От години ЕС планира забрана на оловни боеприпаси съгласно регламента REACH. Сега проектът прави крачка напред.
Ако ЕС постигне своето, оловните боеприпаси трябва да бъдат забранени за лов възможно най-скоро и да се използват само безоловни куршуми и сачми.
Като част от регламента REACH (съкратено от „Регистрация, оценка, разрешаване и ограничаване на химикали“), вещества като олово трябва да изчезнат възможно най-бързо от ежедневието на гражданите на ЕС. Това включва и боеприпасите, съдържащи олово. Европейската агенция по химикали (ECHA) отговаря за организирането и контрола на процеса.
Един ефект от регламента вече беше усетен от европейските ловци, когато забраната за лов с оловни боеприпаси в и около влажните зони беше въведена в законодателството. Сега Европейската комисия представи регулаторно предложение за пълна забрана на оловните боеприпаси. ( Щракнете тук за предложението ) В него тя призовава за пълна забрана на оловните сачми в лова с преходен период от 3 години. След 10 години оловната сачма ще бъде забранена на всички стрелбища. За да бъде разрешено използването на оловни сачми дотогава, ще се прилагат по-строги разпоредби за стрелбищата.
Забрана на оловни боеприпаси
Освен това оловни боеприпаси с калибър 5,6 mm или по-малък ще бъдат забранени за лов след 10 години. 10-годишният срок има за цел да даде възможност на индустрията да разработи безоловни алтернативи за калибри 5,6 mm и по-малки. В крайна сметка тук все още липсват алтернативни възможности. По-строга е забраната за ловни боеприпаси с калибър над 5,6 мм, съдържащи олово. Тук преходният период е само 18 месеца, т.е. 1,5 години. Според Европейската комисия на пазара има достатъчно безоловни алтернативи, така че срокът е достатъчен за прилагане на новите правила. Боеприпасите, съдържащи олово, щепродължат да бъдат разрешени на стрелбищата.
Инфраструктурата на стрелбището е в опасност
Според прессъобщение Германската ловна асоциация (DJV) вижда инфраструктурата на стрелбищата в Германия в опасност. Асоциацията изчислява, че германските оператори на стрелбища ще трябва да поемат разходи от 700 милиона евро за преустройството. „Повечето сдруженията с нестопанска цел, които управляват стрелбища на доброволни начала, не могат да понесат това огромно финансово бреме сами“, казва DJV. Затова асоциацията призовава политиците да предоставят финансова подкрепа от публичния сектор. „Редовната практика на стрелбищата е от съществено значение за изпълнението на задачите, които ловците изпълняват в обществен интерес“, продължава той. Те включват, наред с други неща, лов на хищници и инвазивни видове, лов на диви свине за ограничаване на епидемии от диви животни като африканска чума по свинете или управлението на популациите на дивеча за подпомагане на превръщането в устойчиви на климата гори, според DJV.
Допълнителна процедура на ЕС
Комисията представи предложението си пред комитета REACH на 27 февруари 2025 г. Предложението скоро ще бъде обсъдено там. Ако това бъде одобрено, Европейският парламент вече няма да може да променя предложението по отделни точки в по-нататъшната процедура, а само да го отхвърли или приеме изцяло.
Превод: БГ ЛОВ
Четете още: