Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Новини » Ловни новини » Научен пробив: Румъния установява точния брой на кафявите мечки в страната

Научен пробив: Румъния установява точния брой на кафявите мечки в страната

vater Публикувана от vater | 12.04.2025
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Научен пробив: Румъния установява точния брой на кафявите мечки в страната

„Представяме за първи път предварителните резултати от това безпрецедентно и дългоочаквано начинание, което поставя Румъния на международната научна карта като държавата, провела най-голямото и комплексно генетично изследване на популацията на кафява мечка, провеждано някога в световен мащаб. Числото, което открива тази презентация, е историческо: според анализите, направени на над 24 000 проби, събрани от 25 окръга, изследователите оценяват, че в Румъния живеят между 10419 и 12770 екземпляра кафява мечка, с ниво на доверие от 95%. За първи път Румъния може да заяви, съссолидна научна основа, колко мечки има в нейните гори. Досега работихме с оценки, понякога спорни, базирани на визуални наблюдения или косвени методи. Днес обаче имаме ясна картина, базирана на ДНК-то, събрано на национално ниво“, заяви министър Мирча Фечет по време на пресконференцията, на която бяха представени предварителните резултати относно популацията на кафява мечка, получени в рамките на проекта „Изпълнение на националния план за действие за опазване на популацията на кафява мечка в Румъния“.

По отношение на научния подход министърът оцени, че: „Това изследване е не само обширно, но и 100% румънско. Всички анализи са направени в лабораторията на Националния институт за научноизследователска и развойна дейност по горско стопанство „Марин Драча“, използвайки оборудване от последно поколение, закупено чрез нашия проект, и в съответствие с най-високите международни стандарти. Това не е просто научно изследване. Това е промяна на парадигмата в начина, по който ще управляваме този вид отсега нататък. Тези резултати отварят нов етап в управлението на популацията на кафява мечка в Румъния. Истински баланс между опазването и безопасността на гражданите, между защитата на биоразнообразието и интересите на местните общности. Това е добра новина за Румъния. Това е доказателство, че можем да изградим модерни политики за околната среда, основани на наука, прозрачност и сътрудничество“.

MMAP провежда в партньорство с Регионалната обществена дирекция по горите Kronstadt R.A., Националната дирекция по горите – Romsilva и Националния институт за научноизследователска и развойна дейност по горско стопанство „Марин Драча“ проектът „Изпълнение на националния план за действие за опазване на популацията на кафява мечка в Румъния“.

Проектът допринася за повишаване на институционалния капацитет на MMAP за подобряване на управлението на вида кафява мечка на национално ниво чрез:

- мобилно приложение Android/iOS за събиране и инвентаризация на генетични проби, събрани от терена;

- 400 души, обучени за събиране на генетични проби от терена;

- обучени хора и 3 кучета, обучени за локализиране на генетични проби;

- оборудване за генетичен анализ на животни, закупено и работещо;

- 1140 системи от електрически огради за защита на домашни животни, селскостопански култури и материални активи, закупени и доставени на управителите на ловни фондове, - инсталирани в окръзите от региона на Карпатската верига, в райони, където е известно присъствието на вида кафява мечка;

- 150 фото/видео системи за мониторинг на системите от електрически огради, закупени и инсталирани на терена;

- 10 транспортни клетки за мечки;

- 10 комплекта за транквилизация, закупени и доставени на Регионалните горски стражи.

На пресконференцията присъстваха и представители на INCDS „Марин Драча“, Университета „Трансилвания“ в Брашов, на MMAP, специалисти, участващи в изпълнението на проекта.

Също така, по време на събитието бяха представени етапа на другите дейности и резултатите, получени в рамките на проекта „Изпълнение на Националния план за действие за опазване на популацията на кафява мечка в Румъния“.

Превод: БГ ЛОВ

Четете още:

ЛОВНИ НОВИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ И СВЕТА

СТАТИИ ЗА ЛОВ И ОРЪЖИЯ

ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА ЛОВЦИ

Абонамент за бюлетин