, както и бакшиши за персонала. Много оферти, като тези на Safari Unlimited Worldwide или "Vojvodinašume", ясно посочват какво не е включено в цената. Препоръчително е българските ловци винаги да изискват пълна и детайлна разбивка на всички възможни разходи преди да потвърдят резервация. Например, услугата "field prep of trophies" (полева подготовка на трофеи), спомената в някои пакети, може да не включва пълна таксидермична обработка или изпращането на трофея до България.

C. Комуникация с организатори и резервации

Качеството на комуникацията с избрания туроператор или ловно стопанство е важен индикатор за надеждността и професионализма на предлаганата услуга. Ранната резервация е силно препоръчителна, особено ако се планира лов по време на пиковите периоди като началото на сезона или сватбения период на сръндаците.

Повечето организатори изискват писмена резервация (често по имейл или факс) и авансово плащане, за да гарантират ангажимента. При резервацията обикновено се изисква предоставяне на лични данни на ловеца (име, дата на раждане, номер на паспорт/лична карта), както и информация за ловното оръжие, което ще се използва (марка, модел, калибър, сериен номер). Тази информация е необходима за подготовката на покани за лов и съдействие при митническите формалности за оръжието.

Бързите, ясни и изчерпателни отговори от страна на организатора, както и готовността му да съдейства по всички документални въпроси, са добър знак за качеството на услугата. Ловците следва да бъдат предпазливи към оферти, които са неясни, непълни или не предоставят достатъчно детайли относно включените услуги и крайната цена.

II. Лов на сръндак в Сърбия

A. Ловни сезони и най-подходящо време за лов

В Сърбия ловните сезони за сръндак са ясно регламентирани. За мъжки екземпляри сезонът обикновено продължава от 1 май до 30 октомври. Някои източници и туроператори посочват и по-ранно начало, от 15 април. Винаги е препоръчително да се провери актуалният ловен календар на Сърбия или да се потвърди с конкретния организатор преди резервация. Ловът на женски и приплоди е разрешен в по-кратък период, обикновено от 1 септември до 30 октомври.

Оптималните периоди за успешен лов на трофейни сръндаци в Сърбия са два. Първият е в началото на сезона, през първата половина на май, когато сръндаците са много активни, а растителността все още не е твърде висока, което улеснява наблюдението и подхода. Април също се препоръчва от някои опитни ловци и организатори именно заради ниската растителност и факта, че по-малко трофеи са отстреляни дотогава. Вторият пиков период е по време на сватбуването на сърните, което обикновено е в края на юли и продължава до средата на август. Ловът тогава е изключително емоционален и често се практикува успешно чрез примамване на мъжките екземпляри. Този метод изисква значителни умения и майсторство от страна на ловния водач.

Изборът между тези два периода зависи от предпочитанията на ловеца. Ранният сезон (април-май) предлага по-добра видимост и потенциално по-спокоен лов, с възможност за по-добър избор на трофеен екземпляр. Сватбеният период, от друга страна, е по-динамичен и предлага уникалното преживяване на лова с примамка, но може да бъде съпътстван от по-високи температури, по-гъста растителност и по-голямо количество насекоми.

B. Преглед на ловни райони и ловни стопанства

Сърбия предлага разнообразни терени за лов на сръндак, но най-известният и продуктивен район безспорно е Войводина. Тази северна автономна област е прочута с изключително качествените си трофейни сръндаци, като редовно се отстрелват екземпляри със златни медали по CIC. Теренът във Войводина е предимно равнинен, зает от обширни селскостопански площи, пресечени от канали, малки горички и ивици храсти. Ловът тук често се провежда чрез издебване от автомобил (джип сафари), като се обхождат големи територии, а изстрелите могат да бъдат на по-големи дистанции (до 200-300 метра). Друг метод е изчакването на предварително подбрани места.

Значителна част от най-добрите ловни стопанства във Войводина се управляват от Държавното предприятие "Vojvodinašume". Сред тях са стопанства като "Karakuša", "Kućine", "Bosutske šume", "Plavna", "Deliblatska peščara" (с неговите части Šumarak, Flamunda, Labudovo okno, Čardak), "Ristovača", "Apatinski rit" и много други. Тези стопанства имат дългогодишен опит в организирането на лов за чуждестранни туристи и разполагат с утвърдени ценоразписи и процедури.

