В условията на дигитална ера и отчуждение от природата, Български соколарски съюз (БСС) предприема нестандартен и вдъхновяващ подход: среща деца от цялата страна с дивия свят отблизо. Членовете от Съюза провеждат образователни инициативи в училища и детски градини, където представят на живо хищни птици и провеждат интерактивни уроци на тема природозащита, гори и устойчиво отношение към околната среда.
Дейността на БСС не е нова– Съюзът работи от над 15 години, като в основата на всичко стои личният пример на неговия председател Анани Любенов. Именно той с постоянство, всеотдайност и дълбока обич към природата започва тази мисия, вдъхновява останалите членове и предава нататък искрата. Повечето от тях се включват с драго сърце, водени от неговия ентусиазъм.
През 2025 г. активността на БСС бележи нов връх – още повече училища и детски градини искат да бъдат част от цялата тази магия. Соколарите посещават населени места в почти всички региони на страната – включително София, Пловдив, Варна, Бургас, Разград, Мездра, Русе, Шумен, Стара Загора и много други.
Целта на БСС е децата да научат не само за биологията на хищните птици, но и за тяхната роля в екосистемата, както и за отговорността на хората към дивата природа. Че ловците и соколарите не са лоши герои, а помощници на природата и дивеча. В центъра на тези срещи са живи соколарски птици – символ на връзката между човек и животинския свят. Някои от тях са скален орел, забулена сова, сокол скитник, ловен сокол, мишелов на Харис, бухал, полярна сова и други.
Един от акцентите в БСС за тази година в началото на пролетта беше участието на ученици от 17 СУ „Дамян Груев“ в София в Седмицата на гората – заедно соколари и малчугани засадиха над 150 дървета в кв. Факултета. Инициативата бе осъществена с подкрепата на дарителя Даниел Калъчев, класния ръководител Весела Димова и председателя на БСС Анани Любенов. Децата не само засадиха фиданки, но и научиха как се определя възрастта на дърво, как да се ориентират по кората му и защо зелените площи са жизненоважни. Естествено, лекцията по соколарство не липсваше – любопитните детски очи бяха въодушевени от пълния размах на скалния орел пред тях, както и от получената информация за всеки вид, който бе показан.
На 22 май представители на БСС посетиха две образователни институции – СУ „Христо Смирненски“ в село Брезово и детска градина „Митко Палаузов“ в Разград. Специален гост за малчуганите в градината бе забулената сова Хемера – представена от Христина Панчева. Посещението премина при голям интерес и много емоции. Децата научиха, че връзката между соколар и птица се гради на доверие и грижа, а опазването на природата започва с малки, но важни стъпки.
„Тези уроци не се забравят, защото са преживени, не просто разказани“, подчертава г-н Любенов. Той напомня, че ловецът не е враг на природата, а неин пазител, когато действа отговорно. Именно този образ Съюзът се стреми да предаде на децата – като пример за баланс между традиция и съвременна екологична култура.
С усилията си Български соколарски съюз показва, че възпитанието в любов към природата започва в ранна възраст – и трябва да бъде част от образованието. В свят, в който екологичните предизвикателства се множат, тези инициативи дават надежда, че следващите поколения ще бъдат по-съзнателни, по-грижовни и по-свързани със заобикалящия ги свят.
Текст: Български соколарски съюз
Четете още: