Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Правилници състезания » ПОЛЕВИ ИЗПИТАНИЯ ЗА ВСИЧКИ ПОРОДИ РЕТРИВЪРИ

ПОЛЕВИ ИЗПИТАНИЯ ЗА ВСИЧКИ ПОРОДИ РЕТРИВЪРИ

admin Публикувана от admin | 05.02.2010
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Одобрен от FCI General Committee на 12 и 13 март 1997 в Париж, 6 и 7 април 2000 в Атина и 7 март 2007 в Амстердам.

Международна федерация по кинология (AISBL) 13, Place Albert 1er, B - 6530 Thuin (Белгия),
тел.: + +32.71.59.12.38, факс: + +32.71.59.22.29, електронна поща: info@fci.be

Международни правила за ПОЛЕВИ ИЗПИТАНИЯ ЗА ВСИЧКИ ПОРОДИ РЕТРИВЪРИ

ПРАВИЛНИК

ЦЕЛ

Чл 1.
Ретривърът е незаменим помощник на ловеца по време на лов. Целта на тези изпитания е да се подберат най-добрите кучета, които наистина имат способност да откриват дивеч, добър темперамент, добро маркиране, добро използване на носа, показват инициатива и имат мека захапка.
Хендлингът трябва да се разглежда само като незаменимо допълнение към тези качества, за да се води кучето „редом” или да се задържи на място и то да проявява желание да изпълнява командите на водача си, когато той го насочи към дивеч, който кучето не е успяло да маркира.

ОРГАНИЗАЦИЯ
Чл. 2.
В съответствие с решенията на МФK (FCI) на заседанието, проведено през 1976 г. в Инсбрук („МФK ще присъжда CACIT само на изпитания, които се провеждат на „жив дивеч”), CACIT изпитанията могат да се провеждат само на дивеч, разрешен в съответствие с правилата в държавата, където изпитанието се провежда. Птиците не трябва да бъдат обработвани по никакъв начин в деня на изпитанието. Етиката винаги трябва да е от най-висок приоритет. Дивечът трябва да бъде обстрелян в редовен ловен ден, в присъствието на кучетата. Изпитанието на вода може да бъде проведено като изкуствено изпитание (чл.16). Международните Полеви Изпитания трябва да се организират по време на ловния сезон.

Чл. 3.
Изпитанията се организират от дружества, членуващи в централната организация, призната от МФК.
Организаторите, по взаимно съгласие със собствениците на ловния район, предприемат необходимите мерки за успешното протичане на тези изпитания. Те следят / имат грижата за прилагането на настоящия правилник.
Оръжията се определят / избират от организационния комитет или от собственика на ловния район.

Чл. 4.
Тези изпитания могат да бъдат проведени, както при лов на гонка, където кучетата стоят при постовете, така и по време на лов на ход, когато кучетата трябва да вървят „редом”. Желателно е, да се даде възможност кучетата да бъдат равнопоставено изпитани както на стрелкови пост, така и при движение „редом” в редица, така и на вода (чл. 16).
а) При лов на ход съдиите, кучетата, избраните водачи и стрелците (поне един за всеки съдия) се движат напред в линия. Когато бъде обстрелян дивеч, линията спира и по нареждане от съдията кучето трябва да бъде изпратено да открие и апортира дивеча.
б) При лов на гонка, съдията поставя кучетата по такъв начин, че те да имат най-добра възможност да забележат дивеча. Когато се използва само мъртъв дивеч, кучетата се изпращат след приключване на гонката. Когато има ранен дивеч, на съдията се препоръчва да изпрати кучето незабавно.
в) Когато се обявява програмата за изпитанието, трябва да се посочи дали е включено изпитание на вода и дали състезателите трябва да си осигурят сертификат по смисъла на Чл. 16 от настоящия правилник.

НОРМАТИВНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 5.
Що касае нормативните разпоредби, наредбите във всяка държава остават валидни дотолкова, доколкото тези наредби не са в противоречие на наредбите на МФК

УЧАСТИЕ
Чл. 6.
Само чистопородни кучета, обявени предварително в програмата, могат да участват в състезанията, необходимо е те да са регистрирани в племенна книга, призната от МФК или в приложен регистър от държава, асоцииран член на МФК.

Чл. 7.
Изпитанията CACIT са изпитания, отворени за кучета на възраст поне осемнадесет (18) месеца и един (1) ден. Независимо от това, когато възникне нужда, участието може да бъде ограничено само на базата на присъдени награди (титли, придобити преди това) и при условие, че:
а) това ограничение е предварително оповестено в програмата за състезанието.
б) Тези състезания с ограничено участие не могат да бъдат повече от 1 от 3, пропорционално на общия брой годишни изпитания с ранг CACIT.

Поради недостиг на дивеч в Европа, всяка страна е свободна да ограничи CACIT изпитанията, в зависимост от гъстотата на дивеча на нейна територия, при условие, че информация за тази наредба за ограничение се дава предварително в програмата на състезанието.

Чл. 8.
Регистрациите трябва да бъдат изпратени в Секретариата, определен от организационния комитет в сроковете, зададени от програмата за изпитанията.
Препоръчително е, организационните комитети да приложат форма за регистрация към програмата, резюмираща изискванията за съставяне списък на участниците (в програмата за деня), като: имената на кучето по родословие и название – порода и пол – номер от работната книга – дата на раждане – имена на родителите – имена и адреси на собственици и водачи.

ОТКАЗ НА РЕГИСТРАЦИИ – НЕДОПУСНАТИ КУЧЕТА
Чл. 9.
а) Кучета, които принадлежат на лица, изключени от МФК или имащи каквито и да е парични задължения по каквато и да е линия към организация, присъединена към МФК, не се допускат или се изключват.
б) Участието на разгонени женски е строго забранено.
в) Срок за записване - не се приемат заявки след крайния срок.
г) Не се връщат такси за участие, освен ако отказът е известен поне 5 дни преди състезанието.
д) Заявките са валидни само, когато се заплати таксата за участие. На участници от други държави, извън страната – организатор, трябва да им е позволено да заплатят таксите за участие на място, преди започване на изпитанията, а те ще трябва да направят това за всички записани от тях кучета, независимо дали присъстват или не, освен в случаите, споменати в правилника в т. г)
е) Не се приема смяна на куче след крайната дата на срока за записване.
ж) Не се допускат агресивни кучета, кучета, страдащи от инфекциозни заболявания, кучета монорхиди или крипторхиди, кучета, принадлежащи на лица, които са членове на дружества или клубове, непризнати от членовете на МФК.

ОТЛАГАНЕ ИЛИ ОТМЕНЯНЕ НА ИЗПИТАНИЯ
Чл. 10.
Когато по основателни причини, организационният комитет реши да промени датите на изпитания, той трябва да информира за това заинтересованите лица.
Собствениците имат право да поискат възстановяване на сумата на платената такса в рамките на осем дни след такова известие. Заявки, за които таксите не са поискани обратно, остават валидни за новата определена дата.
Организационният комитет винаги си запазва правото по всяко време да анулира изпитанията и да възстанови таксите за участие.

СЪДИИ
Чл. 11.
Съдиите се избират от организационния комитет измежду съдиите, официално определени от организации – членки на МФК. Техните имена трябва да са известни на участниците, преди крайната дата за записване и трябва да фигурират в програмата на изпитанията.
Съдиите се оставят напълно свободно да взимат техните решения. Те обаче са задължени да се придържат към предписанията на настоящия правилник.
Организационният комитет си запазва правото да смени съдии, които не са в състояние да извършат техните задължения по време на изпитанието или само част от него, или да предприеме всякакви други стъпки, които сметне за подходящи.

СТЮАРДИ
Чл. 12.
Стюарди се избират от организационния комитет. Тяхното задължение е да помагат на съдиите при повикване на кучета и да се грижат за нужния ред (дисциплина) сред участници и зрители.