Освен Войводина, сръндаци се срещат и в други части на страната. Централна Сърбия предлага по-хълмисти и планински терени, но трофейното качество на сръндаците там обикновено не достига това от равнините на север. Някои туроператори предлагат лов и в стопанства по поречието на река Тиса, които също са известни с добива на силни трофеи.

Различните терени и методи на лов в Сърбия изискват и съответната подготовка и екипировка. Ловът във Войводина, с характерните си далечни изстрели, налага използването на прецизно нарезно оръжие с качествена оптика и добри балистични характеристики, както и умения за стрелба на дистанция. В по-гористите и пресечени райони на Централна Сърбия може да преобладава класическото издебване пеша.

C. Организации за ловен туризъм: Оферти, цени и контакти

Пазарът на ловен туризъм в Сърбия предлага разнообразие от организатори, от държавни предприятия до частни фирми и международни агенции.

1. ДП "Vojvodinašume"

- Контакти: Preradovićeva 2, 21131 Petrovaradin; Тел: +381 21 6432-401, +381 21 6432-976; Факс: +381 21 6433-713; Имейл: hunt@vojvodinasume.rs; Уебсайт: www.vojvodinasume.rs.

- Цени (по ценоразпис от 2018/2019 – препоръчително е да се проверят актуалните цени): Изисква се авансово плащане за индивидуален лов на сръндак, което варира от 105 EUR до 130 EUR в зависимост от очакваната категория на трофея (бронз, сребро, злато).5 Таксите за отстрел се калкулират на база теглото на рогата в грамове, като има определена цена за базов грамаж и допълнителна такса за всеки грам отгоре. Например, за сръндак с тегло на трофея 300-349 грама, цената може да бъде базова сума плюс определена такса за всеки грам над 300 грама. Цените са в EUR, но плащането се извършва в динари (RSD) по официалния курс.

- Изисквания: Писмена резервация, авансово плащане, валидни документи за самоличност, български ловен билет и оръжейно разрешително, както и сръбски ловен билет (който може да бъде закупен на място преди лова).

2. Best Hunting Serbia

- Контакти: Тел: 00 381 63 832 523; Уебсайт: besthuntingserbia.com.

- Оферти: Организират индивидуален и групов лов на дребен и едър дивеч, включително сръндак (сезонът за който посочват, че започва от 15 април). Предлагат ловни дестинации в Сърбия, както и в Словакия, Чехия, Унгария, Хърватия, Босна и Херцеговина, Северна Македония и Италия.

Разнообразието в ценообразуването – от пакетни оферти с включен определен брой или качество сръндаци до комбинация от организационни такси плюс такси за отстрел по тегло – изисква внимателно сравнение от страна на ловеца. Пакетните цени могат да предложат по-голяма предвидимост на разходите, особено за ловци, които не преследват непременно рекорден трофей. За трофейните ловци системата с такса по тегло е стандартна, но крие потенциал за значително по-висока крайна цена при отстрел на изключително голям трофей. Важно е ловците да са наясно с възможния толеранс при предварителната оценка на трофея от страна на професионалния водач (например, "Vojvodinašume" посочват толеранс от ±20% от оценената стойност на трофея в грамове за сръндак).

D. Специфични местни регулации и практики за чуждестранни ловци

Чуждестранните ловци в Сърбия трябва да се съобразяват с редица специфични местни регулации:

- Сръбски ловен билет: Задължително е притежаването на такъв, като той може да бъде закупен на място преди започване на лова, обикновено със съдействието на организатора.

- Професионален ловен водач: Ловът се извършва задължително в присъствието на оторизиран професионален ловен водач, предоставен от ловното стопанство или организатора.

- Ограничения за калибър и боеприпаси: За лов на сръндак се изисква използването на нарезно оръжие с калибър минимум 5.6 мм и тегло на куршума минимум 3.5 грама.

- Плащания: Официално плащанията в брой в чуждестранна валута (напр. EUR) не са разрешени за стоки и услуги в страната. Необходимо е чуждестранната валута да бъде обменена в сръбски динари (RSD) или плащанията да се извършват чрез кредитна/дебитна карта или банков превод от валутна сметка.

- Застраховка: Някои организатори, като ДП "Vojvodinašume", осигуряват на чуждестранните ловци застраховка срещу злополука по време на ловния излет в техните стопанства. Препоръчително е да се провери дали такава застраховка е включена в пакета или е необходимо сключването на допълнителна лична застраховка.

- Ранен дивеч: Ако трофеен сръндак бъде ранен и не бъде намерен, ловецът обикновено заплаща 50% от стойността на оценения трофей. Ако раненият дивеч бъде намерен впоследствие, се доплаща разликата до пълната стойност.

Сръбските власти и ловни организации имат детайлни и стриктни правила за чуждестранните ловци. Това подчертава необходимостта от добросъвестно спазване на всички изисквания и тясна комуникация с избрания организатор, който играе ключова роля в навигирането на тези регулации и осигуряването на безпроблемен ловен излет.

III. Лов на сръндак в Северна Македония

A. Ловни сезони и най-подходящо време за лов

Ловният сезон за сръндак в Северна Македония е определен в периода от 1 май до 30 септември. Този период е малко по-кратък в сравнение със сезоните в Сърбия и България, което може да наложи по-ранно планиране от страна на заинтересованите ловци.

За оптимални месеци за лов на сръндак се считат май, както и краят на юли и началото на август. Месец май предлага предимствата на активността на животните след зимата и все още не твърде гъстата растителност. Периодът в края на юли и началото на август съвпада с брачния период на сръндаците, което ги прави по-подвижни и податливи на примамване, но условията могат да бъдат по-трудни поради летните горещини и по-високата растителност.

B. Преглед на ловни райони и ловни стопанства

Северна Македония предлага разнообразни възможности за лов на сръндак, като ловните територии са разположени както в южната, така и в централната част на страната. Ловците могат да избират между лов в напълно свободни (free-range) терени или в големи, добре стопанисвани оградени ловни стопанства (резервати).

Едно от известните места е ловно стопанство "Нидже", разположено в югоизточната част на Битолско, в района на Мариово. То се простира на обща площ от 20,286 хектара, като ловната повърхност е 19,694 хектара. В "Нидже" се предлага лов както в свободни, така и в оградени зони, като освен сръндак, могат да се ловуват и други видове дивеч.

Друг интересен обект е резерват "Лакавица", намиращ се на около 100 км южно от Скопие. Територията му е приблизително 7,000 хектара, от които 2,500 хектара са оградени. Теренът е предимно планински, с характерна средиземноморска растителност, и е дом на сръндаци, муфлони, диви свине, елени лопатари и други видове.

Специфична особеност на лова в Северна Македония е, че ловните терени често преминават през местности с богато културно и историческо наследство, което дава възможност за съчетаване на лова с опознавателен туризъм.Възможността за избор между лов в оградени зони, където успеваемостта може да е по-висока, и лов в свободни пространства, който предлага по-автентично преследване, прави страната атрактивна за различни типове ловци.

C. Организации за ловен туризъм: Оферти, цени и контакти

Няколко организации предлагат специализирани услуги за ловен туризъм в Северна Македония:

1. Safari Hunting Macedonia

- Контакти: Тел (МК): +389 71606518; Тел (AU): +61 452 446 077; Имейл: info@safarihuntingmk.com; Уебсайт: safarihuntingmk.com.8

- Пакет за сръндак (Южна/Централна Македония): Предлагат 3-дневен лов на сръндак в свободни терени, с цена започваща от €1,500 на ловец. Този пакет обикновено включва таксата за отстрел на един трофеен сръндак без ограничение на размера на трофея, пълно съдействие на летището (включително помощ при процедурите за внос на оръжие), трансфер до ловния район, настаняване с включена храна и напитки (местна кухня, бира, вино, спиртни напитки), използване на 4x4 превозно средство в ловния район, както и всички следловни дейности като ветеринарен сертификат, дране, осоляване и опаковане на трофея (dip and pack).

- Цената не включва: Разходи за изпращане на трофеите до България (по пазарни цени), наем на оръжие и муниции (около €100 на ловец за целия престой).

- Изисквания: Валиден лиценз за огнестрелно оръжие от родната страна, както и необходимите разрешителни от македонските власти. За чуждестранни ловци се изисква временен македонски ловен билет и застраховка, за чието издаване организаторите могат да съдействат при предоставяне на необходимата лична информация поне две седмици преди лова.

