Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Боеприпаси » Визитка на калибър - 7x64 Бренеке

Визитка на калибър - 7x64 Бренеке

vater Публикувана от vater | 05.04.2012
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Визитка на калибър - 7x64 Бренеке

Обща информация за 7х64:
Създаден е през 1917 г. от германския оръжеен конструктор Уилям Бренеке.
Използва стандартен капсул тип LR.
Диаметър на куршума - 7.25 мм или 0.284 от инча.
Дължината на гилзата, както показва и европейската му сигнатура за калибър, е 64 мм.
Гилзата трябва да се обрязва при многократна употреба до 63.80 мм.
Максимално налягане по CIP – 415 MPa или (60175 psi).
Когато е създаден, 7х64 е бил предназначен единствено и само за лов. Това е един от боеприпасите, които не са имали официално военно приложение.
Най-голямо разпространение и приложение този патрон има в Европа - Германия, Франция, Испания, Италия. Производители на нарезно оръжие от споменатите страни го препоръчват и предлагат, тъй като се смята за универсален за европейския дивеч. Сравнен с американските боеприпаси, 7х64 е най-близък и почти идентичен с .280 „Ремингтън”, макар двата патрона да не са заменяеми в оръжията.
За оръжията тип „Експрес” и комбинираните пушки е разработена и версия с изразен ранд (периферия). Патронът е известен като 7х65R. Разликата е в по-ниското налягане, при което 7х65R работи – 380МРа (55100psi).
Куршумите, с които стандартно се снаредява 7х64, тежат обикновено от 9 до 11,34 грама (от 139 до 175 грейна). По-леките от тях могат да достигнат скорост над 900 м/сек, а по-тежките - до около 850 м/сек. Това им дава енергия около 4048 джаула и ги прави адекватни за отстрел и на най-големите европейски животни.
Според запалени релоудъри потенциалът на този боеприпас е голям и тепърва предстои да се разкрие с куршуми с висок балистичен коефициент, който да го превърне в далекобоен ловен и дори спортносъстезателен калибър.
По-мекият откат и по-изправената траектория на 7х64, в сравнение с 30-06 „Спрингфийлд”, карат неговите фенове да го предпочитат. С легализирането на релоудинга в България, от добрия стар ловен боеприпас могат да бъдат „изстискани” още доста възможности за прецизност и далекобойност.
Един от най-добрите куршуми с висок балистичен коефициент (0.646), разработен за лов и масово снаредяван в този калибър, е 175-грейновият (11.34 грама) на „Sierra” – SBT, с мек оловен връх. При стандартно снаредяване той развива скорост от около 800 метра в секунда.

Изпратено за публикуване в Ловен портал БГ ЛОВ от Роберт Атанасов (списание Български ловець)
Забранено копирането!

Абонамент за бюлетин