ХЕНДЛИНГ НА КУЧЕТАТА
Чл. 13.
Под заплаха от дисквалификация, водачи и кучета трябва да присъстват на сборния пункт, готови за повикване и да бъдат непрекъснато на разположение на съдиите.
Освен при извънредни събития, кучето трябва да бъде представено от един и същи водач, през цялото време на изпитанията.
КУЧЕТАТА НЕ МОГАТ ДА БЪДАТ НА ПОВОДИ по време на тяхното изпитание. Не е разрешено собственикът или водачът да разполагат с каквито и да е средства за корекция.
Кучетата не могат да носят никакви видове строги нашийници по време на изпитанието, нито какъвто и да е вид нашийник, когато са под съдийско ръководство.
По време на изпитанието не са позволени телесни наказания, което подлежи на дисквалификация.

Чл. 14.
Кучетата трябва да апортират пернат дивеч и / или космат дивеч.

ИЗВИКВАНЕ И ОТСТРАНЯВАНЕ НА КУЧЕТА
Чл. 15.
Организационният комитет извършва теглене на жребий и определя реда за извикване на участниците за първото изпитание. Кучетата се изпитват на групи, в последователност, в съответствие с номерата им. Доколкото това е възможно, кучета, зачислени на един и същи собственик или водач, не трябва да се състезават едновременно.

Не се елиминира куче, преди да е било отсъдено от двама съдии, освен кучета, които са направили елиминираща грешка / нарушение.

Съдиите имат право да определят за дадено куче да бъде обстрелян дивеч, който е донесен от друго куче.

Журито може да реши, че изпитанието ще бъде довършено с решаващ тур. За този решаващ тур се извикват всички кучета, които (все още) могат да получат отличен. Те се поставят заедно, на една позиция, дори и ако техният брой е повече от три. По време на този бараж кучетата по принцип се оценяват от цялото жури. Баражът има същата тежест за крайния резултат, както всички други турове.

Между кучета с квалификация C.A.C., се провежда решаващ тур за титлата CACIT и се съди на един пост от двама съдии, определени от организацията. Решаващият тур се провежда като един рунд, а на кучетата се възлагат толкова апортирания, колкото съдиите са преценили, че е необходимо.
Евентуални грешки по време на баража не оказват влияние върху квалификацията, нито върху титлите C.A.C., които са били присъдени.
Съдиите може да не присъдят титлата ®CACIT, ако по тяхно мнение качеството на работата не е достатъчно добро.

РАБОТА ВЪВ ВОДА
Чл. 16.
Никое куче не може да бъде класирано, ако не е издържало успешно изпитание за донасяне от дълбока вода, което е част от състезанието или, ако няма вода, по време на предишно национално или международно официално изпитание, вписано в работната книга или сертифицирано със сертификат, издаден за този случай, който е изготвен в съответствие с посочения по-долу модел.
Ако кучетата, които подлежат на класация, не са апортирали от дълбока вода по време на състезанието, ще бъде проведен изкуствено изпитание за донасяне от дълбока вода, като за не го ще се използва мъртъв дивеч.
В зависимост от обстоятелствата, дивечът се поставя / хвърля или във водата, или на другия бряг.

ОБРАЗЕЦ НА СЕРТИФИКАТ ЗА РАБОТА ВЪВ ВОДА

Подписан поне от двама официални съдии, отбелязва се присъдената оценка: Отличен или Много Добър, или еквивалентна национална квалификационна оценка.
Валидност: две години
_____________________________________________________________________

ИМЕ НА ОРГАНИЗАЦИОННОТО ДРУЖЕСТВО, ПРИЗНАТО ОТ МФК

Долуподписаните (двама официални съдии),....... удостоверяват, че кучето ........., порода........, пол........, номер от Племенна книга......., е получило квалификационна оценка....... за работата, извършена в дълбоки води, с търсене и бързо донасяне на дивеч, на изпитание на (дата)........., в ловния сезон, организирано от Клуб..........
Подписи.............
_____________________________________________________________________