2. Hunting in Macedonia (Ловно стопанство "Нидже")

- Контакти: Чрез формата за контакт на уебсайта им huntinginmacedonia.com.mk. Стопанството се управлява от фирма EUROIMPEKS DOO, Скопие.

- Оферти: Предлагат лов на сръндак, като конкретните цени и детайли по пакетите се предоставят при индивидуално запитване.

- Изисквания: За чуждестранни ловци, които желаят да ловуват със собствено оръжие, е необходима писмена покана, издадена от концесионера на ловното стопанство.

3. Interhunts (Safari International Macedonia)

- Контакти: Международен тел: +389 71 346 994; Тел. в САЩ: (239) 331 1611; Имейл: info@interhunts.com; Уебсайт: interhunts.com.

- Оферти: Тази компания оперира в Северна Македония и редица други европейски страни, като предлага организиран лов на сръндак и други видове дивеч.

4. Stalker Group (Резерват "Лакавица")

- Контакти: (информацияможе да бъде намерена на уебсайта stalker-group.com).

- Оферти: Предлагат лов на сръндак в рамките на резервата "Лакавица", който разполага както с оградени, така и със свободни зони.

Пакетите за лов на сръндак в Северна Македония изглеждат конкурентни, особено тези, които включват отстрел на трофей без ограничение на размера, какъвто е случаят с някои оферти на Safari Hunting Macedonia. Това може да бъде много изгодно при отстрел на силен екземпляр. Въпреки това, ловците трябва внимателно да уточнят всички условия, за да са сигурни, че няма скрити такси или ограничения. Съдействието от страна на организаторите за издаване на необходимите разрешителни и помощта при вноса на оръжие са изключително важни услуги за чуждестранните ловци.

D. Специфични местни регулации и практики за чуждестранни ловци

Законът за дивеча и лова на Северна Македония (последна актуализация 12 декември 2023 г.) и други подзаконови актове уреждат лова за чуждестранни граждани:

- Необходими документи: Чуждестранен гражданин може да получи разрешително за лов, ако притежава валиден документ за ловно оръжие, издаден от компетентния орган на страната му на постоянно пребиваване.

- Писмена покана: Задължително е наличието на писмена покана на македонски и английски език от ползвателя на дивеча в ловния район (концесионер или управител на държавно ловно стопанство) или от държавен орган.

- Временен ловен билет и застраховка: Чуждестранните ловци трябва да притежават временен македонски ловен билет и застраховка, които обикновено се уреждат от фирмата-организатор на лова.

- Внос на оръжие: За внос на ловно оръжие и боеприпаси в Северна Македония е необходимо специално разрешение/одобрение, издадено от Министерството на вътрешните работи на Северна Македония. Това е ключов документ, който трябва да бъде уреден предварително. Процедурата изглежда по-централизирана в сравнение със Сърбия и изисква активно съдействие от страна на македонския туроператор.

Процедурата за внос на оръжие в Северна Македония изглежда по-формализирана и потенциално по-времеемка поради изискването за специално разрешение от МВР. Докато в Сърбия поканата от ловното стопанство и евентуално Европейският паспорт за огнестрелно оръжие (ЕПОО) са основни, тук акцентът пада върху разрешението от македонското МВР. Това подчертава критичната роля на местния организатор за навременното уреждане на всички необходими документи.

IV. Лов на сръндак в Румъния

A. Ловни сезони и най-подходящо време за лов

Румъния предлага един от най-дългите ловни сезони за мъжки сръндак сред разглежданите страни. Сезонът за мъжки екземпляри е от 1 май до 15 октомври и 1 септември - 15 февруари за женски сръндак и приплоди.

Оптималните периоди за лов на сръндак в Румъния съвпадат с тези в другите балкански страни. Първият е в самото начало на сезона, от 1 май до около 15 юни. През този период мъжките са активни, а растителността все още не е достигнала максималната си височина, което улеснява откриването и подхода. Вторият препоръчителен период е по време на сватбуването, което обикновено протича от края на юли до средата на август (някои източници посочват 1-15 август или края на юли - началото на август). Ловът тогава е особено атрактивен поради повишената активност на сръндаците и възможността за успешно примамване.

B. Преглед на ловни райони и ловни стопанства

Румъния се отличава с изключително разнообразие на терени, подходящи за лов на сръндак, което позволява на всеки ловец да избере среда според своите предпочитания и физически възможности.

- Планински и предпланински райони (Карпати, Трансилвания): Области като Харгита (известна и като "мечата страна") и други части на Трансилвания предлагат класически планински лов в обширни широколистни и смесени гори. Теренът тук може да бъде предизвикателен, но предлага възможност за отстрел на силни "горски" сръндаци. Гъстотата на дивеча в тези райони може да е по-ниска в сравнение с равнинните, но качеството на трофеите често е много добро.

- Равнинни и хълмисти райони: Западната, южната и централната част на страната, особено низините по границата с Унгария и Сърбия, са известни с високата си гъстота на сръндаци и отлични генетични заложби на популацията. Тези райони се характеризират със селскостопански площи, редуващи се с по-малки гори, пасища и речни басейни. Тук често се срещат и други видове едър дивеч като благороден елен, дива свиня и дори мечка. Ловът в тези зони може да бъде по-лесно достъпен и с по-висока успеваемост.

Огромна част от ловните площи в Румъния се стопанисват от областните асоциации на ловците и риболовците (AJVPS), които са членове на Asociația Generală a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi din România (AGVPS). AGVPS управлява около 12 милиона хектара, разпределени в приблизително 850 ловни фонда, което я прави ключов фактор в организацията на лова в страната.

C. Организации за ловен туризъм: Оферти, цени и контакти

Румъния предлага широк спектър от възможности за организиран лов на сръндак, както чрез международни туроператори, така и чрез директен контакт с местните ловни асоциации.

1. BookYourHunt (Организатор Ioan Banucu)

- Контакти: Резервации и запитвания се правят през платформата bookyourhunt.com.

- Пакет (Харгита): Офертата е за $1,427 USD (еквивалент на около €1,260) за 2-дневен ловен излет за един ловец, включващ отстрел на един сръндак без ограничение в размера на трофея. Пакетът включва 2 нощувки в тризвезден хотел (единична стая, пълно изхранване с включени безалкохолни напитки), пълна организация на лова (включително румънски разрешителни за лов), първична обработка на трофея (почистване, избелване), оценка на трофея и документация, индивидуален ловен водач (1:1 система, обикновено 4 излизания) и транспорт с автомобил в ловния район.

- Цената не включва: Наем на оръжие (€50 на ден), алкохолни напитки, бакшиши, изпращане на трофеите до България (включително ветеринарен сертификат и други формалности), летищен трансфер (предлага се по заявка).

2. The Hunting Consortium

- Контакти:

- Оферти: Предлагат лов на сръндак в Румъния, с акцент върху плодородните низини по границата с Унгария. Изтъкват гъвкави пакети, които могат да бъдат персонализирани. Компанията подчертава своя дългогодишен опит и наличието на местен персонал в Румъния, което гарантира качествено обслужване и достъп до най-продуктивните ловни райони.

3. Diana Hunting Tours

- Контакти: Тел: (+45) 62 20 25 40; Уебсайт: diana-hunting.com.

- Пакет: 4-дневна програма, включваща 3 пълни ловни дни, на цена от €1,690. В тази цена са включени индивидуален водач (1:1), 4 нощувки с пълно изхранване, румънски ловен билет и застраховка, всички необходими разрешителни и транспорт по време на лова в района.

- Цената не включва: Такси за отстреляните трофеи, самолетни билети до Румъния, летищни трансфери, наем на оръжие (около €60 на ден с включени муниции), напитки, бакшиши, почистване на трофей (€30 на трофей), изпращане на трофей до родната страна (€30 на трофей).

- Такси за трофей (по тегло на рогата):

До 299 грама: €350

300-349 грама: €450 + €8 за всеки грам над 300

... (следва ценова листа с нарастващи цени)

Над 550 грама: €3,810 + €35 за всеки грам над 550.

При раняване на сръндак се заплаща 50% от стойността на оценения трофей.

4. AGVPS Romania и нейните областни асоциации (AJVPS)

- Контакти на централата на AGVPS: Адрес: Calea Moşilor nr. 128, sector 2, RO-020882 București; Тел: +40 21 314 36 07; Факс: +40 21 313 36 04; Имейл: agvpsrom@yahoo.com; Уебсайт: www.agvps.ro.