ОЦЕНЯВАНЕ НА РАБОТАТА
Чл. 17.
a. Идеалният ретривър е старателен, уверен и спокоен на стрелковия пост, без да изисква внимание от страна на водача си.
Той трябва да маркира дивеча правилно и да запомни мястото на падане за по-дълъг период време. Когато бъде изпратено да апортира, то трябва да демонстрира ловни умения, инициатива, добро използване на носа и умение за намиране на дивеча. Той не трябва да се спира пред никакви препятствия на терена и да влиза във водата без окуражаване. То трябва да работи с желание да удовлетвори своя водач и да бъде в добър контакт с него, но не трябва твърде много да зависи от него. При намиране на дивеча, кучето трябва да работи бързо, да донесе коректно и с мека захапка. Дивечът трябва да се подаде коректно в ръката на водача.

b. ОСНОВНИ ГРЕШКИ (съгласно Френския текст)

- ако кучето е прекалено зависимо от водача
- шумен хендлинг
- първият отпада /first dog down/
- ако кучето е неспокойно, нервно и постоянно търси вниманието на водача на стрелковия пост
- лош контрол и/или внасяне на ненужни шумове и движения по терена
- лошо маркиране и/или лошо запаметяване на мястото на падане
- недобро движение „редом”
- немарливо донасяне/апорт
- бавна работа и/или без много инициатива
- пропуск на окото /one eye-wipe/

КУЧЕТО НЕ МОЖЕ ДА ПОЛУЧИ ОТЛИЧЕН С ЕДНА ОСНОВНА ГРЕШКА.

Дефиниция за „пропуск на окото” /аn eye-wipe/: При неизползвана възможност кучето да намери и донесе дивеч, ако този дивеч при абсолютно същите условия бъде взет от друго куче или вдигнат с ръка от съдиите или по тяхно нареждане.

Дефиниция за „първият отпада” /first-dog-down/: При неизползвана възможност кучето да намери и донесе наранен или леко ранен дивеч (който се предполага, че ще се възстанови), като дивечът трябва да бъде маркиран от кучето, което е изпратено към него незабавно, при това дивечът не е намерен нито от първото изпратено куче, нито от друго, нито е взет с ръка от съдия (съдии) или по тяхно нареждане. В този случай първото изпратено куче отпада.

c. ЕЛИМИНИРАЩИ ГРЕШКИ (в последователност, съгласно Френския текст)

- оставяне на дивеч
- физически контакт с кучето
- агресивно поведение
- твърда захапка
- два пъти основна грешка
- скимтене/виене или лаене
- страх от изстрел
- втурване
- извън контрол, преследване на необстрелян дивеч или ловуване с дивеч в уста
- отказ да влезе във вода
- отказ да донесе намерен дивеч

Дефиниция за „втурване” /running in/: Ако кучето напусне стрелковия пост без разрешение с намерението да донесе и трябва да бъде стопирано.

ПРИЗОВЕ И ТИТЛИ
Чл. 18.
Официалното приемане на постиженията ще се признава само от МФК, ако изпитанията включват поне шест представени кучета.
Съдиите имат пълна свобода да не присъждат титли, когато по тяхна преценка работата не е била задоволителна.
Призовете са съпроводени от квалификационна оценка:
Отличен – Много Добър - Добър или от съответната национална квалификационна оценка.
За класиране в призовите места, не се позволява елиминираща грешка.
За да спечели CACIT, кучето трябва да е изпълнило перфектно представяне на изключителни качества.

Чл. 19.
В края на състезанието, съдиите обявяват публично и коментират резултатите и връчват класирането на организаторите, преди заминаването си.

Одобрен от FCI General Committee на 12 и 13 март 1997 в Париж, 6 и 7 април 2000 в Атина и 7 март 2007 в Амстердам

Източник : bglabrador.borda.ru

Абонамент за бюлетин