- Контакти на областни AJVPS: Детайлен списък с адреси, телефони и имейли за множество областни асоциации, включително в райони, известни с лова на сръндак като Арад, Тимиш, Караш-Северин, Муреш, Сибиу и др., е наличен в сайта им.

- Цени: Информацията за цените при директен лов чрез AJVPS е по-трудно достъпна и изисква директен контакт.

AGVPS и нейните областни структури (AJVPS) контролират значителна част от ловните територии в Румъния и представляват основна точка за контакт за организиране на лов, особено за ловци, които търсят по-директен достъп и евентуално по-изгодни условия без посредничеството на големи международни туроператори. Директното контактуване с AJVPS в желания регион може да предложи по-персонализирани оферти. Това обаче може да изисква повече усилия от страна на ловеца по отношение на комуникацията (потенциална езикова бариера, макар много служители в граничните райони да разбират сръбски или български, а английският също е вариант) и организацията на целия излет. Международните оператори като BookYourHunt, The Hunting Consortium и Diana Hunting Tours предлагат по-цялостни пакети и улеснена комуникация на английски или други основни европейски езици.

D. Специфични местни регулации и практики за чуждестранни ловци

Румъния, като страна-членка на Европейския съюз, има до голяма степен хармонизирано законодателство по отношение на лова и оръжията с останалите страни от ЕС. Въпреки това, съществуват специфични изисквания и практики, с които чуждестранните ловци трябва да са запознати. Като пример могат да послужат условията, изисквани от AVPS BANICEANA (асоциация, вероятно свързана с AGVPS):

- Необходими документи за чуждестранни ловци: Валиден национален ловен билет от родната страна, валидно разрешително за носене и употреба на ловно оръжие, валиден документ за самоличност (лична карта или паспорт за граждани на ЕС), международна медицинска застраховка, покриваща инциденти по време на лов.

- Влизане в Румъния с оръжие: Ключов документ е ПИСМО-ПОКАНА ЗА ЛОВ (SCRISOARE DE INVITATIE LA VANATOARE), издадено от румънската ловна организация/асоциация, която е домакин. За издаването на тази покана е необходимо предварително да се изпратят сканирани копия на горепосочените документи, както и детайли за оръжието (марка, серия, калибър), информация за датите на влизане и излизане от Румъния и граничния пункт (ако се пътува с автомобил).

- Резервация и плащане: Изисква се предварителна резервация за конкретните видове дивеч, приемане на тарифите за отстрел и услуги, както и авансово плащане (обикновено минимум 30% от прогнозната стойност на лова).

- Ограничения за оръжия и боеприпаси:

- Минимален калибър за нарезно оръжие: 5.6 мм.

- Забранено е ловуването с полуавтоматични оръжия, които имат повече от 2 патрона в магазина (пълнителя).

- При лов с гладкоцевно оръжие, размерът на сачмите не трябва да надвишава 5 мм.

- Един ловец може да внесе максимум 2 броя ловни оръжия, дори и да са от един и същи калибър.

- Временен румънски ловен билет: Издава се от приемащата ловна асоциация (напр. AVPS BANICEANA) и е валиден само за ловните полета, стопанисвани от нея.

- Кучета за лов: Ако ловецът желае да доведе собствено ловно куче, то трябва да бъде придружено от ветеринарно-санитарен сертификат, издаден не по-рано от 10 дни преди влизане в Румъния, и да е ваксинирано срещу бяс (ваксинацията трябва да е направена поне 1 месец и не повече от 12 месеца преди датата на влизане).

Въпреки че Европейският паспорт за огнестрелно оръжие (ЕПОО) значително улеснява преминаването на границите с ловно оръжие в рамките на ЕС, включително и в Румъния, практиката на местните организатори и общите указания за чуждестранни ловци изрично наблягат на необходимостта от "писмо-покана". Този документ вероятно служи както за доказване на легитимната цел на пътуването пред властите, така и за вътрешен контрол и отчетност от страна на румънските ловни организации.

Процедури за пренос на ловни трофеи към България

Успешният отстрел е само част от ловното преживяване; правилното оформяне на документите и пренасянето на трофея обратно в България е също толкова важно.

1. Общи положения и CITES:

- Добрата новина за ловците на сръндаци е, че европейският сръндак (Capreolus capreolus) не е включен в приложенията на Конвенцията по международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES). Това означава, че за пренасянето на трофеи от сръндак (рога, череп, кожа) не се изисква CITES сертификат. Това значително улеснява процедурата в сравнение с видове, които са под защитата на CITES, за които се изискват специални разрешителни за износ и внос.

2. Ветеринарни изисквания за износ на трофеи от Сърбия, Северна Македония (трети страни) и Румъния (ЕС страна) към България:
Изискванията зависят от степента на обработка на трофея и от това дали страната на произход е член на ЕС или не.

Най-безпроблемният и сигурен начин за пренасяне на ловен трофей е той да бъде професионално обработен (черепът и рогата сварени и почистени, кожата добре осолена и изсушена или напълно щавена) още в страната на отстрел. Тази обработка трябва да бъде извършена от или под надзора на лица/предприятия, които могат да издадат или да съдействат за издаването на необходимия ветеринарен сертификат. Много от организаторите на ловен туризъм предлагат съдействие за тази първична обработка и подготовка на документите.

V. Заключение

Ловът на сръндак в съседните на България страни – Сърбия, Северна Македония и Румъния – предлага на българските ловци богати и разнообразни възможности за незабравими преживявания. Географската близост, съчетана с наличието на добри популации от сръндаци и често отлични трофейни качества, правят тези дестинации изключително привлекателни. Всяка от трите страни обаче има своите специфики по отношение на ловните сезони, терените, ценообразуването, както и административните процедури, свързани с преноса на оръжие и трофеи.

Сърбия, особено областта Войводина, се утвърждава като дестинация за търсачите на капитални трофеи, предлагайки добре организиран лов в равнинни условия. Северна Македония привлича с комбинацията от лов в свободни и оградени пространства, както и с възможността за потапяне в местната култура. Румъния впечатлява с мащабите на дивата си природа, разнообразието от терени – от плодородните низини до Карпатите – и силните си ловни традиции, поддържани от разгърната мрежа от ловни асоциации.

Успешният ловен туризъм за сръндак в тези страни е напълно постижим, но изисква внимателно и навременно планиране. Ключови фактори за успеха са детайлното проучване на офертите, ясната комуникация с избраните организатори, стриктното спазване на всички законови изисквания, особено тези, свързани с оръжията и ветеринарния контрол на трофеите, както и проявата на уважение към ловната етика и местните обичаи. Настоящата статия цели да предостави на българските ловци необходимите знания и увереност да предприемат такива излети, като същевременно подчертава отговорността, която всеки ловец носи за опазването на дивеча и природата, и за поддържането на добрия имидж на българската ловна общност в чужбина.

Пожелаваме на всички български ловци, които ще изберат да изследват тези прекрасни ловни полета, много слука и незабравими емоции! Наслука!

Автор: БГ ЛОВ (Васил Терзийски)

Забранено копирането.

Източници: hotelkremen.com, bglov.com, tabakovhunt.com, vojvodinasume.rs, huntinfool.com, africahunting.com, safarihuntingmk.com, huntinginmacedonia.com, huntingconsortium.com, stalker-group.com, hunttaiga.com, focushunting.ro, wikipedia.org, macedonia-timeless.com, diana-hunting.com, bookyourhunt.com, safariunlimitedworldwide.com, sidp.bg, scdp.bg, huntermeetshunter.com, interhunts.com, lfm.mk, mfa.gov.rs, customs.gov.mk, ajvpscs.eu, agvps.ro, viphunting.bg, face.eu, vanatoareincarpati.ro, europarl.europa.eu, eu-hr.mvr.bg, e-uslugi.mvr.bg, balkania-tour.com, animaldiversity.org, bavg.gv.at, mfa.bg, mzh.government.bg, trade.gov, montefeltro.com, rifle-shooter.com, lovackisavez.rs, lss.rs.

Четете още:

ЛОВНИ НОВИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ И СВЕТА

СТАТИИ ЗА ЛОВ И ОРЪЖИЯ

ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА ЛОВЦИ

Абонамент за бюлетин